Sylvia Robinsonová bola pionierkou disco music a hip-hopu.
Sylvia Robinsonová bola pionierkou disco music a hip-hopu.

Hľadáte textára alebo nového speváka?

Je tu Treble, nová aplikácia, čo skontaktuje textárov, hudobníkov, producentov a iných potenciálnych spolupracovníkov.

Keď Pixies hľadali basistu pred 30 rokmi, altrocková kapela hľadala v Bostonských novinách ženu, ktorá má rada obidve kapely Hüsker Dü a folkové trio Peter, Paul a Mary. Dnes by sa mohli Pixies obrátiť na Treble.

Treble je nová apka, ktorá  kontaktuje textárov, raperov, spevákov, hudobníkov, producentov a iných potenciálnych spolupracovníkov. Sú to teda hlavne hip-hoperi. Účastníci si tvoria profily v softvéri aplikácie a získavajú v nej chvíľkové džoby alebo dlhotrvajúcu prácu. Treble užívatelia môžu prehľadávať profily hudobníkov, počúvať samplované nahrávky a zverejňovať ponuky v bulletine. Treble bol publikovaný na aplikácii obchodu Apple tento mesiac. Nasleduje  fáza testovania ktorá začne v decembri.

Christa Williamson, brooklynská speváčka tu kontaktovala producenta, s ktorým by mohla urobiť beaty pre EP, ktorú komponuje. Christa Wiliamson (21) tiež používa Treble, aby našla basistu a gitaristu pre nahrávanie v štúdiu. Ďalší z hudobnej branže, jeden raper, sa cez Treble kontaktoval, aby si vďaka tomu zaspieval na jednom z jej trackov. “Je to správne. Ľudia sa aktuálne nestarajú o kontakty”, povedala.

Nie každý hudobník inklinuje ku kyberpriestoru, aby tam stretal spolupracovníkov. Katie von Schleicherová, (30), hudobníčka z Brooklynu, ktorá práve uverejnila svoj druhý album, preferuje hľadať  kolegov starými metódami. “Čo je krásne, ak máte základňu v New Yorku je, že sa jednoducho idete porozprávať s niekým a uvidieť sa s ním,” povedala.

Zatiaľčo Beyoncé a Coldplay  neradi používajú túto apku, Treble vidí možnosti medzi začínajúcimi muzikantami, ktorí nie sú nevyhnutne určení pre superhviezdny štart. Tí nemusia nikdy vyhrať Grammy alebo platinový album, ale sú neuveriteľne zaujatí tým, čo robia”, hovorí Matt Bond (25), výkonný riaditeľ Treble.

Bond mal nápad s Treble, keď bol študentom na New York University. V tom čase bol začínajúcim raperom a mal problem nájsť producenta. “Táto technológia kontaktuje ľudí  v rôznych druhoch činností v hudbe, ktorí doteraz nemali platformu pre nachádzanie umelcov a hudobníkov”, hovorí Bond, ktorý skončil školu v 2014.  Po práci v reklame začal v roku 2015 rozvíjať Treble s dvoma priateľmi na báze start-upového inkubátora Googlu pre dizajnérov webu. Trvalo im to 30 dní.  Spoločnosť  bola podporená podielmi spoločníkov a sponzorov  a predajnými tiketmi pre špeciálne eventy, zároveň s hotovosťou od externých investorov a vkladov Mr. Bonda a “peňazí bar micva”.

V posledných rokoch sústredila Treble asi 1500 užívateľov. “Očakávame manuálne kultivovanú komunitu a kultúru”, hovorí Bond. Keď spoločnosť urobila platformu prepojiteľnú s Apple, nikto bez iPhonu si nebol schopný vytvoriť profil. Verzia Treble založená na webe má mať teraz voľný prístup na aplikáciu. Treble počíta aj s reklamou.

Treble je veľmi populárne u raperov a muzikantov elektronickej hudby. “Je tu sústavná potreba nájsť nových  ľudí pre spoluprácu” hovorí Bond.

Chicagsky raper Taylor Bennett si našiel v Treble celú skupinu na nahratie svojho songu “New York Nights”.

Bennett si myslí, že Treble je skoro ako Tinder pre muzikantov. Táto aplikácia prepája však desiatky miliónov užívateľov. Treble je výborné pre začínajúcich hudobníkov, ktorí si môžu jeho pomocou vytvoriť  štartovaciu plochu pre svoju kariéru.

Svetvpreklade.sk dodáva, že táto appka samozrejme bude vyberať províziu ako napríklad Supersused, Airbnb a podobne. Máme na obzore splatformovanú kultúru, ktorá bude zastrešovaná obrími globálnymi agentúrami? Áno, je tu nesporne vidina veľkých peňazí z provízií a reklamy, ktorá poháňa tento vývoj dopredu. Všetky tieto agentúry sú zakladané podľa jednotného vzoru či základnej kostry systému. Unifikácia sveta sa teda už začala a zasahuje až do úrovne vodoinštalatérov, bubeníkov a samplovačov hiphopovej muziky.

redakcia svetvpreklade.sk

zdroj: Wall Street Journal

Nová platforma pre hip-hop: uberizácia kultúry?https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/08/DJ_Hypnotize_and_Baby_CeeHIPHOP-e1502213337148.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/08/DJ_Hypnotize_and_Baby_CeeHIPHOP-e1502213337148.jpgadminKultúraHudba,USAHľadáte textára alebo nového speváka? Je tu Treble, nová aplikácia, čo skontaktuje textárov, hudobníkov, producentov a iných potenciálnych spolupracovníkov. Keď Pixies hľadali basistu pred 30 rokmi, altrocková kapela hľadala v Bostonských novinách ženu, ktorá má rada obidve kapely Hüsker Dü a folkové trio Peter, Paul a Mary. Dnes by sa mohli Pixies obrátiť na Treble. Treble...