Egypt odhalil svoj prekvapujúci zámer založiť nové hlavné mesto, ktoré by bolo administratívnym centrom štátu. Má sa nachádzať smerom na východ od Káhiry, kam vedú dve hlavné diaľnice a v smere cesty k Červenému moru a Suezu. Súčasné hlavné mesto má už 18 miliónov obyvateľov, hustý smog spôsobujúci choroby dýchacích ciest, prehustené osídlenie a kolabujúcu dopravu.

Tento zámer oznámila v piatok 13. marca 2015 vláda spolu s developermi, ktorí pochádzajú z Arabských emirátov. Zamýšľané náklad na výstavbu sú odhadnuté na 45 miliárd USD ako oznámil Mustafa Madbuly na konferencii v Šarm-el-Šejku. Mesto má mať 7 miliónov obyvateľov na 700 štvorcových km a konkrétny developer sa volá Mohamed Alabbar. Ako majiteľ developerskej firmy Dubai’s Emaar Properties staval aj najvyšší mrakodrap Burj Chalífa.

Stavebný zámer novej Káhiry počíta so sídlami všetkých veľvyslanectiev a vládnych budov, letiska väčšieho ako Heathrow, fariem na solárnu energiu, 40 000 hotelových izieb, 2000 škôl a 18 nemocníc. Tiež je v pláne postaviť 6000 míľ ciest.

Hlavné mesto štátu určite potrebuje oveľa lepšie inžinierske siete ako sú v Káhire a moderné technológie na udržiavanie hygieny, čo v Káhire a Egypte všeobecne chýba. Ambiciózny plán si pýta veľké investície, na ktorých sa chcú podieľať krajiny Zálivu vo výške 12 mld. USD ako vyhlásili účastníci konferencie v Šarm El-Šelku.

smartcity-04

Text: redakcia SvP, foto: thecapitalcairo.

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/smartcity-04-800x335.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/smartcity-04-50x50.jpgadminEkonomikaBlízky VýchodEgypt odhalil svoj prekvapujúci zámer založiť nové hlavné mesto, ktoré by bolo administratívnym centrom štátu. Má sa nachádzať smerom na východ od Káhiry, kam vedú dve hlavné diaľnice a v smere cesty k Červenému moru a Suezu. Súčasné hlavné mesto má už 18 miliónov obyvateľov, hustý smog spôsobujúci choroby dýchacích ciest, prehustené...