V poslednom mesiaci sa prejavili navonok viaceré kroky Turecka ako normalizácia konfliktnej politiky. Turecko si potrebuje obnoviť dobré vzťahy s veľkými hráčmi v politike, aby si mohlo v pokoji vyriešiť vnútorné problémy, a to sú hlavne imigrácia z vojnových oblastí a vojna s kurdskou samosprávou na hranici so Sýriou. V skratke sa pozrime, ktoré otázky Turecko uvádza do rovnováhy.

Hamas a Palestína

Turecko sa dlhodobo snaží normalizovať vzťah s Izraelom  aj s Hamasom v Palestíne.  Dlhodobo narušená rovnováha v geopolitickom priestore Blízkeho východu si vyžaduje spoluprácu dvoch členov NATO Turecka a Izraela, čo bolo doteraz zablokované nezhodami medzi nimi.

V júni tohto roku sa stretol turecký prezident Erdogan s vodcom radikálnej palestínskej skupiny Hamas so zámerom znormalizovať pomery medzi Izraelom a Tureckom.  Erdogan prijal Chalida Meshaala, ktorý velí skupine v Gaze, v paláci z otomanskej éry Yildiz Palace v Istanbule, ako oznámila turecká agentúra Anadolu Agency. Hamas pod vplyvom Turecka teraz bude operovať len z tureckého územia a celkom sa stiahne z pásma Gazy, odkiaľ podnikal akcie proti Izraelu.

Izrael

Normalizácia zahraničnej politiky Turecka pokračovala rozhovormi medzi Izraelom a Tureckom.

Turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu  oznámil, že je tu široký priestor pre vyjednávania. Anadolu  diskutoval s Erdoganom o humanitárnych otázkach Palestíncov a o tom, ako premostiť rozdiely medzi Hamasom a Fatahom. Táto téma je úzko previazaná s problémami s Izraelom.

Už od roku 2010, keď začala blokáda pásma Gazy, sa vzťahy medzi Tureckom a Izraelom značne zhoršili, hlavne potom, keď izraelské komando uskutočnilo útok na loď s tureckou humanitárnou pomocou v máji 2010.

Turecko muselo prekonať dlhšiu cestu, na ktorej bolo ospravedlnenie a za ním odškodnenie. Tretím krokom  bola žiadosť zrušiť vzdušnú blokádu izraelského letectva nad Gazou.

Teraz turecká tlač zverejnila správy o kompromisnom riešení dosiahnutom Tureckom. Palestínčania dostanú humanitárnu pomoc cez izraelský prístav Ašod a Izrael zaplatí odškodné 20 mil. USD za mŕtvych na lodi.

Rusko

Ďalšie dramatické zmeny sa udiali vo vzťahu so severným susedom Ruskom, kde sa zaslúžili  rozhovory na najvyššej úrovni o zreparovanie vzťahov a návrat k bývalým dobrým obchodným a diplomatickým kontaktom. Turecko nebude uplatňovať voči RF žiadne reštrikcie a Rusko svoje zredukuje.

Imigračná vlna v Turecku

Ankara sa tiež snaží  usporiadať záležitosti s migrantami, hlavne sýrskymi. Vláda oznámila, že bude udeľovať sýrskym utečencom  na svojom území turecké občianstvo a zdravotnú starostlivosť zadarmo. Vyriešenie tejto záležitosti znamená  fixovanie niekoľkých miliónov osôb v utečeneckých táboroch či  mestách  na tureckom území natrvalo. Je zrejmé, že z toho  vyplynú pre súčasného prezidenta aj výhody, hlavne v získaní mnohých voličských hlasov.

Turecko prijalo približne 2,7 milióna utečencov z vojnou skúšanej Sýrie od začiatku konfliktu. Títo sa tu radi usádzajú  a otvárajú si firmy.

©redakcia SvP

 

Normalizácia tureckej politikyhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/TureckoKurdskáZáležitosť2015.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/TureckoKurdskáZáležitosť2015.jpgadminPolitikaBlízky Východ,TureckoV poslednom mesiaci sa prejavili navonok viaceré kroky Turecka ako normalizácia konfliktnej politiky. Turecko si potrebuje obnoviť dobré vzťahy s veľkými hráčmi v politike, aby si mohlo v pokoji vyriešiť vnútorné problémy, a to sú hlavne imigrácia z vojnových oblastí a vojna s kurdskou samosprávou na hranici so Sýriou....