Dvojka „WikiLeaks“ Sarah Harrison dostala od Sociálno-demokratickej strany Nemecka prestížnu cenu Williho Brandta za odvahu v politike. Harrisonová sa stala slávnou v júni 2013, keď sa stretla v Hong Kongu s bývalým americkým agentom Edwardom Snowdenom, ktorý prišiel odovzdať  žurnalistom tajné dokumenty NSA. Pomáhala Snowdenovi odísť z Hong Kongu, aby sa vyhol vydaniu do USA, potom zostala s ním viacero mesiacov v Moskve, kde má Snowden azyl.

Koncom roka 2013 sa Harrisonová usídlila v Berlíne bojac sa, že ju vo Veľkej Británii zatknú.
V roku 2014 sa zúčastnila na založení „Nadácie Odvaha“, ktorej poslaním je pomáhať ohrozeným prežiť a brániť sa, keď ich prenasledujú vlády po prevalených škandáloch. Harrisonová je dnes riaditeľkou tejto nadácie.

V reči prednesenej v Berlíne 19. októbra pred vedením SPD pripomenula oslobodenie Edwarda Snowdena a tiež Juliana Assangea-šéfa WiliLeaks, ktorý je stále azylantom na ambasáde Ekvádoru v Londýne. Pripomeňme, že Assangeovi hrozí vo Švédsku väzenie a možno aj v USA.

Harrisonová vyjadrila svoju vďačnosť voči Nemecku, ktoré ju prijalo a neváhala kritizovať SPD v tom istom prejave za to, že nič neurobila, aby pomohla týmto dvom ľuďom získať azyl v Nemecku. Žiadosť o azyl potom predložila vo svojom mene auditóriu. Vyjadrila poľutovanie nad hlasovaním SPD za zákon umožňujúci silný dohľad nad internetom a nad penalizáciou zverejnenia tajných dokumentov.

Pripomenula, že bývalý kancelár Willy Brandt robil azylovú politiku v prospech osôb, ktoré boli podrobené perzekúciám nacistického režimu. Na záver pripomenula jeho slávnu vetu „odvážme sa k väčšej demokracii“.

A my pripomeňme, že Julian Assange bol odsúdený vo Švédsku za zástupný kriminálny čin znásilnenia, lebo za zverejnenie osobných e-mailov šéfa CIA sa ho neodvážili obviniť ani tam.

Sarah Harrisonová je britská novinárka, ktorá pracovala v Centre pre investigatívnu žurnalistiku pri City University v Londýne od roku 2010, kde bola aj promovaná. Pri tejto práci natrafila na WikiLeaks a pridelili ju Assangeovi ešte pred únikom údajov z CIA. Dnes je Harrisonová vo WikiLeaks editorkou sekcie. Pracuje vo WikiLeaks Legal Defense, ktoré vedie Baltasar Garzón.
©Text: redakcia SvP

prezentačné foto: Wikimedia Commons-Sarah Harrison

No. 2 vo WikiLeaks Sarah Harrisonová dostala cenuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/HarrisonSarahWikiLeaks.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/HarrisonSarahWikiLeaks.jpgadminPolitikapolitikaDvojka „WikiLeaks“ Sarah Harrison dostala od Sociálno-demokratickej strany Nemecka prestížnu cenu Williho Brandta za odvahu v politike. Harrisonová sa stala slávnou v júni 2013, keď sa stretla v Hong Kongu s bývalým americkým agentom Edwardom Snowdenom, ktorý prišiel odovzdať  žurnalistom tajné dokumenty NSA. Pomáhala Snowdenovi odísť z Hong Kongu,...