NickiMinažProducentka, popová speváčka a raperka Nicki Minaj urobila počas svojej mladosti zložitú púť z Trinidadu a Tobaga od kuchyne svojej starej mamy cez podniky Bronxu, divadlá Broadwaya a kancelárie na Wall Street až po hip-hopovú kráľovnú. S hip-hopovým profilom dobre ladí biografická pikoška, že ju vyhodili v tejto etape vývoja pre nezdvorilosť voči zákazníkom asi pätnásťkrát z práce.

Zároveň s krátkodobými džobmi, ktoré jej zarábali na nájomné, začala flirtovať s muzikou v brooklynskom zoskupení Full Force a v kvartete The Hoodstars. Tu sa jej podarilo zložiť song pre vystúpenia wrestlerov. Svoj prvý mixtape vydala až v roku 2007. V roku 2009 sa dostala do pozornosti úspešného rapera Lila Wayneho a podpísala zmluvu s vydavateľstvom Young Money Entertainement a Cash Money Records a jej diela distribuoval Universal Motown Records.

Komerčnú premiéru mala v roku 2010 s Pink Friday a tento album sa ocitol na prvých miestach hitparády Billboard 200 už po prvom mesiaci po vyjdení na hudobný trh. Vynieslo jej to platinový album v Recording Industry Association of America. Potom pokračovala v najvyšších sférach hudobného priemyslu až dodnes.

Jej hviezdna kariéra však neprišla náhodne a bez prípravy. Minaj sa učila v New Yorku na strednej škole hru na klarinet a absolvovala La Guardia High School, kde študovala hudbu a divadelné herectvo. Tak sa stalo, že do praxe vtancovala a vrapovala Nicki Minajová už ako hotová a dobre odborne pripravená hudobná osobnosť.

Uholným kameňom jej úspechu je album Pink Friday z roku 2010. Je to mixtúra žánrov hip-hop, R&B a popíku a na jednotlivých skladbách sa producentsky angažovali viacerí, hlavne to bol will.i.am, Swizz Beat a Bangladesh. Patria však medzi nich aj veľké mená ako Eminem, Rihanna a Kanye West. Toto album urobilo z Nicki zabzpečenú umelkyňu, keď sa predalo z neho v prvom mesiaci 375 tisíc kópií a do roku 2012 mala predaj 1 774 000 kusov.

Nicki Minaj sa pohybovala v muzikantských kruhoch Kalifornie a Detroitu, kde čerpala nápady pre raperské texty a hudobné single k nim. Potom nasledovali ešte dva albumy Pink Friday:Roman Reloaded a The Pinkprint.

Minaj (vyslov Mináž) robí šou na svojich koncertoch v maximálnom rozmere tohto slova. Jej performance sú tanečne, zvukovo a spevácky-rapersky dokonalé aranžmány, ktoré publikum určite nenudia. Kostýmová zložka sa nerozpakuje používať zbrane silného kalibru, sýte farby, veľké plochy nahej pokožky a priam cirkusový lesk a glamour, no preto neprehliadnuteľný. Agresívne erotický prejav je nástroj toho, ako úspešne a rýchlo predať svoj produkt na pódiu a ako sa nezmazateľne vryť do pamäte diváka.

Pozerať Nickine vystúpenia znamená silný nášup energie pre každého, kto tento druh hudby nepredpojato konzumuje, preveriť sa to dá napríklad na tomto videjku:

©text: Ľudmila Balážová-Marešová

Uložiť

Nicky Minajhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/NickiMinaž-e1450706522676.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/NickiMinaž-e1450706522676.jpgadminKultúraHudba,USAProducentka, popová speváčka a raperka Nicki Minaj urobila počas svojej mladosti zložitú púť z Trinidadu a Tobaga od kuchyne svojej starej mamy cez podniky Bronxu, divadlá Broadwaya a kancelárie na Wall Street až po hip-hopovú kráľovnú. S hip-hopovým profilom dobre ladí biografická pikoška, že ju vyhodili v tejto etape...