Na konci apríla spolupredsedajúci strany „RPR-Parnas“ Michail Kasianov chce požiadať poslancov europarlamentu zaviesť sankcie proti ruským novinárom, ktorí šíria v krajine atmosféru nenávisti. Podľa jeho mienky práve oni nesú hlavnú vinu za vraždu Borisa Nemcova. Západní a ruskí experti upozorňujú RPR-Parnas, že v Európe sa ku kampaniam proti tlači chovajú ostražito.
Michail Kasianov zdôrazňuje, že pod sankcie sa môžu dostať nielen novinári ale aj propagandisti, ktorí v krajine vytvárajú atmosféru nenávisti, lži a neznášanlivosti.
Sú vinní za smrť Borisa a zasluhujú si zbavenia privilégií cestovať na západ, nadobúdať tam majetok a používať doláre a eurá na svoje výdavky. S týmto cieľom sme začali tvorbu „Nemcovovho zoznamu“, povedal Kasianov. „Títo ľudia už dávno prestali byť novinármi, stali sa zúrivými propagandistami lži, s civilizovaným svetom vedú informačnú vojnu a musia byť za toto potrestaní“.
Podľa slov Kasianova sú dve hlavné skupiny pre sankcionovanie:
• Sú tu osoby podporujúce zjednotenie Krymu a samovyhlásených republík na juhovýchode Ukrajiny
• Narušitelia ľudských práv v Rusku

„Propagandisti, o ktorých je reč, spadajú pod obidve skupiny, pretože narúšajú ústavné práva občanov na slobodu informácií“, objasnil zodpovedný tajomník RPR-Parnas Konstantin Merzlikin.
Podľa informácií Nezavisimoj gazety, úlohou je vytvoriť „Nemcovov zoznam“, ktorý doplňuje dávnejší „ zoznam Magnického“ a tiež požiadať o zaradenie Borisa Nemcova medzi nominantov Prémie Sacharova. Podľa štatútu dohovorov zo Štrasburgu, ktoré dohodol Kasianov, bude tento viesť rozhovory 19. apríla s lídrom liberálnych demokratov s G. Watsonom (frakcia ALDE v EP).

V RPR-Parnas zdôrazňujú, že okrem vedúceho „Rassija segodnja“ Dmitrija Kiseleva, ktorý už padol pod sankcie EÚ, do Nemcovovho zoznamu budú zaradení vodcovia informačnej vojny v ruských TV, najaktívnejší vedúci vysielania a možno aj dopisovatelia. Podľa slov Merzlikova, títo všetci zodpovedajú za vytvorenú atmosféru v krajine.

Odpovedajúc na otázku NG, ako sa bude posudzovať hranica medzi žurnalistikou a propagandou, autori nápadu hovoria, že „budú rozpracované čitateľné kritériá“. „Novinár má právo na svoju pozíciu, no keď sa z obrazovky s potrebnou intonáciou vyslovujú veci nasmerované na rozkol spoločnosti, to už nie je žurnalistika ale propaganda, mieni Merzlikin. Tak ako neboli žurnalistami spolupracovníci SMI v 30. rokoch 20. storočia vybratí Goebbelsom.

Podľa jeho slov, túto iniciatívu bolo rozhodnuté nazvať „Nemcovovým zoznamom“ preto, že aj on sám vyzýval k rozšíreniu sankcií na hlavných propagandistov v Rusku. Pripomeňme, že RPR-Parnas sa spolu s Američanmi a Európanmi zúčastnila na vytvorení Magnického zoznamu, do ktorého sa zaraďujú všetci narušitelia ľudských práv v krajine. Ako už skôr vyhlásil NG, člen federálneho politsovieta RPR-Parnas Vladimir Kara-Murza, práca týmto smerom bude predĺžená, tým skôr, že v marci odporúčal Kongres USA Barakovi Obamovi doplniť do zoznamu sankcií šéfa vyšetrovacej komisie Alexandra Bastrykina, ruského „centrizbirkoma“ Vladimira Čurového a ďalších činovníkov aj sudcov.
Európski politici veria, že „Nemcovov zoznam“ je možný, no potrebuje väčšiu prípravnú fázu. Zdroj z diplomatických štruktúr EÚ objasnil NG, že na prijatie takého zoznamu treba zdĺhavú procedúru posudzovania, aby sa stanovilo, kto zo žurnalistov, napríklad, vyprovokoval nepriateľstvo medzi Ruskom a Ukrajinou.

Bývalá ministerka zahraničia Estónska ex-poslankyňa EP Kristijna Julandová nazvala ideu takého zoznamu zaujímavou. Doňho, podľa jej slov, je zaradiť žurnalistov zložitejšie ako politikov, pretože v Európe sa to bude považovať za porušenie slobody slova. „Treba veľmi dobre premyslieť a pripraviť“. Ak hovoríme o propagande nenávisti, tu vždy je otázka ako to dokázať: ktorý žurnalista je nezávislý, ktorý propagandista. Julandová si myslí, „že to nie je jednoduchá úloha, no rozmýšľať o tomto je potrebné, pretože všetci vedia, čo sa deje v Rusku – že slobodnej tlače veľa nezostalo.“
Podľa političky je treba začať prípravu s medzinárodnými organizáciami novinárov, aby podporili v Rusku len slobodnú tlač a nie propagandu.
„Nakoniec, treba dohodnúť taký zoznam a na politickej úrovni možno určiť problém a začať ho posudzovať, napríklad v EP, krok za krokom v komisii pre zahraničné veci aj v komisii pre ľudské práva. No tento proces je zdĺhavý. Napríklad, nad „Zoznamom Magnického“ sme pracovali niekoľko rokov“, zdôraznila Julandová. Čo sa týka možnej odpovede Ruska cez zákaz profesie a práce západným novinárom, tu politička usudzuje, že nie je príčina báť sa, pretože sa to už robí.
Pripomeňme, že vo februári 2011 bol zakázaný vstup na územie Ruska pre novinára britských novín The Guardian Luka Hardinga a v januári 2014 novinárovi Davidovi Setterovi, ktorý pracoval pre rádio Sloboda.

Ruskí experti sú skeptickejší v hodnotení perspektív Nemcovovho zoznamu. Prvý vice-prezident centra politických technológií Alexej Makarkin povedal NG, že šance na jeho prijatie v Európe sú malé, pretože na Západe sa veľmi ostražito posudzujú obmedzenia, hoci aj neobjektívne, no napĺňajúce „profesionálnu povinnosť“, zdôraznil. Expert objasnil, že Západ sa bojí rôznych obmedzovaní brániacich práci novinárov, pretože si tam myslia, že tak je možné prehnať veci. Preto podobné zoznamy majú lepšiu prespektívu, ak sa do nich zaraďujú politici.
Zdroj: Nezavisimaja gazeta
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Boris_Nemtsov_2013_1.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Boris_Nemtsov_2013_1.jpgadminPolitikaKauza Nemcov,RuskoNa konci apríla spolupredsedajúci strany 'RPR-Parnas' Michail Kasianov chce požiadať poslancov europarlamentu zaviesť sankcie proti ruským novinárom, ktorí šíria v krajine atmosféru nenávisti. Podľa jeho mienky práve oni nesú hlavnú vinu za vraždu Borisa Nemcova. Západní a ruskí experti upozorňujú RPR-Parnas, že v Európe sa ku kampaniam proti tlači...