Ruské drony preleteli sýrske nebo v rámci svojej misie dohľadu. Moskva rozmiestnila vojenský materiál a pripravuje dve nové základne pre prijímanie posíl.

Bez toho, aby čakalo na výsledok rokovaní s USA sa Rusko pustilo do vojenského pochodu po boku sýrskej armády. Podľa amerických činiteľov začalo Rusko tiež vypúšťať drony za účelom dohľadu nad Sýriou. Tieto lety boli tiež prvými vzdušnými vojenskými operáciami Moskvy, ktorá umiestnila svojich vojakov na sýrsku leteckú základňu za účelom boja proti skupine Islamský štát.

Paralelne, Sýria pripravuje dve nové základne pre ruské posily, ako uviedol Inštitút IHS Jane´s špecializovaný na tajné služby. „Po analýze satelitných snímok identifikovala IHS Jane´s dve nové miesta v Sýrii, ktoré by sa mohli pripravovať na prijatie ruských vojakov. Na týchto dvoch základniach, jedná sa o komplex vojenských skladov Istamo a vojenský komplex Al-Sanobar obidva na sever od letiska v Al-Lazíkiji (inak aj Latakia), prípravy vyzerajú byť v takom štádiu, že by mohli prijať ruských vojakov“, zdôraznil Inštitút so základňou v Londýne.

V posledných dňoch prijala sýrska armáda od svojho ruského spojenca vojenský materiál, ktorý má pomôcť v boji proti džihádistom z IS, vyhlásil nemenovaný vojenský zdroj. „Naša armáda prijala od Moskvy najmenej 5 bojových lietadiel a výzvedné lietadlá, ktoré pomáhajú určiť objekty s veľkou presnosťou, taktiež sofistikovaný materiál pre boj s IS“, vyhlásil pre AFP vysoký americký úradník s anonymným krytím.

„V sýrskom priestore začína byť cítiť efekt z ruských zbraní“, dodal tento vojenský predstaviteľ. Upresnil, že sýrska armáda ich začala používať na zameriavanie pozícií IS v Deir Ezzor (východ) a Raqqa (sever), čo je hlavné sídlo IS, ktorý kontroluje viac ako polovicu sýrskeho územia. Letecká armáda Sýrie znásobila v posledných dňoch svoje útoky, ktoré zabili najmenej 38 bojovníkov IS v pondelok v centrálnej Sýrii, hlavne pri Palmýre. Tieto údaje pochádzajú od Pozorovateľa ľudských práv v Sýrii.

John Kerry, minister zahraničia USA mieni, že lietadlá, ktoré Rusko umiestnilo v Sýrii sú tam preto, aby chránili vojenskú leteckú základňu skôr, než by pripravovali ofenzívu. „Áno, sú zvýšené počty strojov… Ale v tejto chvíli naši vojaci a väčšina našich expertov mieni, že úroveň a typy lietadiel predstavujú obrannú silu leteckej základne, na ktorej sú umiestnené“, odpovedal John Kerry počas tlačovej konferencie vo Washingtone. „Sú tam určité typy lietadiel, ktoré by mohli vyvolať otázky týkajúce sa zámerov Ruska na dlhý termín“, uviedol John Kerry.

USA sa alarmujú už týždne od posilnenia vojenskej prítomnosti v Sýrii, kde režim, rebeli, džihádisti a Kurdi čelia na teritóriu čím ďalej tým viac rozkúskovanom štyri roky trvajúcej vojne. Zatiaľ čo sú Američania na čele medzinárodnej koalície už jeden rok, chýbajúca koordinácia medzi lietadlami pod velením USA a lietadlami Ruska v leteckom priestore Sýrie vyvolávajú obavy z potenciálnych rizík kvôli ich kolíziam, uvádzajú niektorí pozorovatelia.
Zdroj: Le Figaro, preklad

Nekoordinované akcie koalície a Ruska na sýrskom nebihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/08/Dronelicensing.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/08/Dronelicensing.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Preklad z francúzštiny,RuskoRuské drony preleteli sýrske nebo v rámci svojej misie dohľadu. Moskva rozmiestnila vojenský materiál a pripravuje dve nové základne pre prijímanie posíl. Bez toho, aby čakalo na výsledok rokovaní s USA sa Rusko pustilo do vojenského pochodu po boku sýrskej armády. Podľa amerických činiteľov začalo Rusko tiež vypúšťať drony za...