Vláda Alexisa Tsiprasa oznámila v piatok večer svoj zámer zorganizovať referendum na 5. júla s otázkou o pláne pomoci Grécku.
Toto oznámenie prerušilo vyjednávanie medzi veriteľmi euroskupiny a Gréckom v sobotu.
Tsipras oznámil túto nedeľu večer zatvorenie bánk a zavedenie režimu kontroly kapitálu kvôli zamedzeniu úniku vkladov.
Od roku 2010 uniklo z Grécka viac ako 80 miliárd eur.
Grécky premiér Tsipras oznámil tieto opatrenia v televízii.
Odmietnutie euroskupiny predĺžiť program pomoci Grécku od 30. júna „viedlo ECB k nezvyšovaniu hotovosti v gréckych bankách a siahnutiu po aktivovaní pravidiel o zatvorení bánk a limitovaní bankových hotovostných výberov“, vyhlásil ubezpečiac, že „vklady občanov v gréckych bankách sú absolútne zaručené“.

Tsipras tiež oznámil, že znovu požiadal EÚ a ECB o predĺženie programu pomoci jeho krajine. Naznačil, že to isté oznámil „ predsedovi Európskej rady a 18 členským štátom eurozóny takisto ako predsedovi ECB, EK a EP. Očakávam ich odpoveď bezprostredne po tejto v zásade demokratickej prosbe“, uzavrel.

Bolo ťažké vyhnúť sa zatvoreniu bánk a kontrole kapitálu, pretože úniky vkladov pokračovali. Od roku 2010 uniklo z krajiny viac ako 80 mld € a pohyb sa ešte zrýchlil po oznámení konania referenda v piatok, keď A. Tsipras apeloval na Grékov, aby sa vyjadrili za alebo proti pokračovaniu plánu pomoci EÚ a reformám.

Nakoniec, pretože medzičasom bolo isté, že krajina nebude schopná vrátiť 1,6 mld. € do MMF do 30. júna 2015, v uliciach miest zaútočili Gréci v nedeľu večer na bankomaty vydávajúce hotovosť, ako konštatoval dopisovateľ Le Monde z miesta deja.
Zdroj: Le Monde, foto: wikipedia.en

preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Alexis_Tsipras_die_16_Ianuarii_2012.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Alexis_Tsipras_die_16_Ianuarii_2012.jpgadminEkonomikaBalkán,EÚ,GrexitVláda Alexisa Tsiprasa oznámila v piatok večer svoj zámer zorganizovať referendum na 5. júla s otázkou o pláne pomoci Grécku. Toto oznámenie prerušilo vyjednávanie medzi veriteľmi euroskupiny a Gréckom v sobotu. Tsipras oznámil túto nedeľu večer zatvorenie bánk a zavedenie režimu kontroly kapitálu kvôli zamedzeniu úniku vkladov. Od roku 2010 uniklo z...