Maďarské referendum o súhlase občanov s prídelovým systémom migrantov z Afriky a Ázie formou povinných kvót zlyhalo. Orbán vinu za to zhodil na ľahostajnosť voličov. No nie je to tak.

Orbánove referendum je totiž jeho produkt, ktorý nesie aj charakteristické znaky autora. Je to populistický buldozéru podobný nástroj, ktorý má vystrašiť občanov tak, že sa budú skrývať pod ochranné krídla Fideszu a samotného jeho vodcu a tým zafixujú vládu tejto strany na ďalšie volebné obdobie.

Populizmus však v tejto kauze strelil celkom mimo terča. Bratislavský summit bol síce viac-menej bez efektu, no bol platformou, na ktorej sa vyjadrila kancelárka Merkelová o ukončení projektu povinných kvót, pretože zlyhal.

Kancelárka tak vyrazila tromfy z Orbánovej ruky a veľmi presne to načasovala.

Maďarskí voliči sa týmto prebudili do nového dňa s celkom iným pohľadom na výzvy politiky, ktoré budú musieť  riešiť.

Ústup od systému kvót a pokút za neprijatých utečencov je jasným signálom nielen pre Orbánovcov ale aj pre všetkých ostatných politických extrémistov, ktorí operujú vo voľbách s argumentom imigrácie a povinných kvót. Ich argument už nejestvuje.

Extrémne pravice v Európe, ktoré si už urobili marketingový volebný plán do nasledovných volieb, tak budú musieť za pochodu zmeniť svoje politické východiská. Čo môže byť pre ich ďalšiu existenciu v parlamentoch osudné.

Toto si zrejme dobre uvedomila aj kancelárka, ktorá si tým uľahčila svoju pozíciu v nemeckých voľbách, kde sa začali dostávať do parlamentov extrémni pravičiari spolu s nacistami.

A v podstate stačilo tak málo. Len si nebojácne otvoriť ústa a ísť si verejne zademonštrovať. To však nemení nič na realite neonacizmu, ktorý sa týmto činom neeliminuje, lebo je vrastený príliš hlboko do štruktúr nemeckej politiky už od lokálnej úrovne.

©Ľudmila Balážová-Marešová

Naozaj desí Orbán eurokratov? /komentár/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/10/Osol-e1476003207766.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/10/Osol-e1476003207766.jpgadminKomentárePolitikaNeonacizmus,seriál Renesancia hákového krížaMaďarské referendum o súhlase občanov s prídelovým systémom migrantov z Afriky a Ázie formou povinných kvót zlyhalo. Orbán vinu za to zhodil na ľahostajnosť voličov. No nie je to tak. Orbánove referendum je totiž jeho produkt, ktorý nesie aj charakteristické znaky autora. Je to populistický buldozéru podobný nástroj, ktorý má vystrašiť občanov tak,...