Nanočastice prebudia imunitné bunky k boju proti rakovine
Drobné nanočastice, menšie ako šírka ľudského vlasu, môžu pomôcť vlastnému imunitnému systému organizmu, tvrdí nová štúdia. V experimentoch s myšami terapia na báze nanočastíc nielen že vyhladila pôvodne cielené nádory prsníka, ale aj metastázy v iných častiach tela. Ľudské klinické štúdie s novou liečbou by mohli začať v najbližších niekoľkých mesiacoch, hovoria výskumníci.

Vyhľadávanie liekov, ktoré sledujú cieľ povzbudiť imunitný systém na boj s nádormi, je jednou z najhorúcejších oblastí výskumu rakoviny. Imunologické stráže, známe ako T lymfocyty, zvyčajne poľujú na škodlivé ciele, ako sú bakteriálni útočníci a potenciálne nádorové bunky. Ak rozpoznajú jeden, zaznie alarm, ktorý spôsobí indukciu ostatných imunitných buniek, aby nasadili väčšiu aktivitu.

No imunitná odpoveď T – lymfoctov je na autoimunitnú reakciu na normálne tkanivo. Nádorové bunky často narážajú na tzv. molekuly imunitného kontrolného bodu, čo sú iné proteíny na povrchu normálnych buniek, čím menia imunitnú odpoveď tkaniva, ktorá brzdí prácu imunitného systému a zničia jeho prácu.

Nanočastice liečia rakovinu

Bunky tumoru často zvýšia citlivosť týchto bodov na stenách molekúl, čím brzdia ich vyhľadávanie imunitnm systémom a ničia jeho prácu. V prípadoch, keď je veľa T lymfocytov v blízkosti nádoru, alebo tam, kde nádorové bunky boli podrobené veľkému množstvu mutácií, ktoré vytvárajú ďalšie ciele pre imunitné hliadky, budú dávať T-lymfocyty plnohodnotnú imunitnú odpoveď na rakovinu. Hľadanie rakovinovej imunoterapie môže pridať ďalšie roky do života pacientov.

Existujúce lieky na rakovinovú imunoterapiu však fungujú iba u 20% až 30% pacientov. V niektorých prípadoch, dokonca aj keď sú molekuly kontrolného bodu zablokované, existuje niekoľko imunitných buniek, povedal Jedd Wolchok, odborník na rakovinovú imunoterapiu v Cancer Center Sloan Kettering v New Yorku. V iných prípadoch hovorí, že nádory nevykazujú dostatočné množstvo cieľov pre t-lymfocyty, takzvaných nádorových antigénov, na ich povrchu.

Ale zdanlivo nesúvisiacia skladačka ponúkla perspektívu zvýšenia účinnosti imunoterapie. Onkológovia už dlho vedia, že v zriedkavých prípadoch po rádioterapii sa pacientom zmenší nádor, imunitný systém nasadí agresívnu odpoveď a vytrie nielen nádor, ale aj metastázy po celom tele, ktoré neboli ošetrené žiarením.

Výskumníci teraz uvažujú, že ožiarenie niekedy zabíja nádorové bunky takým spôsobom, že vystavuje nové bunky antigénov T lymfocytom, na ktoré sa zacielia nové nádorové bunky, ktoré tiež zničí. Toto uvádza Wenbin Lin, chemik na univerzite v Chicagu v Illinois a jeden z autorv súčasnej štúdie.

Lin chcel vedieť, či by mohol použiť netoxické nanočastice na zvýšenie vnímavosti imunitného systému podobným spôsobom. Nechať nanočastice vojsť do imunitného systému nie je ľahké. Ak sú príliš veľké, krvné bunky zvané makrofágy ich pohltia. A krvné proteíny majú tendenciu obaliť častice, čo uľahčuje ich prijatie.

V posledných rokoch Linov tím vymyslel metódu pre výrobu častíc, ktoré majú rozmer medzi 20 a 40 nanometrami (jeden nanometer je jedna miliardtina metra), čo je rozmer najviac schopný vyhnúť sa makrofágom. Tieto ich /nanočastice/obaľujú látkou polyetylén glykol, ktorý im pomáha dlhšie prežiť v krvnom obehu a vstúpiť do cieľovej bunky. Ak sú nanočastice absorbované, výskumníci zacielia žiarenie na tumory. Toto infračervené svetlo absorbujú molekuly na báze chlorínu, čo sa potom prejavuje ako molekuly kyslíka vytvoriac tak vysoko reaktívnu formu kyslíka, známeho ako singulárny kyslík, ktorý sa umiestni po boku biomolekúl a zabíja bunky tumoru.

Ale to je len začiatok, hovorí Lin. Singulárny kyslík má tendenciu vnikať spôsobom, ktorý vystavuje mnohé nové antigény tumorov imunitným bunkám nazývaným dendritické bunky, ktoré pôsobia ako polícia a loviť antigény a vystavovať ich T-lymfocytom na bližší zásah.
Týmto pomáha imunitnému systému zvýšiť silnú antitumorovú odpoveď okrem prípadov, ak nie sú v blízkosti T-lymfocyty.

V auguste 2016 výskumník Lin a jeho kolegovia ohlásili v Nature Communication, že ak injektovali ich verziu nanočastíc do krvného obehu myši chorej na rakovinu hrubého čreva a ožiarili tumory, táto kombinácia naštartovala imunitný systém, aby zničil dva ciele tumorov hrubého čreva a takisto ostatné tumory. Tieto častice tiež dopravili štandardné chemoterapeutické toxíny, aby pomohli zabiť rakovinové bunky. V ich poslednej štúdii chcú priblížiť, ako by to vyzeralo len pri prirodzenej imunitnej reakcii.

Inokedy Lin a jeho kolega pracovali s rakovinou prsníka, inou formou rakoviny, ktorá často neodpovedá na súčasné lieky na imunoterapiu. Znova injekčne podali zvieratám ich nanočastice spolu s kontrolnou protilátkou. Ale tentokrát ich nanočastice neobsahovali žiadny ďalší chemoterapeutický liek. Následne zničili nádory infračerveným svetlom a čakali na výsledky. Lin uviedol:

„Boli sme prekvapení, že bez cytostatických látok sme dosiahli ten istý výsledok. “

„Toto je dobre premyslený prístup a dáta sú zaujímavé,“ hovorí Wolchok. Tento prístup si zaslúži, aby sa s ním robili pokusy na ľuďoch, dodáva. Lin hovorí, že pravdepodobne začneme čoskoro. Tím Chicago už vytvoril spoločnosť nazvanú Coordination Pharmaceuticals, ktorá zvýšila počiatočné finančné prostriedky na začatie skúšok v rannom štádiu u ľudí pravdepodobne niekedy v druhej polovici tohto roka.
zdroj:BiologyHealthCancer topic – ScienceAAAS, 

preklad: redakcia SvP

Nanočastice liečia rakovinuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2019/02/Fucntional-Medicine-e1549547801299.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2019/02/Fucntional-Medicine-e1549547801299.jpgadminVedaUSA,VedaNanočastice prebudia imunitné bunky k boju proti rakovine Drobné nanočastice, menšie ako šírka ľudského vlasu, môžu pomôcť vlastnému imunitnému systému organizmu, tvrdí nová štúdia. V experimentoch s myšami terapia na báze nanočastíc nielen že vyhladila pôvodne cielené nádory prsníka, ale aj metastázy v iných častiach tela. Ľudské klinické štúdie s...