Dávni ľudia prešovali olivový olej už pred 8000 rokmi v Izraeli, ako zistil výskum. Výskumníci našli zvyšky stravy v okolí Stredozemného mora v starých hlinených džbánoch, ktoré datovali do šiesteho tisícročia pred Kristom. “ Toto je najstarší výskyt olivového oleja v krajine a možno aj v celom okolí Stredozemného mora“, povedal Ianir Milevski a Nimrod Getzov, riaditelia vykopávok z Israel Antiquities Authority.


Tím odkryl nádoby z ílovitej hliny náhodne. Vláda nariadila vykopávky v En Zippori v Dolnej Galilei na severe Izraelu. Milevski a Getzov chceli zistiť, čo sa nachádza v nádobách. Spolu s Dvory Namdarom z Hebrejskej univerzity v Jeruzalemskom Inštitúte vied o Zemi odobrali rezíduá z džbánov.


Analýza ukázala, že riady obsahovali olivový olej datovaný do biblických čias do fázy bronzovej doby. Pri opakovanom chemickom rozbore sa ukázali rozdiely medzi starovekou a súčasnou vzorkou oleja.
Preskúmali dvadsať kusov riadu vrátane dvoch, ktoré datovali do roku 5800 pred Kristom, ktoré naznačili, že olej bol zachovaný vo výbornom stave 8000 rokov.
Z toho sa dá vyvodiť, že ľudia po prvýkrát domestikovali olivovník okolo rokov 8000-6000 pr. Kr.
Zdroj a foto: Mashable
Preklad: Redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/8000rokov-oliiooil-800x449.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/8000rokov-oliiooil-300x300.jpgadminHistorický krúžokDávni ľudia prešovali olivový olej už pred 8000 rokmi v Izraeli, ako zistil výskum. Výskumníci našli zvyšky stravy v okolí Stredozemného mora v starých hlinených džbánoch, ktoré datovali do šiesteho tisícročia pred Kristom. ' Toto je najstarší výskyt olivového oleja v krajine a možno aj v celom okolí Stredozemného...