100 miliónov rokov starý jantár s embryom hada. foto: časopis Science

Najstaršie mláďa hada na svete zachované v jantári

Vedci objavili malé pozostatky 100 miliónov rokov starého mláďaťa hada zachovaného v kuse jantáru z Mjanmarska. Nový druh Xiaophis myanmarensis žil v období strednej kriedy pred tým, ako Tyrannosaurus rex dupal po Zemi, čo ho urobilo najstarším známym fosílnym hadom a prvým, čo bol objavený v tejto geologickej perióde v zalesnenom prostredí.

Fosília, ktorá je len 5 cm dlhá /jantár asi s priemerom golfovej loptičky/ obsahuje mláďa hada, preto sa tím pokúsil využiť mikroskop a rentgenové lúče na oskenovanie, aby mohol urobiť analýzu veľkosti, tvaru a orientácie kostí.

Výskumníci porovnali štruktúry kostí novej fosílie s existujúcou databázou fosílií plazov, aby určili, či by to mohol byť evolučný rekord. Toto odhalilo, že plazy sa mohli premiestniť spopod hladiny vody do lesov na pobrežiach skôr ako sa myslelo a že tento mechanizmus, cez ktorý plazy získavali stavce chrbtice sa zmenil tesne pred miliónom rokov. Výskumníci toto zistenie zverejnili dnes v publikácii „Science Advances“.

Pretože fosília je stará a obsahuje vzorku mláďaťa, výskumníci si myslia, že je hodnotná pre štúdium toho, ako starodávne embryá hadov dospievali, hlavne spojovacie body prepájajúce ich chrbtové stavce a uzatvárajúce dutinu, ktorá sa mala stať otvorom pre miechu. Toto je posledná neznáma vec vo vývoji plazov. Predošlé hadie fosílie zo strednej kriedy pochádzali len z vodného prostredia, ale táto nová fosília naznačuje, že hady mali radi tiež visenie na stromoch v lese, čím sa myslí, že by mohli byť súčasťou oveľa väčšieho počtu prehistorických ekosystémov.

Zdroj: Science

 

Najstaršia fosília hada v jantári https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/07/Hadvjantári-e1532007120582.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/07/Hadvjantári-e1532007120582.jpgadminVedaPreklad z angličtiny,VedaNajstaršie mláďa hada na svete zachované v jantári Vedci objavili malé pozostatky 100 miliónov rokov starého mláďaťa hada zachovaného v kuse jantáru z Mjanmarska. Nový druh Xiaophis myanmarensis žil v období strednej kriedy pred tým, ako Tyrannosaurus rex dupal po Zemi, čo ho urobilo najstarším známym fosílnym hadom a prvým, čo bol objavený v tejto geologickej...