Captagon v úrade bezpečnostnej služby LibanonuBejrút
Captagon. Odfotené v prostredí úradu bezpečnostnej služby Libanonu. foto:AFP

Potom, ako boli nájdené prázdne jednorázovky so zvyškami obsahu vo francúzskom meste Alfortville, kde sa zdržiavali vrahovia zo Saint-Denis z piatku 13. novembra, sa zistilo na čom fičia všetci teroristi z tzv. Islamského štátu.

V laboratóriách vedeckej polície v Lyone sa analyzujú nálezy z Alfortville z izby, v ktorej býval jeden z teroristov a výsledky ešte nie sú zverejnené. No podľa viacerých iných zistení sa jedná o konkrétnu drogu známu pod menom Captagon. Táto droga sa používa v najväčšom rozsahu v sýrskom konflikte. Napriek tomu, že neboli zistené dôkazy užívania drogy vo francúzskom okruhu teroristov (zatiaľ ), bola popísaná cesta pašerákov tejto drogy cez údolie Bekaa v Libanone, ktorá je v prevádzke už od začiatku sýrskeho konfliktu.

V reportáži televízneho kanála Arte natočili jedného pašeráka tejto drogy. Podľa neho sa droga predáva Al-Nusra Frontu, skupine Islamský štát a Sýrskej slobodnej armáde.20. novembra bolo tureckou políciou zachytených skoro 11 mil. kusov pilúl pri sýrskej hranici. Podľa správy Svetovej organizácie colníc z roku 2013, v roku 2012 sa prepašovalo 4 tony captagonu a 11 ton v roku 2013. Na čele dotknutých krajín, ktoré pašujú sú: Saudská Arábia, Libanon, Jordánsko, Jemen a Bahrain. Vyzerá to, že konzumáciou tejto drogy bola zasiahnutá vo veľkej miere aj Sýria.

Captagon sa vraj ľahko vyrába a výroba je veľmi rentabilná, jedna pilula sa predáva od 5 do 20 USD. Tieto údaje uverejnil Reuters. V Sýrii sa rozšírilo konzumovanie amfetamínov až tak, že táto krajina sa stala ich najväčším konzumentom aj vývozcom, pretože kvôli vojnovému chaosu sa vytvorilo voľné pole pre výrobcov drogy.
Táto droga tvorí zisk rádovo v stovkách miliónov dolárov, predáva sa rôznym (všetkým ) bojujúcim stranám a uľahčuje fyzické strádanie vo vojne.

Captagon bol používaný ako liek (!) a na liekovom trhu vo Francúzsku mal povolenie na predaj od roku 1964 a v roku 2001 bolo jeho zákonné užívanie zrušené. Tento medikament mal liečiť hlavne narkolepsiu, hyperaktivitu a depresie. Bol zakázaný v mnohých krajinách už v 80. rokoch 20. stor. Hlavne z dôvodu vedľajších účinkov. Jedna jeho molekula fenethylinu je derivovaný amfetamín.

Tento psychostimulant požívaný orálne alebo injekčne má účinky podobné kokaínu alebo extáze. Zvyšuje vylučovanie dopamínu na mozgovej úrovni a zvyšuje tiež hladinu adrenalínu a arteriálny tlak a tiež zrýchľuje rytmus srdca. Podľa šéfa oddelenia psychiatrie v Nemocnici Paula Brousseho a profesora Univerzity Paríž-Juh, toto psychofarmakum spôsobuje:
Zvyšovanie sebadôvery, zvyšovanie optimizmu, pocit všemocnosti, čo môže napomôcť rizikovému správaniu. Pôsobí aj proti únave, dodá energiu a odstraňuje pocit hladu. Zvyšuje pozornosť, zrýchľuje myslenie a reflexy. Má euforizujúci účinok. Jeho požitie dáva pocit bojovnosti a schopnosť dlhého a presného výkonu. Ak sa požíva príliš často, úroveň tolerancie sa zvyšuje a efekty z jeho užitia sa zoslabujú. V dlhom časovom rozpätí môže spôsobiť depresie, oslabenie, psychózy a stavy delíria.“
V dokumente BBC pomenovanom „Droga sýrskej vojny“ hovoria svedkovia toto: „Keď som si vzal Captagon, nemal som viac strach. Nemôžeš zaspať, alebo aj zavrieť oči. Mával som predstavu, že vlastním celý svet, akoby som mal takú moc, ako nikto iný.“


Text: redakcia SvP

Na čom fičia teroristi IŠhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/Captagon-v-úrade-bezpečnostnej-služby-LibanonuBejrút-e1448214134142.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/Captagon-v-úrade-bezpečnostnej-služby-LibanonuBejrút-e1448214134142.jpgadminPolitikaFrancúzsko,islam,terorizmusPotom, ako boli nájdené prázdne jednorázovky so zvyškami obsahu vo francúzskom meste Alfortville, kde sa zdržiavali vrahovia zo Saint-Denis z piatku 13. novembra, sa zistilo na čom fičia všetci teroristi z tzv. Islamského štátu. V laboratóriách vedeckej polície v Lyone sa analyzujú nálezy z Alfortville z izby, v ktorej býval...