Pre Slovensko významné otvorenie zasadania OSN, ktorému prvýkrát predsedal Slovák Miroslav Lajčák, malo špeciálny bod programu. Jednania zahájil prezident USA Donald Trump vyhrážaním sa a to vcelku brutálnym, že zničí Severnú Kóreu.

„Rocket Man“ Kim Jong Un však tiež už niečo zničil, a to celkom, nervy amerického lídra, tak sa zdá. Ľudia, ktorí poznajú cenu mieru, vedia, že takéto chovanie pri rečníckom pulte v OSN môže viesť len k jednému, a to k tretej svetovej vojne.

Celkom zničujúce sú aj Trumpove hlášky na adresu Zmluvy medzi Iránom a šiestimi veľmocami o nukleárnom odzbrojení v roku 2015. Ide do vojny, zatiaľ  iba rečami, asi v štyroch strategických bodoch na zemeguli naraz, čo sa doteraz podarilo len Hitlerovi a ktorý podľa toho aj skončil.

Toto nevyzerá na „America First“ ale na „America Finally“. Nechcem sa vidieť v stredobode  Trumpovej predstavy riešenia zahraničnej politiky. Pobaltie, rusko-bieloruské pohraničie, Donbas, Severná Kórea a Irán tvoria približne šachovnicu, na tesnom okraji ktorej sa nachádza aj  Slovensko.

Bývalý prezident Obama urobil diplomatickú rošádu a rozhodol sa pre mierovú dohodu namiesto ďalšej vojny s arabským svetom. Vytvoril tak budúcemu prezidentovi pri jeho výbojoch proti „Osi zla“ možnosť kryť si chrbát v ďalšej vojne na ázijskom kontinente. Ak toto odmieta nový prezident, myslím, že asi trpí autodeštrukčným syndrómom.

Jeden diplomat v auditóriu povedal, že v sále bol viditeľný šok, keď prezident USA fakticky vyhlásil vojnu Severnej Kórei na platforme OSN.

Senátorka Dianne Feinstein z Kalifornie za Demokratickú stranu a členka komisie pre tajné služby v  Senáte kritizovala Trumpa za to, že práve na tomto mieste hrozí vojnou. Senátorka tiež povedala, že táto Trumpova politika spôsobí len izoláciu USA vo svete.

„Za posledných 30 rokov mojej skúsenosti s OSN som nikdy nepočul silnejšiu či odvážnejšiu reč“, povedal premiér Izraela Benjamin Netanjahu.

Donald Trump si jednoducho neberie servítku pred ústa a každý bod jeho prejavu v OSN týkajúci sa krajín, s ktorými má súčasná americká vláda komplikovaný vzťah  (Venezuela, Irán, Severná Kórea a explicitne nepomenované veľmoci) a aj s tými, s ktorými doteraz nevstupovala do otvoreného konfliktu, sa stali terčom pre jeho silové vyjadrenia.

Svet sa trasie od jadrovej zimy vyvolanej Severnou Kóreou a líder USA to celé zhoršuje.

Je načase vziať rozum do hrsti, aby sme zachránili aspoň to málo z mieru, čo nám zostalo.

©Ľudmila Balážová-Marešová

Vecné zdroje: Wall Street Journal, New Yorker, The Guardian

Fotografie: Pixabay

 

Uložiť

Uložiť

Mrazivé zasadanie OSN pod kladivkom slovenského predseduhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/09/graffitiTrump-2500859_960_720-e1505944663383.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/09/graffitiTrump-2500859_960_720-e1505944663383.jpgadminKomentárePolitikaKomentáre,OSN,Slovensko,USAPre Slovensko významné otvorenie zasadania OSN, ktorému prvýkrát predsedal Slovák Miroslav Lajčák, malo špeciálny bod programu. Jednania zahájil prezident USA Donald Trump vyhrážaním sa a to vcelku brutálnym, že zničí Severnú Kóreu. „Rocket Man“ Kim Jong Un však tiež už niečo zničil, a to celkom, nervy amerického lídra, tak sa zdá. Ľudia,...