Manifestácia proti vojne v Sýrii
Manifestácia proti vojne v Sýrii foto: Vasilij Maximov, AFP/Your Middle East

200 osôb demonštrovalo v sobotu v Moskve proti ruskej leteckej kampani v Sýrii. Jednu protestujúcu zatkla polícia. Manifestácia ľudí vo veku medzi 50. až 60. rokom života sa udiala v malom parku, kde účastníci pochodu prechádzali pomedzi kordóny polície. Demonštrujúci protestovali proti rozhodnutiu Moskvy robiť nálety zacielené na sýrskych vzbúrencov, ktoré sa uskutočňujú od 30. septembra.

Protest vyvolala opozičná strana Solidarnosť, ale väčšina protestujúcich boli tí, čo nosia radšej pacifistické odznaky ako logá politických strán. Asi hodinu pred demonštráciou polícia zatkla ženu mávajúcu zástavou, na ktorej bol nápis „Putin vrah, neprinášaj Rusku hanbu“ a strčila ju do dodávky.
Polícia potom zablokovala prístup na stránku, aby ju nečítali ďalší, ale napriek tomuto úsiliu protestujúci pokračovali vo vykrikovaní sloganov proti vojenskej intervencii a tiež proti korupcii v Rusku. Niektorí účastníci šermovali transparentmi, na ktorých sa sľubovala návšteva „pekla pre tých, ktorí bombardujú v mene mieru“.

Organizátorka Svetlana Kravietz (42) povedala pre agentúru AFP, že „vojna nie je to, čo potrebujeme v našej krajine – máme iné problémy na riešenie. Vchádzame do vážnej ekonomickej krízy.“
Ďalší vodca protestujúcich Dmitrij Stepanov (36) povedal: „Dnes nám ukazujú počiatočný úspech – práve taký bol aj na začiatku rusko-afgánskej vojny „ ,ktorá nasledovala po invázii v 1979. „Ale potom všetko upadalo – a dnes si myslím, že sa to bude opakovať“, povedal Stipanov.

Kravietz uviedla, že považuje nálety za súčasť utajenej moskovskej agendy. „Viedli sme vojnu s Ukrajinou a teraz, keď sa to ukľudňuje, vstupujeme do vojny v Sýrii“, povedala tiež údajne, že považuje tento čin za politické lumpáctvo. „Niektorí ľudia v centre vládnej elity organizujú tieto vojny, aby zostali pri moci a nie, aby komusi pomohli.“

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v sobotu vyhlásil, že Rusko bojuje v Sýrii za národný záujem, nie za prezidenta Bašára al-Asada. „Samozrejme, nebojujeme za určitého vodcu, bránime naše národné záujmy, tou istou rukou, povedal Medvedev vo svojom intervjú v štátnej televízii.
„A po druhé, máme požiadavku od zákonných predstaviteľov Sýrie. Toto je základ, s ktorým pracujeme“, podľa citácie z vládneho webu.
Zdroj: Your Middle East

preklad: redakcia SvP

Moskva: protest proti ruskej vojne v Sýriihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/ManifestáviaMoskvaokt2015-e1445193923512.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/ManifestáviaMoskvaokt2015-e1445193923512.jpgadminPolitikapolitika,Rusko200 osôb demonštrovalo v sobotu v Moskve proti ruskej leteckej kampani v Sýrii. Jednu protestujúcu zatkla polícia. Manifestácia ľudí vo veku medzi 50. až 60. rokom života sa udiala v malom parku, kde účastníci pochodu prechádzali pomedzi kordóny polície. Demonštrujúci protestovali proti rozhodnutiu Moskvy robiť nálety zacielené na sýrskych...