KabulovZamirMoskva pracuje s Talibanom proti IŠ, hovorí ruský vyslanec
Ruský oficiálny vyslanec v Afganistane povedal, že Moskva teraz spolupracuje s afgánskym Talibanom, aby zastavila postup IŠ v regióne. Viacerí talibanskí bojovníci sú priamymi pokračovateľmi afganských a pakistanských Paštúnov, ktorí bojovali v sovietskej Červenej Armáde v 80. rokoch 20. storočia, keď ZSSR podniklo inváziu do Afganistanu a prežilo tam dlhú krvavú dekádu. Ale skupina militantov, ktorá dnes pokračuje v kontrolovaní väčšiny Afganistanu napriek predĺženému americkému vojenskému úsiliu zničiť ju, je teraz pod výzvou IŠ. Skupina prežíva popularitu aj v Afganistane a niektorí kmeňoví náčelníci vyhlásili svoju náležitosť k nemu.

Naproti tomu, vedenie Talibanu zamietlo legitimitu IŠ a odmietlo uznať jeho vodcov a Abu Bakra al-Baghdádího ako kalifa všetkých sunnitských muslimov. Vzhľadom k sunnitskej doktríne, kalif je uznaný ako politický a náboženský nasledovník Mohameda, islamského proroka.

Za posledné dva roky boli zverejnené vo svetových médiách obvinenia, že Rusko pokračuje v nasadení v strednej Ázii a komunikuje s Talibanom v nádeji, že zastaví popularitu IŠ. V poslednom týždni otvorene vyhlásil Zamir Kabulov, špeciálny vyslanec Moskvy v Afganistane, že Rusko spolupracuje s Talibanom proti IŠ. „Záujem Talibanu sa celkom zhoduje s naším“, a dodal, že Moskva „udržuje komunikačné kanály s Talibanom kvôli výmene tajných informácií“. Treba poznamenať, že Kabulov, ktorý sa narodil v Sovietskom Uzbekistane, je pravdepodobne veľmi erudovaný ruský diplomat v záležitostiach týkajúcich sa Afganistanu. Do roku 2009 slúžil ako ruský ambasador v Afganistane a tiež v Iráne a Pakistane. Západní pozorovatelia mienia, že Kabulov nie je obyčajný kariérny diplomat ako sa sám predstavuje, ale bývalý dôstojník KGB. Je tiež považovaný za šéfa pobočky KGB v Kábule počas sovietskej okupácie v 80. rokoch a za človeka, ktorý blízko spolupracoval s „Khad“, čo bola výzvedná služba v Sovietmi obsdenom Afganistane.

Kim Sengupta, vojenský korešpondent The Independentu tvrdí, že Kabulovovo oznámenie reflektuje rast vzťahov medzi FSB Ruska a NDS, čo je aktuálna afganská agentúra. Je tu aj otázka o ruskej spolupráci s Talibanom s pokračovaním spoločných záujmov. Kabulov oznámil v poslednom týždni, že spolupráca smeruje k zdieľaniu informácií. Ale Sengupta navrhol, aby Moskva dodávala zbrane a muníciu Talibanu cez ruského spojenca Tadžikistan. Tiež poznamenal, že iné regionálne sily vrátane Číny a Iránu boli prebudené Talibanom, ktorý sa čoraz viac javí ako rozumnejšia alternatíva namiesto IŠ.
zdroj: intelnews

preklad:redakcia

Moskva pracuje s Talibanom proti IŠhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/KabulovZamir-e1452416463966.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/KabulovZamir-e1452416463966.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,RuskoMoskva pracuje s Talibanom proti IŠ, hovorí ruský vyslanec Ruský oficiálny vyslanec v Afganistane povedal, že Moskva teraz spolupracuje s afgánskym Talibanom, aby zastavila postup IŠ v regióne. Viacerí talibanskí bojovníci sú priamymi pokračovateľmi afganských a pakistanských Paštúnov, ktorí bojovali v sovietskej Červenej Armáde v 80. rokoch 20. storočia, keď...