Neil Warnock vľavo vedľa Dolly Parton.
Neil Warnock vľavo vedľa Dolly Parton.

Neil Warnock založil The Agenc Group, umeleckú agentúru, v roku 1981 a pracoval s umelcami ako Rolling Stones, Dolly Partonová a Michael Jackson.
Dnes agentúra zamestnáva viac ako 200 agentov a prezentuje 3000 umelcov prostredníctvom svojich pobočiek v Londýne, New Yorku, Los Angeles, Nashville, Toronto a v Malmo. Obrat v províziách sa v súčasnosti očakáva vo výške 35-40 mil. britských libier.

Pán Warnock začal zastupovať kapely, keď mal sedemnásť rokov, podpisoval zmluvy s Doors, Donovanom a Jethro Tull na stredných a vysokých školách. Začínal ako sadzač tlače hudobných partov a zakladal vlastný biznis počas obedných prestávok z telefónnych búdok v stanici metra na Leicester Square.

Warnock sa narodil v Southhamptone v roku 1946, čím sa stalo, že bol súputníkom obrovského povojnového generačného nástupu modernej zábavnej hudby a muzikantov, ktorí sa stali k dnešnému dňu legendami a pojmami v hudbe. Potiaľto mu priala šťastena bez toho, aby ju musel ovplyvňovať on sám. Keď sa rozhodol ju popostrčiť, založil vo svojich devätnástich rokoch South Bank Artists spolu s Mike Saundersom. V roku 1967 sa presunul do NEMS Enterprise, ktorú vymenil v roku 1973 za The Bron Agency s Gerry Bronom až kým nevyplatil aj jeho podiel.

Warnock sa nestal boháčom zo dňa na deň. V 50. roku svojho života dosiahol hodnotu 1 milióna libier v majetku a keď mal 53 rokov, dosiahol prvýkrát zisk jeden milión.
Dnes hovorí, že hudobná branža sa posilnila natoľko, že môže urobiť zmluvu na svetové turné napr. s Nickelblack na dva aj pol roka, pričom očakáva brutto zisk na provízii 10% od 20-100mil. USD. Oproti roku 1968 so sedemmesačným turné pre veľké mená kapiel je to obrovský nárast možností v tejto branži. Warnock hovorí, že „vážne“ peniaze sa dajú zarobiť na živých koncertoch, no jeho agentúra zastupuje v Británii aj autorov divadelných komédií. Činnosti jeho agentúr nie sú fokusované na jednu branžu ale sa diverzifikujú.

DavidGilmour
David Gilmour z Pink Floyd.

Dnes Warnock postúpil z obecného bytu rodičov a z tlačiarenskej černe do päťhviezdičkových hotelov a londýnskych sídiel. A čo je samozrejmé v Británii, ako úspešný podnikateľ je činný aj v nadačnej sfére. Rád podporuje z výnosov živých koncertov deti. V roku 1990 usporiadal veľký koncert v Knebworth Park s kapelami a umelcami ako Paul Mc Cartney, Status Quo, Genesis, Eric Clapton, Dire Straits a Pink Floyd. Zo zisku z koncertu daroval 6 mil. libier na nadácie podporujúce deti a ich vzdelanie v umeleckej branži.
Warnock sa považuje za šťastného chlapíka, ktorý vytvoril zo svojho hobby veľkú prosperujúcu agentúru na viacerých kontinentoch.
Zdroj: Financial Times
Text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Neil-Warnock-a-dolly-parton.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Neil-Warnock-a-dolly-parton.jpgadminEkonomikaHudba,UKNeil Warnock založil The Agenc Group, umeleckú agentúru, v roku 1981 a pracoval s umelcami ako Rolling Stones, Dolly Partonová a Michael Jackson. Dnes agentúra zamestnáva viac ako 200 agentov a prezentuje 3000 umelcov prostredníctvom svojich pobočiek v Londýne, New Yorku, Los Angeles, Nashville, Toronto a v Malmo. Obrat v...