Plán, ktorý predložili Steve Mnuchin a Gary Cohn:

-Daň z príjmov právnických osôb sa zníži z 35% na 15%

-Najvyššie zníženie sadzby pre jednotlivcov z 39,6 % na úroveň „mid-30S“

-Individuálne daňové triedy sa znížili zo siedmich na tri

-Rozpätie kurzov amerických akcií vďaka optimizmu blízko rekordu

-Rodina s príjmom 60 000 dolárov bude platiť nižšiu daň

-Zníženia by vyčistili viac ako 600 miliárd dolárov ročne v príjmoch

-zníženia by spôsobili 3% rast

Prezident Donald Trump navrhuje dramatické zníženie daní platených veľkými a malými firmami  a v prepracovaní ich administrácie vidí urýchlenie ekonomického rastu a prínos pracovných miest a prosperitu strednej triedy.

Biely dom načrtol v obšírnom verejnom vysielaní náčrt daňového plánu, ktorý by znížil najvyššie sadzby pre malých podnikateľov z úrovne 39,6%  na 15%.

Bližšie nemenovaný predstaviteľ povedal, že najvyššia sadzba bude znížená pre jednotlivcov z 39,6% na úroveň  „mid-30s“.

Plán bude vrátane príplatkov za opatrovanie detí, čo je prípad, ktorý podporila dcéra prezidenta Ivanka.

V stredu oznámil minister financií Steve Mnuchin široký rozsah „najväčšieho znižovania daní “ a „najširšej daňovej reformy“ v histórii USA.

Vyhlásenie navrhuje zníženia o viac ako 600 miliárd USD príjmov ročne (pre rozpočet, pozn redakcie) alebo o brutto 4 % v hospodárstve, čím prekračuje objem daňového balíka prezidenta Ronalda Reagana v roku 1981.

Návrh Bieleho domu nebude vrátane rozpočtových škrtov, ktoré by vyvážili daňové škrty a dodrží    návrh zvyšujúceho sa národného deficitu.

Republikáni nazývajú plán „kritickým indikátorom“

Republikánski lídri v snemovni a senáte hovoria, že náčrt zrevidovaného daňového zákonníka by bol aktom „kritického indikátora“..

V spoločnom vyhlásení vodcu strany s väčšinovým zastúpením v Senáte Mitcha McConnella a hovorcu snemovne Paula Ryana sa chvália nízke daňové sadzby pre rodiny a firmy.

Hovoria, že sú si istí, že môžu pracovať s Bielym domom na prepracovaní daňového zákonníka metódou, ktorý spôsobí rast ekonomiky, podporí sporenie a investície a „prinesie prosperitu všetkým Američanom“.

Otázka kritikov o predpovedi rastu

Komisia pre zodpovedný federálny rozpočet, čo je skupina advokátov zameraných na znižovanie deficitov, hovorí, že daňový plán prezidenta Donalda Trumpa pravdepodobnejšie zväčší rast približne o 0,2 %  podľa najvyšších odhadov predpovede ministra Mnuchina.

Tieto škrty daní, pravdaže, by sa samé nezaplatili“, hovorí skupina vo vyhlásení. „Tak ako sme vysvetlili predtým, je málo zrejmý dôkaz, že nejaké veľké zníženia by sa mohli oplatiť pre samotný ekonomický rast.“

Trump hovorí, že plán daní „dá ľuďom naspäť prácu“

Potom ako odhalili plán páni Mnuchin a Cohen, povedal prezident z Bieleho domu: „Je to skvelý plán. Dá to ľuďom naspäť prácu.“

Mnuchin hovorí, že prezident nezverejní (svoje) daňové priznania

Mnuchin povedal: „Prezident nemá úmysel. Prezident zverejnil mnoho informácií a myslí si, že dal viac finančných odhalení ako ktokoľvek iný. Myslím, že obyvateľstvo Ameriky má mnoho informácií“.

Je to všetko o raste

Mnuchin a Cohn považujú 3 % ročného ekonomického rastu za dosiahnuteľné a schopné zaplatiť daňové zníženia.

„Každodenné rozhovory prezidenta Trumpa s dvoma z nás ukazujú, čo robíme pre stimulovanie hospodárskeho rastu.“

Mnuchin hovorí: „Zaplatí sa to samé? Pracujeme na detailoch, máme okolo 100 ľudí na ministerstve financií pracujúcich na scenároch.“

„Zaplatí sa to samé rastom a ukončujeme dedukcie a biele miesta. Deficit vzrástol z 10 na 20 triliónov dolárov (trilión=1018 v strednej Európe) počas poslednej vlády.“

„Trumpov plán spôsobí rast ekonomiky a vytvorí masívne sumy príjmov, trilióny dolárov. Sme v historickej chvíli.“

zdroj: The Telegraph.co.uk

voľný preklad: redakcia SvP

 

 

 

 

 

 

Minister financií Donalda Trumpa Steve Mnuchin oznamuje najväčšie zníženie daní v históriihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/01/Donald_Trump_official_portrait-e1496476843740.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/01/Donald_Trump_official_portrait-e1496476843740.jpgadminAnglofónne štátyEkonomikaDonald Trump,USAPlán, ktorý predložili Steve Mnuchin a Gary Cohn: -Daň z príjmov právnických osôb sa zníži z 35% na 15% -Najvyššie zníženie sadzby pre jednotlivcov z 39,6 % na úroveň 'mid-30S' -Individuálne daňové triedy sa znížili zo siedmich na tri -Rozpätie kurzov amerických akcií vďaka optimizmu blízko rekordu -Rodina s príjmom 60 000 dolárov bude platiť...