V Kuvajte zatknutý občan Libanonu Usáma Hajat, ktorý velil bunke ISIS vyhlásil, že na Ukrajine bolo vykonané vyšetrovanie objednávky zenitno-raketových komplexov FN-6 čínskej výroby. Ministerstvo obrany Ukrajiny odmieta, že podobné zmluvy mohli prebehnúť, tým viac, že v arzenále ozbrojených síl krajiny podľa údajov miestnych úradov PZRK FN-6 chýbajú. Politický analytik Daniel Patrick Welch si myslí, že ukrajinskí oligarchovia sú pripravení rozpredať všetko vhodné na predaj, aj zbrane.Objavili sa aj oznámenia, že zbrane z Ukrajiny sa vyvážajú do inej vojnovej zóny. V Kuvajte už skôr bola zatknutá bunka extrémistov pravdepodobne spojená s ISIS. Jej šéf priznal, že dopravoval zbrane z Ukrajiny do Sýrie.
Občan Libanonu Usáma Hajat priznal, že v množstve nákupov uskutočnených na Ukrajine bola aj objednávka na nákup čínskych PZRK. Pravdepodobne medzitým, ako zbrane prišli do Sýrie, tranzitovali Turecko.Ministerstvo obrany Ukrajiny potvrdzuje, že vyhlásenia o zodpovednosti Ukrajiny za podobné nákupy spomenutých zenitno-raketových systémov FN-6 čínskeho pôvodu sú neodôvodnené. (Pozn. red. Ďalšie popieranie a argumenty ministerstva však nie sú vyargumentované a preto ich tu nebudeme opakovať. Už vo februári sa objavili správy, že Ukrajina vyviezla darované americké zbrane do Sýrie, o čom sme písali v našom časopise.)

Podľa slov politológa Welcha hrá Ukrajina významnú rolu v obchode so zbraňami na mierových trhoch.
„Počas mnohých rokov prebiehal na Ukrajine nezákonný obchod so zbraňami. Po rozpade ZSSR zostalo v krajine mnoho skladov prvotriednych sovietskych „hračiek“ a hŕbka oligarchov pripravených priživiť sa na čom sa dá a predávať všetko, čo len dokážu dostať do rúk, do toho patria aj zbrane“, uviedol expert.
„Moc a ozbrojené sily sú na Ukrajine slabé, na východe krajiny vidíme zamrznutý konflikt, ktorý periodicky prepukáva. Je nám všetko dobre známe aj o tranzitných bodoch“, poznamenáva Welch. „ Prevážať zbrane z Ukrajiny Islamskému štátu pomáhala jeho kuvajtská bunka.“
Zdroj: Russia Today/ru

preklad z ruštiny: redakcia SvP, foto: Wikipedia Commons

Militant ISIS: Ukrajina im posielala zbrane https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/PorošenkoRosbalt.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/PorošenkoRosbalt.jpgadminPolitikaBlízky Východ,UkrajinaV Kuvajte zatknutý občan Libanonu Usáma Hajat, ktorý velil bunke ISIS vyhlásil, že na Ukrajine bolo vykonané vyšetrovanie objednávky zenitno-raketových komplexov FN-6 čínskej výroby. Ministerstvo obrany Ukrajiny odmieta, že podobné zmluvy mohli prebehnúť, tým viac, že v arzenále ozbrojených síl krajiny podľa údajov miestnych úradov PZRK FN-6 chýbajú. Politický...