Rakúsko a Nemecko prijali z dôvodu urgentnej situácie tisícky migrujúcich, ktorí prišli v piatok pešo zo železničnej stanice v Budapešti. Do Nemecka dorazilo pešo asi 7000 utečencov počas tejto soboty.
„Je to tu, sme v Rakúsku?“ Špinaví, vyčerpaní ale šťastní, 4000 mužov, žien a detí, často z vojnou zasiahnutej krajiny, konečne opustili Maďarsko, málo pohostinné, prechádzajú hranicu pešo, za dažďa, v noci.

Novina z piatka večera: Rakúsko a Nemecko bude čeliť urgentnej situácii. Tak sa rozhodli tisícky migrantov zablokovaných v Maďarsku. Situácia sa stala pre maďarských predstaviteľov neudržateľnou: viac ako 50 000 migrantov prišlo do Maďarska v tom istom mesiaci. Zmobilizovali asi stovku autobusov, aby nešťastníkov previezli do Rakúska a ďalších do Nemecka, kde títo dúfajú v lepšiu budúcnosť. Nemecká polícia očakávala, že príde asi 5000 – 7000 utečencov z Maďarska cez Rakúsko.

Šéf rakúskej diplomacie apeloval v predvečer (udalosti) na EÚ, aby otvorila oči. „Hoci, vďaka bohu, tento problém by mohol byť vyriešený humanitárnym spôsobom tento večer (piatok), je treba otvoriť oči na to, že je to v rámci Európy v tejto chvíli bazár“, vyhlásil minister Sebastian Kurz, keď prišiel na schôdzku EÚ do Luxemburgu. „Dúfam, že toto zobudí európskych šéfov, pretože „to nemôže pokračovať ako doteraz“, dodal.

Večer rezonovala železničná stanica Budapešť-Keleti arabským vyhlásením kričaným do megafónu: „Maďarská vláda vám dáva k dispozícii zadarmo vozy na prevoz do posledného mesta pred hranicou s Rakúskom“. Neporiadok v „zóne tranzitu“, labyrint špiny a chaoticky pozabúdaných vecí v hale stanice, v chodbe tisícky migrantov a utečencov zo Sýrie, Afganistanu, Pakistanu, Iraku a ďalšej päťdesiatky krajín. Niektorí sem išli niekoľko dní, iní týždne. Do megafónu povedal jeden chlapík: „vezmite si všetku svoju stravu a vodu, v autobusoch nie je žiadna“.

Viac ako špinavý Arab
Mohammed má 26 rokov a pochádza z Damašku v Sýrii, kde je už štyri roky občianska vojna. „Dal som všetky svoje peniaze za lístok na vlak do Mníchova tento posledný týždeň, keď polícia povedala, že by som tam mal ísť. Ale ja som ho v hneve roztrhal, zatiaľčo ma oni súrili, aby som nastúpil na vlak“.
Ponáhľa sa, aby pozbieral svoj skromný majetok – malý ruksak, dve tričká, jednu knihu, jeden pár tenisiek na výmenu a svoj mobil. “Nemohol som si nič zachovať odtiaľto. Keď som išiel do obchodu, videl som v ich očiach, že si myslia, že som len špinavý Arab, nič viac“, vysvetľuje. „Mal som viacej vecí, ale prevádzač v Turecku mi povedal, že nemôžem nastúpiť na loď, ak ich tam nenechám.“

Pred stanicou sa rýchlo zhromaždilo šesťdesiat áut. A 01H37, zahraničný konvoj eskortovaný políciou sa roztrúsil do temných uličiek hlavného mestra Maďarska. Chodci sa usmievali, podávali si ruky, robili fotografie. Niektorí vyzerali nesústredení. Skupina futbalových fanúšikov zdvíhala dohora prst a kričala „Cigáni! Cigáni! Odíďte!“
„Väčšina Maďarov sú dobráci, niektorí veľmi nápomocní. To je to, čo zaujíma mňa… nie tí druhí“, vyznáva sa Yaman, študent z Aleppa v Sýrii, jedného z najstarších miest na svete dnes však zničeného.“ Zatiaľčo auto prechádzalo cez Dunaj, spomína si na jedného šoféra taxíku, korý mu rozprával o veľkej rieke. „Volala sa Duna, mal pravdu, to je úžasné“. Väčšina cestujúcich spí, keď konvoj opúšťa mesto, zaspali na zemi, ruksak alebo fľašku ako podušku, šíria zápach neumytých tiel.

Iný vlak určený do Mníchova
„Bolo nemožné zaspať v Keleti, na stanici“, podľa 65-ročného Humana, zabaleného do tenkej prikrývky, ktorý si spomínal na svetlá, policajné autá, rozprávajúcich ľudí, plačúce deti, studenú zem“, bez toho, aby mal niečo na zakrytie.

Jednu hodinu cesty od Budapešti, automatickí piloti autobusov prerušili noc. Voz škrípajúc brzdí a zobudí cestujúcich, ktorí sa zhrčia pri oknách. To je skupina 1200 migrantov, ktorá prišla v piatok na obed z Keleti do Rakúska. Desiatky autobusov sú tu už zaparkované, aby ich naložili do vlaku.To nie je prvý konvoj, ktorý dosiahol hranicu, boli tu aj peší chodci schladení maďarskou skúsenosťou, ktorí súhlasili nastúpiť do autobusu. V noci sa prvých 400 migrantov dostalo cez hranicu v Nickelsdorfe, kráčajúc až do rakúskej časti mesta, kde prišli k Červenému krížu, odkiaľ dostali špeciálny vlak do Viedne. Odtiaľto odišiel aj ďalší vlak určený do Mníchova.
Zdroj: Le Figaro, foto: Le Figaro
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Migranti-v-Mníchove.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Migranti-v-Mníchove.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,Migrácia v EÚ,Orient,Preklad z francúzštinyRakúsko a Nemecko prijali z dôvodu urgentnej situácie tisícky migrujúcich, ktorí prišli v piatok pešo zo železničnej stanice v Budapešti. Do Nemecka dorazilo pešo asi 7000 utečencov počas tejto soboty. „Je to tu, sme v Rakúsku?“ Špinaví, vyčerpaní ale šťastní, 4000 mužov, žien a detí, často z vojnou zasiahnutej krajiny,...