Počet utečencov a iných migrantov z ich domovov celosvetovo dosiahol nový rekord. Jedná sa o 65,3 mil. osôb ku koncu roka 2015, ako oznámilo v pondelok OSN.

Európska migračná kríza je najhoršia od druhej svetovej vojny, no je len časťou narastajúcej biedy ľudstva, ktorú vedú Palestínci, Sýrčania a Afgánci.

Globálne sa toto sťahovanie ľudstva blíži k jednému percentu celého osídlenia Zeme.

„Toto je prvý krát, čo bol prekročený limit 60 miliónov za jeden rok, uviedla agentúra OSN pre utečencov.

Ako konflikt a perzekúcie narastajú, narastá aj počet ľudí na úteku, pocity proti migračnému politickému pôsobeniu, hovorí šéf UNHCR Filippo Grandi.

„Vôľa národov spolupracovať nie len pre utečencov ale aj za kolektívny ľudský záujem je dnes testovaná“, povedal.

Bezpríkladné riziko

Počet premiestnených osôb celosvetovo narástol o 5,8 mil. počas roku 2015, čo je v súlade s údajmi OSN.

Vzhľadom k odhadnutému počtu populácie na Zemi 7, 349 miliardy ľudí, OSN prepočítal, že každý 113. človek na planéte je buď utečenec alebo vnútroštátny beženec so zmenou sídla.

Agentúra uviedla, že v porovnaní voči populácii Veľkej Británie alebo Francúzska je stupeň rizika doteraz najvyšší.

Migrujúce osoby sa začali častejšie premiestňovať na začiatku 90. rokov 20. storočia ale teraz vyskočil ich počet od začiatku vojny v Sýrii v roku 2011.

Na planéte je 65,3 milióna ľudí, ktorí stratili svoje pôvodné sídla, 40,8 mil. zostáva bez národnosti a vlasti a 21,3 milióna utieklo do zahraničia a je teraz v situácii utečencov.

Palestínčania sú najväčšia skupina, je ich viac ako 5 miliónov vrátane tých čo utiekli pri vytvorení Izraela v roku 1948 a ich potomkovia.

Sýria na rebríčku hneď za Palestínčanmi. Utečencov zo Sýrie je 4,9 mil. a nasleduje Afganistan s 2, 7 mil., na štvrtom mieste je Somálsko s 1,1 mil.

Displaced families, fleeing from Boko Haram attacks, are seen at a camp near Diffa in Niger, on June 19, 2016
 Počet ľudí globálne premiestnených narástol na 5,8 mil. počas roka 2015, ako uvádzajú osobnosti z OSN.

OSN uvádza, že z celkového osídlenia Zeme 7,349 miliardy je každý 113. človek na planéte utečenec alebo nútený presídlenec v rámci svojej vlasti.

Agentúra UNHCR dodáva, že voči Británii či Francúzsku je stupeň rizika (ďalšej migrácie) podľa jej vedomostí bezprecedentný.

refs65.jpg

Množstvo premiestňovaných ľudí narástlo v strede 90. rokov 20. storočia, ale percento nárastu vvskočilo od začiatku občianskej vojny v Sýrii v roku 2011.

Celkovo je na Zemi 65,3 milióna utečencov, z toho 40,8 mil. sa nachádza mimo svojej vlasti a 21,3 mil. utieklo za hranice a sú teraz v situácii osôb bez domova.

Palestínci sú najväčšou skupinou utečencov. Je ich viac ako 5 miliónov vrátane tých, ktorí utiekli pri založení Izraelu v 1948 a vrátane ich potomkov.

Sýria je na zozname po nich so 4,9 mil. utečencami, nasleduje Afganistan s 2,7 mil. a Somálsko s 1,1 mil.

Zväčšujúci sa konflikt, scvrkávajúce sa riešenia

Znepokojujúci mix znepokojujúcich faktorov viedol k nárastu utečencov a zväčšovaniu priestoru obývaného presídlencami.

„Situácie, ktoré zapríčiňujú veľký tok migrantov pretrvávajú dlho“, tvrdí agentúra, vrátane viac ako 30 rokov nepokojov v Somálsku a Afganistane. Nové a intenzívne konflikty ako aj latentné krízy, ktoré sa znova rozhoreli priživujú krízu. UNHCR tiež tvrdí, že krízy sa týkajú hlavne Južného Sudánu, Jemenu, Burundi a Stredoafrickej republiky popri sýrskom konflikte.

Popri kľúčovým centrám migrantov na Blízkom východe a Afrike rastú signály v Strednej Amerike, kde rastie počet ľudí utekajúcich pred násilím zločineckých gangov, čo činí nárast 17 % presídľovania v roku 2015.

Čeliac rastúcej potrebe presídlenia kvôli perzekúciám sú však riešenia nedostatočné.

„Percento riešení pre utečencov a vnútorne presídlených osôb má padajúci trend od konca studenej vojny“, uvádza agentúra UNHCR.

zdroj: Your Middle East, Record 65 million people displaced worldwide

preklad

 

Migrácia: Rekordných 65 miliónov ľudí zmenilo sídlahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/06/AsylumPixabay-e1466561194596.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/06/AsylumPixabay-e1466561194596.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Migrácia v EÚPočet utečencov a iných migrantov z ich domovov celosvetovo dosiahol nový rekord. Jedná sa o 65,3 mil. osôb ku koncu roka 2015, ako oznámilo v pondelok OSN. Európska migračná kríza je najhoršia od druhej svetovej vojny, no je len časťou narastajúcej biedy ľudstva, ktorú vedú Palestínci, Sýrčania a Afgánci. Globálne sa toto sťahovanie ľudstva blíži...