Willem DeKooning: Žena. Dielo sa datuje na 1944. Olej a uhoľ na plátne. Smer: abstraktný expresionizmus. Dielo autor vytvoril v USA.

Newyorské múzeum potvrdilo slobodný prístup ku svojim 375 000 dielam v slobodnej licencii. Jedná sa o časť z 1,5 milióna diel v Metropolitan Museum of Art, ktoré je rozsahom a pestrosťou zbierok porovnateľné s múzeom Louvre.

Pretože všetky ostatné diela mimo tých 375 000 nie sú inventarizované-nemajú čísla, môžu byť poskytnuté k nahliadnutiu na požiadanie za poplatok.

Určitá časť z muzeálnych položiek, ktorá ešte nespadá medzi diela s voľnou licenciou pre zverejňovanie, zostáva pod licenciou podľa autorského práva.

Múzeum vlastní diela, ktorých autori zomreli pred sedemdesiatimi rokmi alebo samotné múzeum vlastní ich copyright. Tieto diela môžu byť voľne šíriteľné v najširšom zmysle zákona a je možné ich používať.  Je dokonca možné ich vytlačiť na papier či tričko. Je možné využiť tieto voľné artefakty na tvorbu lekcií alebo konferencií či reprodukcií pre knihy bez strachu z postihov, napríklad príchodu exekútorov.

Sediaci Harlekýn, Pablo Ruiz Picasso. Rok vzniku: 1901. Olej na plátne. Obraz sa nachádza v Gallery 917, New York

Verejné vzdelávanie

Metropolitan nie je prvé múzeum, ktoré sa takto otvára. National Gallery vo Washingtone alebo aj Rijksmuseum v Amsterodame nasledujú procedúru sprístupnenia častí svojich zbierok diel takisto. V Amsterodame sprístupnia k slobodnému užívaniu kópií diel v prvej vlne 45 000 a v druhej 150 000 položiek.

Metropolitan museum uviedlo v komuniké, že fotografie diel môžu byť sprístupnené bez autorizácie a nie je dôležité, či pre voľné alebo obchodné ciele. Tieto podmienky tiež umožňujú využívať kópie diel pre vzdelávacie účely.

Paris, bronzová socha. Autor: Pier Jacopo Alari Bonacolsi. Dátum vzniku: 1500–1505 Bronz, zlátenie a postriebrenie. Bonacolsi tiež používal pseudonym Antico. Socha má predstavovať protagonistu dobytia Tróje Parisa. Obdobie: Renesancia.

Poslaním múzeí je byť otvorené a prístupné všetkým, ktorí si želajú študovať a oceňovať umelecké diela, ktoré si vyberú. Uľahčovať tento prístup ku svojim zbierkam zodpovedá záujmom verejnosti v 21. storočí, keď  sú k dipozícii nové zdroje tvorivosti a techník umenia. Toto je v skratke obsah vyhlásenia Thomasa Campbella, administrátora stránky La Tribune de l´art.

Z tohoto procesu oslobodzovania a sprístupňovania v zmysle autorského zákona by si mohli vziať príklad aj viaceré múzeá, ktoré sa zatiaľ neotvorili zverejňovaniu svojich zbierok.

text: Ľudmila Balážová-Marešová

zdroj:Le Monde

Uložiť

Uložiť

Metropolitné múzeum umenia uvoľnuje 375 000 dielhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/02/AnticoBronz-e1486743607847.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/02/AnticoBronz-e1486743607847.jpgadminKultúraUmenieNewyorské múzeum potvrdilo slobodný prístup ku svojim 375 000 dielam v slobodnej licencii. Jedná sa o časť z 1,5 milióna diel v Metropolitan Museum of Art, ktoré je rozsahom a pestrosťou zbierok porovnateľné s múzeom Louvre. Pretože všetky ostatné diela mimo tých 375 000 nie sú inventarizované-nemajú čísla, môžu byť poskytnuté k nahliadnutiu na požiadanie za...