Čínsky boom na výrobu santovských ozdôb  začal upadať...
Čínsky boom na výrobu santovských ozdôb začal upadať… Foto: The Guardian

Vo vianočnom meste Jiwa, kde nie je nikdy sneh a škriatkovia produkuje asi 600 tovární dekorácie pre celú zemeguľu. Červená farba na strope aj na podlahe, červené guľôčky nastriekané na múre a oknách. Vitajte v čínskom meste Jiwa, kde sa vyrába čokoľvek vo vianočnom looku tisíce míľ od severného pólu. Všetko, čo si dáte na vianočný strom, čo si zavesíte ako výzdobu a všetko čo svieti okolo vašich domov a v bytoch počas Vianoc a príchodu Santu, je vyrobené v tomto červeno zafarbenom meste. Nordické Vianoce sa oprostili od svojich folklórnych koreňov a stali sa zajatcom čínskeho výrobného boomu.

V Jiwe, ktorá sa nachádza 300 km južne od Šanghaja, nikde nenájdete reálnu borovicu ani prírodný sneh. 600 tovární tu vyrába okolo 60% tovarov vianočného svetového priemyslu. Škriatkovia, ktorí sú personálom týchto manufaktúr, sú väčšinou migrujúci robotníci pracujúci dvanásť hodín denne za maximálny plat 200 až 300 libier mesačne a nie je isté, či vôbec vedia, čo sú to Vianoce.


„Možnože je to niečo ako čínsky Nový Rok pre cudzincov“ hovorí 19-ročný Wei, robotník, ktorý prišiel do Jiwy z poľnohospodárskej provincie Guizhou. Pracujú spolu s otcom celé dni v znečistenom ovzduší medzi polystyrénovými vločkami, ktoré ponárajú do lepidla a potom dávajú do stroja, kde sa zafarbia na červeno – tohto vyrobia každý deň 5000 ks. Wei a otec sa tešia, že si čoskoro zložia z tvárí santovské čapice a snímu posledné masky z tvárí, keď si zarobia dosť peňazí, aby sa Wei mohol oženiť a aby sa vrátili do svojej provincie a už nikdy viac neuvideli červený prášok.


Komplex Jiwa bol vyhlásený OSN za „ najväčší trh drobného tovaru na svete“. Mesto organizuje celú škálu akcií v piatich mestských dištriktoch. V dištrikte číslo dva nájdete Vianoce.


Nájdete tu umelohmotné kresťanské aj nordické Vianoce s LED osvetlením, plastikovými vianočnými stromčekmi zafarbenými na modro a žlto či fluorescentnou ružovou. Mnohé z toho sa stratilo v preklade: tu je nejaká ovca na Santovom klobúku tam zase nevysvetliteľný úlet v podobe otca Vianoc hrajúceho na saxofón.


No zlaté časy tohto gýčového boomu asi odchádzajú: čínsky santovský priemysel stratil predajné miesta na internete ako Alibaba portál a Made in China. Len na Alibabovi bolo možné objednať 1,5 mil. rôznych ozdôb s donáškou do domu len prostým kliknutím na display. Alibaba má totiž problémy na hongkongskej burze a za posledných 14 dní tohto roku sa jeho akcie prestali obchodovať.

Na porovnanie, trh v Jiwu má asi 400 tisíc výrobkov. Celkové predaje vo svete tiež klesli kvôli recesii a nepomohol tomu ani tohtoročný fun-festival s veľkými zľavami. Zostáva dúfať, že stúpajúca domáca spotreba týchto hlúpostí zachráni producentov od krachu. V každom prípade, Santa Claus je v Číne teraz lepšie známy ako Ježiš.
Zdroj: The Guardian
Text: redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Čínske-vianoce.jpeghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Čínske-vianoce-300x300.jpegadminEkonomikaČína,Ďaleký východVo vianočnom meste Jiwa, kde nie je nikdy sneh a škriatkovia produkuje asi 600 tovární dekorácie pre celú zemeguľu. Červená farba na strope aj na podlahe, červené guľôčky nastriekané na múre a oknách. Vitajte v čínskom meste Jiwa, kde sa vyrába čokoľvek vo vianočnom looku tisíce míľ od severného...