Nemecká kancelárka Angela Merkelová čelí stratám po sobotnom večere, keď znovuožívajúca krajná pravica  vyzametala s jej stranou dlážku počas regionálnych volieb.

Rok potom, ako Merkelová otvorila nemeckú hranicu pre utečencov z Orientu hľadajúcich azyl, je jej strana podľa predbežných volebných prieskumov poslaná až na tretie miesto v rámci miestnej parlamentnej scény spolkového štátu Mecklenbursko-Západné Pomoransko.

Podarilo sa to strane AfD (Alternatieve für Deutchland), ktorá predbehla kresťanských demokratov Angely Merkelovej a dostala sa na prvé miesto s 21, 4 %  hlasov.

Výsledok znamená, že krajne pravicová strana je opäť raz v Nemecku na štarte k výslniu politiky.

Regionálny vodca AfD Erik Holm sa dal počuť, že  toto je možno začiatok konca kancelárky Merkelovej.  AfD je otvorene protimuslimská a protiimigračná politická platforma. CDU Angely Merkelovej  dosahuje aktuálne okolo 19 % voličských hlasov.

Táto udalosť sa odohrala v spolkovom štáte Mecklenbursko-Západné Pomoransko. Zníženie hlasov pre CDU znamená podľa miestnych politikov kľúčový signál naznačujúci čo sa môže udiať o rok vo všeobecných voľbách. Spomenutý spolkový štát  je bývalým územím DDR a dnešným územím Nemecka s najchudobnejším obyvateľstvom, ktoré má zároveň najredšie osídlenie.

Pozícia CDU je tak historicky potlačená po období 25 rokov, kedy vládli neotrasiteľne kresťanskí demokrati, o čo sa zaslúžila práve veľmi samostatná politika prvej ženy-kancelárky. Merkelová sa však nezúčastnila volieb v Mecklenbursku-Západnom Pomoransku, pretože musela cestovať do Číny na zasadanie G20.

Mecklenbursko  má najmenej žiadostí o azyl  voči ostatným spolkovým štátom. Z 1,1 mil. osôb došlých počas roka 2015 tu požiadalo o azyl len 25 000. No AfD má vo svojich radoch politikov, ktorí sú jasne rasistickí, samozrejme protiimigrační  a nacionalistickí. Jeden z nich, Alexander Gauland, sa vyjadril, že žiaden Nemec by nemal bývať v blízkosti dverí čierneho futbalistu Jerome Boatenga, ktorý je členom reprezentačného tímu Nemecka.

AfD však v parlamente spolkového štátu Mechlenburska-Západného Pomoranska zrejme nebude rozhodujúca, lebo bude čeliť koalícii SPD-CDU/CSU. Ale fakt, že extrémistická strana založená v roku 2013 sa už v roku 2016 dostáva do regionálneho parlamentu, je alarmujúci.

zdroj: The Telegraph, Le Figaro

 

Merkelovej CDU porazená krajnou pravicou AfDhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/09/ANGELAM.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/09/ANGELAM.jpgadminPolitikaNemeckoNemecká kancelárka Angela Merkelová čelí stratám po sobotnom večere, keď znovuožívajúca krajná pravica  vyzametala s jej stranou dlážku počas regionálnych volieb. Rok potom, ako Merkelová otvorila nemeckú hranicu pre utečencov z Orientu hľadajúcich azyl, je jej strana podľa predbežných volebných prieskumov poslaná až na tretie miesto v rámci miestnej parlamentnej scény spolkového štátu Mecklenbursko-Západné...