Ruský premiér Dmitrij Medvedev, ktorý sa v pozícii rečníka nevyskytuje tak často ako ruský prezident, dal rozsiahlejšie vyjadrenia denníku Nezavisimaja gazeta. Témou bola Ukrajina a jej vzťah ku NATO a v súvislosti s tým jej upadajúca ekonomika. Ruský premiér sa nazdáva, že Ukrajina bez ruskej pomoci skrachuje, čo sa aj stane, ak jej Rusko prestane dodávať plyn a ropu. Už teraz jej ju predáva za nižšie ceny v porovnaní so zvyškom odberateľov.

Medvedev vyhlásil, že Ruská federácia viac nebude podporovať ukrajinskú ekonomiku, čo je v celkovom kontexte politiky sankcií USA logické. Má za to, že kvôli tomu Ukrajine hrozí celkový kolaps, keďže EÚ neposkytne také finančné injekcie, aké veľmi oslabená Ukrajina potrebuje a aké jej aj boli sľubované.


Tu sa dostávame k meritu veci, ktorým je neschopnosť Ukrajincov zabezpečiť si politikov schopných chápať celkový rámec medzinárodnej politiky a nie len úzky vzťah medzi majiteľmi rúry, ktorou tečú energie a bankovým kontom.


Ukrajinci sa veľmi spoliehali na finančnú podporu zo Západu, ktorá však okrem zimnej dotácie na kúrenie od únie jednoducho nepríde, podľa vyjadrení premiérky Angely Merkelovej aj podľa vyhlásenia hlavných byrokratov EÚ. Netreba snáď zdôrazňovať fakt, že nenaplnené sľuby spred vojny na východe Ukrajiny sa rovnajú ľudovo povedané podrazu. Ukrajina bola už pred ňou ekonomicky vyrabovaná rôznymi ropnými mafiami, teraz bojujúce strany celkom zničili ťažbu uhlia na Donecku, čo bol najdôležitejší ekonomický zdroj okrem jadrovej energie a ropy. Nie je snáď potrebné ďalej zdôrazňovať potrebu energií pre ekonomiku.


Sklamaním číslo dva pre Ukrajinskú vládnucu garnitúru je určite odmietnutie členstva v NATO, ktoré tiež prišlo v dosť rozhodnom tóne až po vypuknutí vojny v Donecku a Luhansku.


Ukrajina urobila veľmi zlé šachové ťahy, ktoré celkom zničili jej samostatnosť a schopnosť fungovať ako štát, ktorý môže mať na medzinárodnom fóre rešpekt.
Teraz, keď NATO a USA poslali na územie Ukrajiny so súhlasom jej vlády lietadlá a vojenských poradcov a povolila rozmiestnenie základní, už nemá žiadne figúrky na ťahu, ktoré by jej vybojovali členstvo vo vojenskej aliancii západu, ktorý už stratil záujem.


Preto, v tejto vojne Ukrajina už prehrala a je vcelku zbytočné investovať do armády, aby získala naspäť zdevastovanú doneckú ťažobnú oblasť. Múdrejšie bude sústrediť sa na jadrovú energetiku, kde treba napraviť viaceré chyby a začať ju efektívne využívať.
©Text: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Dmitry_Medvedev_official_large_photo_-5-328x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Dmitry_Medvedev_official_large_photo_-5-300x300.jpgadminPolitikaÚvodníkKomentáreRuský premiér Dmitrij Medvedev, ktorý sa v pozícii rečníka nevyskytuje tak často ako ruský prezident, dal rozsiahlejšie vyjadrenia denníku Nezavisimaja gazeta. Témou bola Ukrajina a jej vzťah ku NATO a v súvislosti s tým jej upadajúca ekonomika. Ruský premiér sa nazdáva, že Ukrajina bez ruskej pomoci skrachuje, čo sa...