Ako pokračujú akcie vyháňania ľudí zo Sýrie môžeme vidieť aj na tejto exkluzívnej správe z aktuálneho diania na sýrskom fronte. Prímerie nie je až tak prímerím a vyjednávaní v Ženeve sa zúčastňujú  vrahovia civilov…

Sýrski vidiečania opisujú masaker vykonaný ozbrojenou skupinou z blacklistu OSN – Exkluzívne

Očitá svedkyňa z alauitskej sýrskej dediny al-Zara zverejnila brutálne zabíjanie a únosy skupinou Ahrar al-Šam a Al-Nusra Frontom pre Russia Today. Tento týždeň západné sily blokovali skupinu militantov, ktorí sa nachádzajú na čiernej listine OSN.

Ahrar al-Šám, ktorý vyznáva prísny saláfizmus v rámci sunnitského islamu, bojoval spolu s Al-Nusrou (medzinárodná teroristická organizácia), ktorá nepatrí pod ochranu zmluvy o prímerí v Sýrii.

Skupina však odmieta zodpovednosť za útok a vyhlasuje, že netýrala tých, ktorí neodporovali.

“Civilovia neboli cieľom. Naopak, jednotky vyvinuli veľké úsilie zachovať civilov a zaobchádzať so zajatcami humánne,” povedal hovorca Ahrar al-Šám vo vyhlásení, citoval Reuters.

Obyvatelia dediny, ktorí hovorili s Russia Today arabsky, vykreslili odlišný obraz udalostí, opisovali útok na sídlo ako vojnový zločin.

“Zabíjali starých ľudí, brali ženy a deti do zajatia. Chceme zistiť čo sa stalo ďalej týmto zajatcom. Nevieme o nich nič”, povedal pre kanál RT Abdu Chalífa, dedinčan, ktorý sám utrpel zranenia.

“Do našej dediny prišli cudzinci, väčsina z nich boli zahraniční, pochopili sme, že neboli zo Sýrie. Zaútočili na našu dedinu, mnohých zabili. Môj brat je medzi mŕtvymi, jeho deti sú zranené. Cudzinci zabíjali celé rodiny”, hovorí Ahmad Muhammad al-Qasem.

“Dopustili sa masakru”, hovorí iný dedinčan Munzer Qasem. “Počul som ako zabili dve či tri rodiny, rodina Anu Navala bola celá vyzabíjaná aj s dcérami. Boli povraždení v ich dome.”

Dedinčania hovoria, že počítajú ľudí, ktorí už boli zabití a zajatí islamskými útočníkmi. Čísla súhlasia dosť blízko s tými, ktoré uvádza sýrska štátna televízia a sociálne médiá.

Jeden z ukrutných záberov v sociálnych médiách ukazuje bojovníkov Ahrar al-Šam stojacich pri viacerých krvavých telách žien. Skupina nepoprela vierohodnosť fotiek, ale trvá na tom, že ženy mali zbrane a boli zabité v boji.

USA odmieta klamstvo Ahrar al-Šám-u.

Incident sa stal potom, ako Rusi dlho čakali na svoj návrh, aby sa skupina zapísala spolu s iným militantným hnutím Jaish al-Islam ako teroristické organizácie, pretože majú radikálnu ideológiu a spolupracujú s al-Kajdou.

Ak bude ruská iniciatíva prijatá v Bezpečnostnej rade OSN, obidve skupiny sa stanú legitímnymi cieľmi náletov pre Sýriu, Rusko a Západ a mali by stratiť svoju účasť v Najvyššom vyjednávacom výbore. Výbor je Saudmi podporované teleso, ktoré predstavuje časť z roztrieštenej sýrskej opozície počas medzinárodných mierových rozhovorov.

Ale Londýn, Paríž, Washington a Kyjev odporujú ruskému návrhu. Hovorca misie USA tvrdí, že vyňatie skupín, ktoré sú súčasťou zastavenia teroru, by mohlo spôsobiť následky na proces de-eskalácie situácie.

Ministerstvo zahraničia USA potvrdilo, že incidenty počas obsadenia al-Zary boli neprijateľné a nepochopiteľné, ale odmietajú obviniť z klamstva Ahrar al-Šám alebo rovno odsúdiť spoluprácu skupiny s al-Nusrou.

John Kirby povedal na túto tému, že sa od tých, čo sú súčasťou vyjednávacieho výboru a ozbrojenou opozíciou, očakáva chovanie rešpektujúce skončenie násilia.

zdroj: Russia Today, obrázok: Twitter

preklad: redakcia svp

Masaker na alauitov: prímerie v Sýrii sa rúcahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/Zarasyria.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/Zarasyria.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,terorizmusAko pokračujú akcie vyháňania ľudí zo Sýrie môžeme vidieť aj na tejto exkluzívnej správe z aktuálneho diania na sýrskom fronte. Prímerie nie je až tak prímerím a vyjednávaní v Ženeve sa zúčastňujú  vrahovia civilov... Sýrski vidiečania opisujú masaker vykonaný ozbrojenou skupinou z blacklistu OSN - Exkluzívne Očitá svedkyňa z alauitskej sýrskej dediny al-Zara...