Hlava spoločnosti uverejnila dlhý list a udelila viacero rozhovorov o projekte ochrany, ktorý by sa mal uskutočniť v nasledujúcich desiatich rokoch.

Kázeň so 6000 slovami na komunitnom webe Facebooku bola odpoveďou na stúpajúce kritiky proti jeho spoločnosti obviňovanej z prispievania k dezinformovanosti a násiliu online. Mark Zuckerberg si preto vzal slovo v dlhom liste zverejnenom na Facebooku 16. februára 2017. Multimiliardár sa v ňom ospravedlnil za určité chyby, ktoré sa udiali v sociálnej sieti a opísal zoznam rôznych výziev, ktorým bude musieť svet čeliť v budúcnosti.

Proti klimatickej zmene alebo epidémiám, terorizmu, falošným informáciám a hnutiam Zuckerberg obhajuje svoj Facebook. Je to podľa neho jeden z nevyhnutných prostriedkov na výstavbu „sveta, ktorý  chceme všetci“ a zobral za to v tomto zmysle zodpovednosť. Citujúc niekoľko uskutočnených projektov na sociálnej sieti stvoril aj niekoľko vyhlásení.

„Týchto posledných desať rokov Facebook dokázal kontaktovať priateľov a rodiny. Na tomto základe, náš budúci cieľ bude rozvíjať sociálnu infraštruktúru pre našu komunitu – aby sme sa podporili, aby sme ustrážili našu bezpečnosť, aby sme boli informovaní, občiansky angažovaní a sociálne inkluzívni“, napísal bez toho, aby uviedol detaily konkrétnych prostriedkov na uskutočnenie týchto ambícií. Mark Zuckerberg  tiež oznámil, že parametre zmien budú odteraz zosobňované podľa prahu tolerancie personálu alebo podľa zemepisných zón.

Zatiaľčo Mark Zuckerberg sľúbil, že nemieri do Bieleho domu, The Guardian porovnal tento list s prejavom o stave Únie, ktorý prednášajú prezidenti USA, aby oznámili svoj program.

Zahalená kritika Trumpovho prezidentovania

Táto reč bola zostavená, aby získal ozvenu médií. Opúšťajúc ideu komunity, ktorá bola v americkej histórii ústrednou, Zuckerberg rozdelil svoju reč na päť prioritných oblastí: komunity vzájomnej pomoci, bezpečnosť, informácie, občianska angažovanosť a kultúrna inklúzia. Pre každý z bodov uviedol jeden produkt vytvorený Facebookom alebo realizáciu v tomto zmysle, napríklad: skupiny, bezpečné vyhľadávanie alebo aj udalosti a pripomienky k hlasovaniu.

Niekoľko dní po tomto uverejnení udelil niekoľko interview viacerým médiám ako sú Buzzfeed alebo New York Times, zatiaľčo tlačové tímy Facebooku pripravili všetky potrebné nástroje novinárom, aby spracovali tému.

List zakladateľa je typ nástroja veľkých spoločností. Mark Zuckerberg do neho vložil časť  dokumentu o vstupe na burzu Facebooku v roku 2012. V tej dobe odhadoval, že jeho sieť bude postavená tak, aby viedla sociálne poslanie urobiť svet viac otvoreným a prepojeným.

Dopis zverejnený včera je druh aktualizácie jeho predošlého listu. Zakladateľ siete sa sústreďuje na problém globalizácie, ktorý je rozhodujúci pre rozvoj firmy, ktorá má skoro 2 miliardy užívateľov.

V liste sa Zuckerberg vyhýba zmienke o politických udalostiach v rámci Brexitu či zvolenia Donalda Trumpa, ktoré sú považované za známky ústupu od globalizácie.

Zuckerberg uvádza skôr odkazy  na pocit  izolacionizmu, proti ktorému by sa malo podľa neho bojovať. „Keď sme začínali s Facebookom, nápad prepojiť celý svet nebol kontroverzný“, zdôraznil v New York Times. „Pokrok vyžaduje, aby sa humanita sústredila nie okolo miest či národov, ale skôr okolo globálnej komunity“, zdôraznil.

Manifest o technologických ambíciách

Také vyhlásenia riskujú spustiť reči o prezidentských ambíciách Marka Zuckerberga. Keď mu BuzzFeed News 24. januára položil otázku, či má namierené do Bieleho domu, zakladateľ siete odpovedal jednoduché “nie“. Zuckerberg napriek tomu znásobil indície na svoje politické zámery už pred viacerými mesiacmi.

Je viacero fotografií z jeho oficiálnych návštev, zatiaľčo asi dvadsiatka osôb moderuje jeho komentáre zverejnené na jeho osobnej stránke. Potom ako sa naučil čínsky, čítal 25 kníh za rok a tiež vytváral umelú inteligenciu pre svoje sídlo, vytvoril si nový cieľ pre rok 2017 navštíviť každý americký štát odteraz až do konca roku.

Jeho list stanovuje jednu z prvých konfrontácií jeho politickej vízie v médiách aj v realite. Pre výskumníčku na Berkman Center pre Internet a Spoločnosť na Harvarde Zeynep Tufekci sa tento manifest podobá na deklaráciu nezávislosti  komputerovej siete od Johna P. Barlowa.Tento text obrany elektronických práv a slobôd  zverejnený pred 20 rokmi sleduje myšlienku, že svet by s internetom fungoval lepšie ako to, na čo sme zvyknutí v interakciách medzi štátom a trhom.

„Nadväzuje s určitým evolucionizmom aj na živé organizmy, v ktorých by sa mal adaptovať“, vysvetľuje výskumník politických vied Benjamin Loveluck. Mark Zuckerberg ako čistý produkt libertariánskeho Silicon Valley je živený touto utopickou víziou. Samotný intelektuálny  odkaz obsiahnutý v jeho prejave zostáva v každom prípade  Abraham Lincoln, jeden z otcov zakladateľov USA, ktorého vyjadrenie o moci predstavivosti  uzatvára toto priznanie veľmi veľkých ambícií.

zdroj: Le Figaro

Mark Zuckerberg odhalil svoj plán záchrany svetahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Zuckerberg-306x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Zuckerberg-300x300.jpgadminAnglofónne štátyEkonomikaSociálne siete,USAHlava spoločnosti uverejnila dlhý list a udelila viacero rozhovorov o projekte ochrany, ktorý by sa mal uskutočniť v nasledujúcich desiatich rokoch. Kázeň so 6000 slovami na komunitnom webe Facebooku bola odpoveďou na stúpajúce kritiky proti jeho spoločnosti obviňovanej z prispievania k dezinformovanosti a násiliu online. Mark Zuckerberg si preto vzal slovo v dlhom liste zverejnenom...