Väčšina politických strán zoskupených v širšej škále od Ľavicového frontu po UMP sa chce zúčastniť republikánskeho pochodu organizovaného ľavicovou iniciatívou v nedeľu 11. januára 2015. Pochod sa má konať na protest proti teroristickému útoku na redakciu Charlie Hebdo.

No tento široký politický záber sa zastavil pred stranou Front National. Táto strana extrémnej pravice nedostala žiadne oficiálne pozvanie na zapojenie sa do protestu ani od Manuela Vallsa ani od Hollanda. Poslanec Socialistickej strany François Lamy, ktorý je poverený organizáciou tejto akcie, vyhlásil, že FN nie je pozvaný na republikánsky pochod, pretože „rozdeľuje krajinu a pohráva sa so strachom“.

Hnev Marine Le Pen

Predsedkyňa strany FN Marine Le Pen dala pre Le Monde rozhovor, z ktorého vyplýva, že ona sama sa vymedzuje proti účasti FN v republikánskom pochode a hovorila o „poľutovaniahodnom politickom manévrovaní“.

„Všetko toto je politická maniera – udržať si svoje politické hnutie, ktoré nemá žiadnu zodpovednosť v aktuálnej situácii, takisto ako milióny jeho voličov. Všetky ostatné strany sú mŕtve od strachu. Myslia na svoje malé volbičky a svoje malé mandáty. Toto sú staré reflexy, ktoré zamrazili politický život za dvadsať rokov a ktoré spôsobili zlom medzi vládou a ľudom. Ak ma nepozvú, nepôjdem sa ponúkať. To je starý trik. Prinajmenšom, tento incident napovedá, že to je z mojej nedbalosti.“

François Lamy poverený organizáciou pochodu vysvetlil pre Le Monde, že Front National nie je pozvaný, pretože je súčasťou „organizácií, ktoré rozdeľujú krajinu, stigmatizujú našich občanov – mohamedánov a využívajú ich strach“.

Nicolas Sarkozy vyzval mimoriadnu politickú radu UMP vo štvrtok, aby definovala spoločnú pozíciu v prípade nedeľného zhromaždenia. On sám sa rozhodol vyzývať na manifestovanie, pretože „ sa dáva príkaz k národnej jednote“, no rozriešiť túto otázku nepovažuje za jednoduché.

„A je to v mene tohto imperatívu, že záležitosť spojenia s pravicovou stranou sa jednomyseľne rozhoduje proti vylúčeniu Front National“.

Generálny tajomník UMP Laurent Waquiez takisto vyhlásil, že „nie je prijateľné, aby bol FN vylúčený z manifestácie.

Naopak, ľavicové hlasy znejú v tomto spore dizonantne. Socialista Pouria Amirshai, poslanec za Francúzov mimo kontinentálneho Francúzska, vysvetlil, že „táto polemika o nedeli (nedeľnom pochode) by sa nikdy neudiala, keby Manuel Valls nenavrhol, že pozve Sarkozyho ako jeho účastníka.

Jean-Luc Mélenchon vyjadril svoje želanie vidieť Manuela Vallsa „ odmietnuť organizovanie manifestácií, pretože my v ňom neuznávame takú autoritu“. Naopak, bývalý premiér z UMP Francois Fillon sa vyjadril, že je proti vylúčeniu FN z pochodu mieniac, že nemožno „ hovoriť o národnej jednote vylúčiac z nej niekoľko miliónov Francúzov“ .

Vo štvrtok poobede bola schôdza prípravy zhromaždenia organizovaná socialistami, s účasťou Komunistickej strany, Europe Ecologie-Les Verts – Zelení, Hnutie republikánov a občanov, Radikálna ľavicová strana, Strana ľavice, UMP, UDI a Modem. Okolie Nicolasa Dupont-Aignana, patróna Debout la France, oznámilo, že sa tiež zúčastní koordinácie a že bude na zhromaždení.

Zdroj: Le Monde

Text: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/Charlei-Hebdo_pics_345x225.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/Charlei-Hebdo_pics_345x225-300x225.jpgadminPolitikaFrancúzsko,islamVäčšina politických strán zoskupených v širšej škále od Ľavicového frontu po UMP sa chce zúčastniť republikánskeho pochodu organizovaného ľavicovou iniciatívou v nedeľu 11. januára 2015. Pochod sa má konať na protest proti teroristickému útoku na redakciu Charlie Hebdo. No tento široký politický záber sa zastavil pred stranou Front National. Táto strana extrémnej...