Prvý minister zamýšľa začať zlaďovanie zamerané na boj proti vplyvu Islamského bratstva a saláfistov
vo Francúzsku.

Manuel Valls začína boj proti islamským odchýlkam.

Mesiac pred svojím prejavom pred Národným zhromaždením, v ktorom ubezpečoval, že Francúzsko je vo vojne „proti terorizmu, džihádizmu a islamským radikálom“, premiér oznámil vo štvrtok pred Senátom sériu konzultácií o budúcnosti organizácie islamského náboženstva vo Francúzsku. Tieto stretnutia budú riadené ministrom vnútra Bernardom Cazeneuvom a tiež ministrom náboženstiev. Francúzska rada islamského náboženstva (CFCM) sa na nich zúčastní, ale bude ďaleko od pozície sily. Dvanásť rokov po jej vytvorení, úradné zistenie jej neúspechu je zdieľané prezidentskému úradu republiky, kde Francois Hollande v poslednom týždni sám mieni, že táto inštancia nemala „dostatočnú kapacitu presadiť určitý počet pravidiel, princípov, všade na území.“


Množstvom tém, ktoré zahŕňa, reorganizácia islamu vo Francúzsku znamená tvrdý oriešok. Je to predovšetkým otázka financovania. Táto sa kryštalizuje pri stavbách mešít, v skutočnosti zachádza poriadne cez to. „Ako vnímať to, že francúzsky islam prijíma financovanie určitého počtu cudzích krajín? To je prvoradá otázka, čo musí byť položená. A ak sa položí, tým sa chce povedať, že treba prijať určitý počet opatrení, aby sa zajtra zabránilo tomuto financovaniu, hlavne ak posilňujú určité množstvo politických postojov“, zhodnotil Manuel Valls. Vo Francúzsku sa vynárajú pravidelne polemiky o financovaní miest viery určitými arabskými štátmi, hlavne zo Zálivu.


Taktiež, vynára sa otázka prednášaných kázní v týchto mešitách. Podľa prvého ministra „je sa treba tiež znepokojovať vplyvom Moslimského bratstva, znepokojovať sa vplyvom určitého počtu saláfistických skupín, ktoré sa nachádzajú v určitom počte štvrtí“. Teda, toto ultraortodoxné hnutie získalo územie mešít, až do dnešnej kontroly stovky miest viery spomedzi 2300.


Odtiaľ je požiadavka Francoisa Hollanda na jeho prvého ministra pracovať na vzdelaní imámov. Téma je citlivá v mešitách ale tiež vo väzeniach, kde sa narába s džihádistickým hnutím. V súčasnosti účinkuje vo väzeniach 180 oficiálnych islamských duchovných, jedno vysoké číslo na tejto strane potrieb v očiach expertov.


Problém, vnútri neznámych a nepriehľadných organizácií, skupina imámov nemá oficiálne prejavenie sa. „Muslimi nehľadajú reprezentatívnu pozíciu – to je pohľad autorít – želali by si čisto náboženskú pozíciu, ktorá by mohla preukázať názory a nájsť argumenty pre odpovede v celej legitimite radikalizácie určitej mládeže“, vysvetľuje pre AFP M´hammed Henniche, generálny tajomník Únie islamských asociácií v Seine-Saint-Denis. Pre vládu je to široký chodník. A je tiež politický.


Manuel Valls apeloval určite preto, aby neurobil z tejto otázky „volebnú hru“ schopnú živiť rozdelenie krajiny. Ale republikánsky elán zrodený v teroristických útokoch proti Charlie Hebdo a supermarketu Hyper Cacher mal tiež svoju druhú stranu mince. V Socialistickej strane sa odmieta posilňovanie islamofóbie, ktorá je živená hlasom (strany) Front National. Objavil sa v Doubs pri príležitosti volieb do parlamentu, keď sa kandidátka FN kvalifikovala do prvého kola a o málo minula druhé kolo. V pravici tak ako aj ľavici sa pochybuje, že uvidia v departementálnych voľbách a potom regionálnych v tomto roku prejaviť sa nové hnutie extrémnej pravice.
Teda ofenzíva vlády proti radikálnemu islamizmu si žiada prácu a čas, to, s čím voliči nie sú pripravení súhlasiť. Na konci výpočtu je položená otázka kompatibility islamu s demokraciou. Už pred dvoma rokmi téma vyprovokovala polemiku v ľavici, zatiaľčo Manuel Valls vyzdvihol príležitostnú otázku vládneho semináru. „ Preskočil do ohromujúceho kurzu“, vyhlásil jeden minister. Výkonná moc nie je v ňom. Od tejto chvíle naznačoval republikánsku hranicu medzi islamom „tolerantným, univerzálnym a láskavým“ bráneným Manuelom Vallsom a islamizmom radikálnym bojujúcim proti sebe.
Zdroj: Le Figaro, Manuel Valls part en guerre contre les dérives de l’islam, foto:wikipédia.fr

preklad: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/400px-Valls_Toulouse_2012-307x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/400px-Valls_Toulouse_2012-300x300.jpgadminPolitikaFrancúzsko,islamPrvý minister zamýšľa začať zlaďovanie zamerané na boj proti vplyvu Islamského bratstva a saláfistov vo Francúzsku. Manuel Valls začína boj proti islamským odchýlkam. Mesiac pred svojím prejavom pred Národným zhromaždením, v ktorom ubezpečoval, že Francúzsko je vo vojne „proti terorizmu, džihádizmu a islamským radikálom“, premiér oznámil vo štvrtok pred Senátom sériu konzultácií...