Kacuhiro Otomo posvätený v Angoulême

Na 42. Medzinárodnom festivale kreslených filmov v Angoulême vyhrala japonská manga: Kacuhiro Otomo prijal 29. januára Veľkú cenu mesta Angoulême za súbor svojho životného diela. Cena mu bola schválená skrutíniom dvetisíc profesionálnych frankofónnych filmárov.

Vo francúzskom hexagóne najobľúbenejší žáner kresleného filmu, ktorého predstaviteľom je okrem iných aj Kacuhiro, získal široký okruh fanúšikov. Každý rok je preložených okolo 1500 manga diel z japončiny, čo je 37% celkových výstupov v tomto sektore umenia.

Kacuhiro Otomo je výtvarník, scénarista, filmár, maliar plagátov. Je často spomínané jeho autorstvo unikátneho diela „Akira“. Je to futuristická sága s 2200 pokračovaniami v žánri manga, ktoré boli uverejňované každý týždeň počas ôsmich rokov. Dej seriálu sa odohráva v distopickom postapokalyptickom svete a protagonistami sú mladí bicyklisti – členovia násilnického gangu.

Okrem kreslených komiksov – máng – bolo dielo transformované do filmovej animácie. Po pätnástich rokoch od prvého vyjdenia v Japonsku zožalo úspech po jeho publikovaní vo francúzskej  televízii, čím sa postaralo o široké a úspešné spropagovanie japonskej popkultúry.

Kacuhiro Otomo je autorom viacerých máng, spomedzi ktorých sú významné „The Gun Report“, čo je prerozprávaný klasický príbeh z diela francúzskeho spisovateľa Prospera Mériméeho a síce poviedky Mateo Falcone, ktorá vyšla v roku 1829.

Kacuhirova prvá úspešná manga bola „Domu“ (1980-1981), depresívny triler pojednávajúci o strate ilúzií v období detstva. O desať rokov ho preložili do francúzštiny pod názvom Rêves d’enfant (Detské sny). Vysoké napätie temného story urobilo z Domu lekciu rozprávania s vysokým napätím príbehu, čo je vysoko želateľné práve v tomto žánri.

Jeden rok po Domu sa objavil v magazíne „Young Magazine“ Akira, ktorý bol skutočnou bombou v žánri manga v Japonsku. Ultrarealistická Kacuhirova kresba zanechala silný dojem nielen svojou intenzitou vnemu ale aj európskym podfarbením. V Akirovi sa postavy grupovali spomedzi adolescentov, ktorí sa bavili o zakázaných témach: drogách, sexe a násilí.

Významným spojovacím ohnivkom medzi japonskou a francúzskou kresbou bol mangaka (v Japonsku je to karikaturista aj  tvorca mangy) – Jean Giraud alias Moebius, ktorý sa stal absolútnym fanúšikom Kacuhiru Otoma.

Na konci 80. rokov 20. storočia, keď séria Akira končila, sa vybral do Tokia Francúz Jacques Glénat, ktorý dúfal v prijatie svojho diela v Japonsku, no vrátil sa odtiaľ domov s Akirom pod pazuchou. Bola to verzia adaptovaná pre západného čitateľa a vyfarbená americkým vydavateľom Marvelom.

Glénat začal publikovať túto sériu vo forme zošitkov predávaných v kioskoch Paríža.

Uvedenie tohto kresleného filmu a vydanie kreslených manga albumov, ktoré sa pravidelne každý týždeň predávali v kníhkupectvách, získalo veľkú popularitu u francúzskych čitateľov.

Po tomto úspechu sa Kacuhira Otomo sústredil celkom na mangu a napísal viacero scénarov príbehov mangy pre japonských ilustrátorov a dal sa na produkovanie kreslených filmov, z ktorých najvýznamnejší je „Steamboy“ (2004). Je to uchrónia, čo je žáner alternatívnej histórie, ktorá predpokladá, že príbeh sa nestal tak, ako sa oficiálne prezentuje. Fiktívny historický dej sa odohrával v  tomto prípade v Anglicku 19. storočia.

Kacuhira potom okračoval v úspešných filmových projektoch ako: Freedom Project (2006), Mušiši (2007), Short Pieces (2013). Tieto jeho veci boli prijímané dobre, no veľký úspech Akiru sa už viac nedostavil.

Text: redakcia Svet v preklade

Zdroj: Le Monde

prezentačné foto: wikipédia. en

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/AnimeManga-e1427887425184.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/AnimeManga-300x300.pngadminKultúraFrancúzsko,Japonsko,Preklad z francúzštiny,Výtvarné umenieKacuhiro Otomo posvätený v Angoulême Na 42. Medzinárodnom festivale kreslených filmov v Angoulême vyhrala japonská manga: Kacuhiro Otomo prijal 29. januára Veľkú cenu mesta Angoulême za súbor svojho životného diela. Cena mu bola schválená skrutíniom dvetisíc profesionálnych frankofónnych filmárov. Vo francúzskom hexagóne najobľúbenejší žáner kresleného filmu, ktorého predstaviteľom je okrem iných aj Kacuhiro,...