Macron a Merkelová debatujú o imigrácii tvárou v tvár populistom

Dvaja šéfovia vlád oznámili, že chcú diskutovať s európskymi partnermi z rôznych úrovní a vytvoriť „platformy vyloďovania“  pre migrantov.

Macron a Merkelová sa stretli v meste Meseberg na sever od Berlína po porade francúzskych a nemeckých ministrov  a oznámili, že sa dohodli na viacerých dôležitých pravidlách. Tieto pravidlá majú byť odpoveďou zároveň na problém migračnej krízy a finančnej stability v EÚ, s dôrazom na eurozónu.

Kancelárka znovu vyjadrila svoje želanie vidieť Európu „ celkom na svojom mieste v multilaterálnom svete.“

Francúzsky prezident si nasadil srdečný výraz vyhlásiac, že tento samit „zasahuje v momente pravdy pre Európu.“ „Dnešok je momentom výberu spoločnosti, ktorá diskutuje môžbyť  o druhu civilizácie“ dodal.

Viac ochrany pre európsku hranicu

Merkelová oznámila, že agentúra FRONTEX, ktorá je teraz poverená dohľadom nad hranicou, dostane významne zvýšený  rozpočet. Kancelárka zotrvala na priorite „vyjednávať o prípade migrácie cez rozvojovú pomoc alebo cez politické snahy stabilizovať politickú situáciu za Stredozemným morom.

Macron zotrvával na potrebe „lepšej ochrany európskych hraníc“ a želá si „zvýšiť prostriedky pre Frontex pre 10 000 mužov, aby na nich vykonávali policajný dohľad.

Najviac dotknuté štáty musia prijať viac podpory povedala Merkelová. Upresnila, že musí vziať do úvahy talianske názory pri svojom premýšľaní o veci.

Macron  naliehal, aby sa vzala do úvahy  potreba  pracovať s dôrazom na krajiny pôvodu a tranzitné krajiny migrantov. Tiež sa zmienil o vytvorení ďalšej európskej azylovej agentúry, aby sa tak harmonizovali  pravidlá v každom štáte EÚ.

„Ideme spoločne pracovať na medzivládnej či mnohovládnej úrovn  s viacerými  dotknutými členskými štátmi „ aby mohli migranti čo možno najrýchlejšie dosiahnuť krajinu, kde budú zaregistrovaní“.

Iná téma kancelárky je myšlienka „mechanizmov“ predurčených na to, aby migranti  bez udeleného azylového práva nemohli  prechádzať cez štáty EÚ a ekonomickí migranti takisto.

Títo prominenti dostali nápad dať do dokumentu prípravu tvorby regionálnych platforiem vyloďovania migrantov umiestnených mimo EÚ.

Platformy by mali rýchlo zaobchádzať s migrantami a prerozdeľovať ekonomických utečencov kvôli potrebe medzinárodnej ochrany. Európska rada napísala v dokumente samitu  o  „projekte konklúzie“ .

Dokument pripravil prezident Európskej rady Donald Tusk.

Nápad podporuje už niekoľko mesiacov rakúsky kancelár Sebastian Kurz a dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen, ktorý bol ale odmietnutý francúzskymi a nemeckými politikmi.

Macron a Merkelová zároveň upresnili, že chcú zastrešovať rozvoj tých platforiem, ktoré pracujú hlavne s Komisariátom OSN pre utečencov /HCR/.

Rozpočet v eurozóne a vôľu vytvoriť spoločný rozpočet by mal zabrániť krízam. Pre Merkelovú a Macrona je toto nástroj solidarity a stability v 19 štátoch eurozóny, ktorý umožní podľa nich  „sprevádzať krajiny v ťažkostiach podľa definovaných predpisov. „

Tento rozpočet by mal začať fungovať  však až v roku 2021.

Mal by byť napĺňaný z medzinárodných príspevkov.  Detaily boli vraj dohodnuté počas rozhovorov Macron-Merkelová, ako oznámil francúzsky prezident., pre ktorého príliš detailné odpovede o rozhovoroch medzi touto dvojicou bývajú niekedy kontraproduktívne.

Macron a Merkelová tiež oznámili reformu európskeho mechanizmu stability /MES/. „V prípade asymetrického šoku je to MES, ktorá skompletuje bezpečnostný plán pre banky.

zdroj: Le Monde

preklad: SvP

 

 

 

Macron a Merkelová: debata o novom riešení imigráciehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/06/show-me-1123308_960_720-e1529512441263.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/06/show-me-1123308_960_720-e1529512441263.jpgadminPolitikaEÚ,Francúzsko,Migrácia v EÚ,NemeckoMacron a Merkelová debatujú o imigrácii tvárou v tvár populistom Dvaja šéfovia vlád oznámili, že chcú diskutovať s európskymi partnermi z rôznych úrovní a vytvoriť „platformy vyloďovania“  pre migrantov. Macron a Merkelová sa stretli v meste Meseberg na sever od Berlína po porade francúzskych a nemeckých ministrov  a oznámili, že sa dohodli na viacerých dôležitých pravidlách. Tieto pravidlá majú byť odpoveďou...