Macedónska republika poslala protestnú nótu vláde USA potom, ako novovymenovaný vyslanec USA v Skopje nazval Macedóncov „Slavs“ (môže byť aj Slovan alebo otrok) v rámci jeho reči pred senátom USA.

Macedónsky minister zahraničných vecí povedal, že predvolá zástupcu vyslanca USA v Skopje po prvýkrát v pondelok, aby mu vyjadril svoju nespokojnosť kvôli prejavu amerického diplomata Jessa Bailyho.

Na tlačovej konferencii ministerstva zahraničia Macedónska hovorca uviedol, že ministerstvo reaguje na nevhodné použitie výrazu „Slavs“ novoprideleným vyslancom USA.

Na poslednom vypočutí v komisii pre zahraničné vzťahy v Senáte USA použil Baily výraz „Macedónci“ viackrát, aby tak popísal väčšinovú populáciu krajiny. Zmienil tiež slovo „Slavs“, ktoré sa vníma aj ako derogatívum, no asi len jedenkrát počas vypočúvania.

„Chcel by som poznamenať, že macedónska spoločnosť je viac slovanská – Slavs – ako albánska. Sú tam Turci, Cigáni a iní, takže toto je mikrokozmos rozličnosti Balkáncov a v celej tejto populácii by v budúcnosti, myslím si, USA mohla hrať dôležitú úlohu danú našou vlastnou históriou a naším vlastným súborom hodnôť“, povedal Bailey.

Napriek ich slovanskému pôvodu, niektorí Macedónci vnímajú výraz „Slav“ ako hanlivý vo vzťahu ku dlhotrvajúcemu konfliktu s Gréckom kvôli názvu krajiny Macedónia.

Grécko zotrváva v názore, že názov Macedónia a Macedónci vyplýva z územného nároku na ich vlastnú (bývalú) severnú provinciu tiež nazývanú Macedónia a preto zablokovalo vstup Macedónska do NATO a následné pričlenenie do Európskej únie.

V každom prípade, USA potvrdilo názov Macedónsko ako jeho ústavné pomenovanie v roku 2004, čím spôsobilo rozhorčenie Grécka ako člena NATO.

Nový ambasador poznamenal tiež vo svojej reči pred Senátom, že Macedónia je dôležitým spojencom. Povedal, že počas jeho misie v Skopje venoval zvláštnu pozornosť slobode slova v médiách a dôvere v spravodlivosť v Macedónsku.

Ambasador, ktorý je čoskoro očakávaný naspäť v Skopje, je kariérny diplomat. Do Macedónska bol poslaný po službe v americkej misii v Ankare ako jej šéf.

V roku 2010 bol menovaný riaditeľom Úradu pre záležitosti juhovýchodnej Európy, kde riadil dvojstranné vzťahy medzi USA a Tureckom, Gréckom a Cyprom.

Zdroj a foto: BalkanIsight

Preyentačné foto:Jess Baily

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/Jess-baily-001.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/Jess-baily-001.jpgadminPolitikaBalkán,EÚ,USAMacedónska republika poslala protestnú nótu vláde USA potom, ako novovymenovaný vyslanec USA v Skopje nazval Macedóncov „Slavs“ (môže byť aj Slovan alebo otrok) v rámci jeho reči pred senátom USA. Macedónsky minister zahraničných vecí povedal, že predvolá zástupcu vyslanca USA v Skopje po prvýkrát v pondelok, aby mu vyjadril svoju nespokojnosť kvôli prejavu amerického...