Lucia Sasková, autorka dvoch dielov románu Zlatokopka. foto: archív autorky L.S.
Lucia Sasková, autorka dvoch dielov románu Zlatokopka.
foto: archív autorky L.S.

„Keď chcem písať tak trošku šialené príbehy, musím robiť aj tak trochu šialené veci.“ Lucia Sasková

Jej tvorba je húževnato diskutovaná a po každej vydanej knihe sa spustí vlna rôznych komentárov. Reč je o slovenskej autorke Lucii Saskovej, ktorá sa dostala do povedomia čitateľov najmä vďaka knihe Zlatokopka. Medzičasom vydala aj jej pokračovanie a tešiť sa môžete na ďalší kontroverzný príbeh. Prinášame aktuálny rozhovor.

1. Patríš medzi slovenské autorky, ktoré majú veľkú fanúšikovskú základňu. Získala si si ich najmä titulom Zlatokopka, kde opisuješ život slečny, ktorá potom, ako pracovala v zlatníctve, začala chodiť s bohatými a nie príliš atraktívnymi chlapmi. Kniha vyšla v roku 2013 a stále je čítaná a žiadaná. Ako sa líšia ohlasy čitateľov na začiatku a teraz?
Lucia Sasková: Neviem, či sa nejako radikálne líšia. Aj po dvoch rokoch sa nájdu ľudia, ktorým sa páči, aj takí, ktorí nechápu, čo sa tým ostatným na nej páči. Teraz je už okolo Zlatokopky menej rozruchu ako po vydaní prvej časti, takže ľudia ju čítajú skôr na odporúčanie niekoho iného, prípadne ju dostanú ako darček. Takže v podstate reklamu mi robia ľudia, ktorým sa kniha páčila.

2. Po úspechu jednotky vyšiel aj druhý diel. Splnil tvoje očakávania?
Lucia Sasková: Nejde ani tak o moje očakávania, skôr som sa obávala, či splní očakávania čitateľov, ktorí na ňu čakali. A opäť je to individuálne. Je to však normálne, ani jedna kniha nemôže ulahodiť všetkým.

3. Hoci sa tvoje meno spája so Zlatokopkou, napísala si aj iné kvalitné tituly ako Neznámych nemiluj či Nebezpečná. Dalo by sa povedať, že jeden z týchto titulov je ti najbližší?
Lucia Sasková:Kedysi som nevnímala nejakú výnimočnosť niektorej z nich, ale nedávno som si uvedomila, že najbližšia mi je zatiaľ Nebezpečná. Bola pre mňa výzvou a veľmi zaujímavou skúsenosťou. Citlivá téma psychiatrie spojená s príbehom hlavnej hrdinky, rozhovory s lekármi, študovanie diagnóz, ktoré mi spomenuli – žila a prežívala som to všetko s hlavnou hrdinkou, na každom kroku som premýšľala, čo by asi spravila ona. Ale to je tak vlastne pri každej knihe.

4. Po publikovaní kníh máš vždy veľmi veľa pozitívnych, ale aj negatívnych reakcií. V akom zmysle ťa ovplyvňujú?
Lucia Sasková: Pozitívne reakcie potešia každého autora. Niet nad pocit, keď človek vidí, že jeho snaha a dni presedené nad rukopisom majú zmysel. Tie negatívne, v ktorých sú mi vytknuté konkrétne veci, si prečítam vždy niekoľkokrát a do budúcna viem, na čo si treba dávať pozor. Reakcie čitateľov ma vo všeobecnosti veľa naučili.

5. Netajíš sa tým, že v tvojej ďalšej knihe sa budeš venovať opäť veľmi zaujímavej oblasti. Rozoberáš v nej prostitúciu. V akom štádiu si? Je jej vydanie v dohľadnej dobe?
Lucia Sasková: Dohľadnou dobou by som to nenazvala, sama vlastne ešte neviem, kedy a či vôbec vydanie bude, keďže príbeh vydavateľ môže, ale aj nemusí vydať. Ak pôjde všetko ako má, tak dúfam, že dodržím tradíciu vydania niekedy na jar, alebo pred letom – rok po Zlatokopke 2.  Píšem už denne, príbeh začína mať hlavu aj pätu, ale ešte mám pred sebou kopec práce. Takže uvidíme.

6. Čo ťa fascinuje na podobných témach?
Lucia Sasková: Sama neviem. Zrejme to, že je to niečo iné. Že ma niečo zaujme. Chcem sa dozvedieť viac o konkrétnej téme a chcem písať tak, ako rada čítam. Aj preto písanie nesilím, nevydávam knihy ako na bežiacom páse, ale snažím sa každému príbehu venovať najviac, ako sa dá.

7. Akú najšialenejšiu vec si musela (chcela) urobiť, aby si získala potrebnú informáciu do knihy?
Lucia Sasková: Keby sa dalo, pokojne by som si dala týždňovú dovolenku na psychiatrii, aby som bola v skutočnom obraze. Keď mi bolo oznámené, že to asi nepôjde, bola som trošku sklamaná.
Chystám sa pokecať si aj s kočkami z iného priemyslu, k mojej najnovšej knihe. Keď chcem písať tak trošku šialené príbehy, musím robiť aj tak trochu šialené veci.

___________

Lucia Sasková je slovenská autorka. Hovorí, že postavy v jej knihách sú konkrétne charaktery, s ktorými sa stretla. Miluje písanie a zvieratá, najmä psov. Zaujíma sa o témy, ktoré nie sú podrobne skúmané a rada ich spracováva do knižnej podoby.

©Rozprávala sa Annamária ´Mary´ Závodníková

Lucia Sasková - autorka Zlatokopky /rozhovor/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/ZlatokopkaCover-e1444852675107.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/ZlatokopkaCover-e1444852675107.jpgadminKultúraLiteratúra,Slovensko„Keď chcem písať tak trošku šialené príbehy, musím robiť aj tak trochu šialené veci.“ Lucia Sasková Jej tvorba je húževnato diskutovaná a po každej vydanej knihe sa spustí vlna rôznych komentárov. Reč je o slovenskej autorke Lucii Saskovej, ktorá sa dostala do povedomia čitateľov najmä vďaka knihe Zlatokopka. Medzičasom vydala...