Saudský princ, ktorý zabil 2000 chránených vtákov v Pakistane sa znovu vracia poľovať.


Ochrancovia životného prostredia spozorneli. Bohatý saudský princ, milovník poľovačky so sokolmi a veľký ničiteľ dropov chmeľových sa očakáva v budúcich dňoch v púšti Balúdžistanu v Pakistane. Posledný rok zabil Fahd Ben Sultan Ben Abdulaziz 2000 týchto malých brodivých vtákov, ktorých poľovačka je v podstate v krajine zakázaná.
Islamabád vydal špeciálne povolenia pre VIP, ktoré autorizujú týchto pre lov s maximálnym limitom 100 vtákov za desať dní, hlavne pre sokoliarov zo Zálivu, ktorí sú jeho veľkými milovníkmi. Veľké prekročenie tohto limitu princom zo Saudskej Arábie bolo kritizované miestnymi funkcionármi, ale len tajne pod anonymným krytím.


Princove zbrane, hlavne špeciálne cvičené sokoly pre chytanie dropa chmeľového boli dopravené v nedeľu zo Zálivu na palube lietadla C-130, oznámil v pondelok pre AFP Saifullah Zehri, zodpovedný pridelenec pre ochranu fauny v oblasti púšte Jak Much, kde sa predvída princova poľovačka.


Drop chmeľový žije v stepi a polopúštnych oblastiach. Arabskí sokoliari sú považovaní za hlavnú hrozbu pre tento druh, ich lov spôsobuje degradáciu tohto prostredia.


Saudská Arábia je jedným z najdôležitejších zakladateľov dobročinných fondov v Pakistane, ktorý pravidelne rozťahuje červené koberce pre ich majiteľov. Ale tento vplyv je niekedy kritizovaný v samotnom Pakistane, menovite v liberálnych kruhoch, ktoré odsudzujú Saudov za favorizovanie islamizmu, hlavne kvôli financovaniu rigoróznych škôl koránu, ktoré patria k saláfistickej odnoži islamu (pozn. redakcie).


Balúdžistan je pravidelne miestom atentátov islamistických skupín a secesionistov a rôznych aktivít kriminálnych skupín a mafiánov. Ale tiež chráni zabezpečené zóny pre VIP persóny, ktoré môžu poľovať celkom slobodne a bezpečne.
Zdroj: Le Monde
Preklad: redakcia Le Monde

foto: Nation.com

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Lov-na-dropy-800x417.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Lov-na-dropy-300x300.jpgadminPolitikaĎaleký východ,Ekológia,islam,PrírodaSaudský princ, ktorý zabil 2000 chránených vtákov v Pakistane sa znovu vracia poľovať. Ochrancovia životného prostredia spozorneli. Bohatý saudský princ, milovník poľovačky so sokolmi a veľký ničiteľ dropov chmeľových sa očakáva v budúcich dňoch v púšti Balúdžistanu v Pakistane. Posledný rok zabil Fahd Ben Sultan Ben Abdulaziz 2000 týchto malých...