Chester Bennington, vokalista numetalovej (hard metal kombinovaný s grunge, funkom alebo hiphopom) kapely „Linkin Park“  bol nájdený bez života vo svojom kalifornskom dome vo štvrtok večer. Zjavnou príčinou smrti bolo obesenie. 41-ročný Bennigton zanechal za sebou 7 dedičov – manželku a šesť detí, ktoré sú z dvoch manželstiev.

Presný spôsob a načasovanie dávajú zlý pocit, že to môže byť niečo závažnejšie. Chris Cornell, Benningtonov obľúbený priateľ  a príležitostný spolupracovník, ktorý skončil svoj život podobne pred dvoma mesiacmi, by mohol oslavovať dnes 53 rokov. V máji Bennington v sprievode gitaristu Brada Delsona zaspieval Hallelujah od Leonarda Cohena na Cornellovom pohrebe. Jeho samovražda môže byť následkom akejsi nákazy. Toto leto bolo pre fanúšikov hard rocku temné a dusivé.

V roku 2017 zvuk Linkin Parku sa už vníma ako kuriózny relikt bývalej éry. Éry, v ktorej sa zrodila  kŕčovitá a živelná syntéza metalu, rapu a industriálnej muziky Linkin Parku. I keď musíme povedať, že Linkin Park nevymyslela tento druh metalu. Kultúra bola vtedy na ceste revidovania a opätovného zafixovania určitých príbehov, dokonca aj historických. Teraz, keď sa sústredíme na pripomenutie si zvuku a estetiky rocku okolo milénia, je jednoduché vyvolať si kabalu módy a zvuky kapiel so základňou v New Yorku, napríklad The Strokes, Interpol, LCD Soundsystem, the Yeah Yeah Yeahs, ktorej estetika a ironické pózovanie dlho pretrvávalo a prekvitalo.

V roku 2000 bodoval prelomový LP album „Hybrid Theory“, z ktorého sa predalo 30 miliónov kópií na celej zemeguli. Nasledoval album „Meteora“ v roku 2003, z ktorého sa predalo 27 mil. Tieto čísla sú závratné, no je zradné spájať obchodný úspech s inými témami, ako sú texty, ich témy a filozofia, ale i tak odmietať  kultúrny význam Linkin Park je rúhanie. Bola to najpopulárnejšia a všadeprítomná rocková kapela mileniálnej dekády.

Benningtonov spev bol (a ešte stále je) silný, determinovaný, urgentný. Bol ako bežec na dlhé trate dobiehajúci práve do cieľovej rovinky. Jeho manifestácia zúrivého hnevu bola neohrozená a presvedčivá.

V minulosti sa Bennington vyjadril, že bol obeťou znásilnenia ako dieťa. Uviedol to v rockovom magazíne  „Kerrang!“ . Vraj mal sedem rokov, keď bol rutinovane znásilnený starším priateľom. V súvislosti s týmto je paradoxné, že jeho otec bol policajt  zaoberajúci sa násilím na deťoch.

Jeho zážitok sa mohol odzrkadliť v jeho speváckom prejave, väčšina jeho tvorby znie ako hlboká a nevypovedaná trýzeň. Jeho texty sú zatienené fatalizmom, rieši často zlé zážitky a negatívne sociálne prejavy v živote mladého človek. A áno, spieval aj o smrti. Tu je úryvok textu kráčajúca smrť:

Walking Dead

Suppose you were to die tonight.
What would you say?
Do you believe in life after death?

In the chill of the night,
I can feel my heart racing,
As I run towards the light,
that seems so far away,
Wondering forever, in the darkest of shadows,
Wondering if I will ever see you again.

slovensky:

Kráčajúca smrť

Predpokladaj, že by si dnes v noci mal zomrieť.

Čo by si na to povedal?
Veríš na život po smrti?

V tichu noci
môžem cítiť svoje tlčúce srdce,

keď bežím oproti svetlu,

ktoré sa zdá byť tak vzdialené,

zázrak večnosti v najtemnejšom z tieňov,

zázrak ak ťa niekedy uvidím

©Ľudmila Balážová-Marešová

 

 

Linkin Park: koniec Chestera Benningtonahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/07/Linkin_Park-Rock_im_Park_2014-_by_2eight_3SC0327-e1500735060343.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/07/Linkin_Park-Rock_im_Park_2014-_by_2eight_3SC0327-e1500735060343.jpgadminKultúraChester Bennington, vokalista numetalovej (hard metal kombinovaný s grunge, funkom alebo hiphopom) kapely „Linkin Park“  bol nájdený bez života vo svojom kalifornskom dome vo štvrtok večer. Zjavnou príčinou smrti bolo obesenie. 41-ročný Bennigton zanechal za sebou 7 dedičov – manželku a šesť detí, ktoré sú z dvoch manželstiev. Presný spôsob a načasovanie dávajú zlý...