Bývalý vojak US Navy Seals Robert O´Neill potvrdil v The Washington Post, že je tým, kto zabil Usamu Bin Ladina počas akcie v Pakistane v máji 2011. Jeho totožnosť bola zverejnená tento týždeň na internete. Povedal pravdu tento 38 ročný muž? Pochybnosť zostáva. Prečo?

Z tmy vystúpil tri roky po čine. Bývalý vojak elitnej jednotky americkej maríny v piatok verejne označil svoju osobu ako tú, ktorá zabila Usamu Bin Ladina. Robert O´Neill, 38 ročný, potvrdil pre Washington Post, že ho zabil vystreliac guľku do jeho hlavy počas akcie v Abbottabade v Pakistane, kde ich transportoval vrtuľník.

Jeho totožnosť zverejnila televízia Fox News 11. a 12. novembra 2014 pri príležitosti vysielania dokumentu s názvom The Man who Killed Usama Bin Laden, v ktorom sa odhalil. Ale bývalý elitný vojak povedal pre denník, že sa rozhodol uviesť svoje meno po úniku informácie riadenom Sofrep, čo je stránka bývalých Seals.

Rodený Montančan povedal novinám, že bol viackrát vyznamenaný. Tiež upresnil, že viacerí vojaci strieľali spolu s ním. Nachádzal sa na druhej pozícii v čele komanda útočiaceho na izbu Bin Ladina. Šéf Al-Kajdy bol spozorovaný medzi jej dverami, ale vojak na čele netrafil. „Prešiel som pred neho aby som vstúpil do izby, do výklenku dverí,“ povedal O´Neill. „Bin Ladin bol na jeho začiatku. Ruky držal na ramenách jednej ženy a tlačil ju pred seba“, povedal.

O´Neill upresnil, že mohol jasne identifikovať vodcu teroristov s okuliarmi pre nočné videnie napriek šeru a vystrelil. Dodal, že Bin Ladin evidentne zomrel, keď jeho lebka vybuchla.

Podľa WP, identitu vojaka potvrdili dvaja členovia komanda. Pochybnosť zostáva preto, lebo iný člen Navy Seals, ktorý vtedy stál pred O´Neillom spomína na útok v 2011 vo svojej knihe v inej verzii tohto činu. Svedectvo tohto anonymného autora, ktorý písal pod aliasom však tiež zostáva pochybné. Ďalší človek, Matt Bissonnette, ktorý vydal inú knihu minulý týždeň na túto tému povedal, že sú tu „dve rôzne osoby, ktoré rozprávajú dva rôzne príbehy“.

Náčelník Navy Seals Brian Losey prísne kritizoval tých, ktorí porušujú tradíciu anonymity a tajomstva tejto bojovej jednotky publikujúc memoáre a vyjadrujúc sa pre médiá o ich tajných misiách. Podľa WP Roberta O´Neilla dlho prosili o zverejnenie jeho mena, ktoré kolovalo v prostredí armády a Kongresu a bolo známe prinajmenšom dvom tlačovým orgánom. Rozhodol sa vystúpiť z tmy preto, že mal strach z ďalších únikov a po stretnutí s obeťami atentátov 11/9 2001 proti WTC v New Yorku. „Rodiny mi povedali, že smrť Bin Ladina im vrátila trochu opätovného pokoja,“ povedal.

Robert-O-Neill

Zdroj: JDD podľa AFP

Preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Robert-O-Neill-718x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Robert-O-Neill-300x300.jpgadminPolitikaislam,USABývalý vojak US Navy Seals Robert O´Neill potvrdil v The Washington Post, že je tým, kto zabil Usamu Bin Ladina počas akcie v Pakistane v máji 2011. Jeho totožnosť bola zverejnená tento týždeň na internete. Povedal pravdu tento 38 ročný muž? Pochybnosť zostáva. Prečo? Z tmy vystúpil tri roky po čine. Bývalý...