Líder irackých Kurdov MasúdBarzání sa stretol s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom na kľúčových rozhovoroch v stredu v Ankare. Hlavnou témou bolo zmierniť diplomatickô nevôľu Bagdadu kvôli tureckému rozmiestneniu jeho síl na severe Iraku.

Premiér Ahmet Davutoglu, ktorý sa tiež stretol s Barzáním, bránil toto rozmiestnenie viacerých stoviek vojakov ako potrebné opatrenie na pomoc Iraku v boji proti džihádistom z IŠ.

Turecko dalo urgentnú výzvu svojim občanom, aby opustili územia Iraku vrátane Kurdistanu kvôli zvyšujúcemu sa bezpečnostnému riziku.

Podľa zdrojov z okruhu tureckého prezidenta povedal Erdogan Barzánímu, že Turecko je obmedzované bojmi s teroristickými skupinami vrátane IŠ a PKK (Strana kurdských pracujúcich).

„Erdogan a Barzání zdôrazňujú, že spolupráca v boji proti teroristom je dôležitá pre stabilitu regiónu“, povedal spomenutý zdroj.
O jeden a pol hodinovom stretnutí v Ankare však neboli zverejnené žiadne oficiálne vyhlásenia.

Barzání už predtým uskutočnil neoficiálnu cestu do Turecka do National Intelligence Organisation a viedol rozhovory s hlavou rozviedky Hakanom Fidanom, ako oznámili miestne médiá.

Barzání má dlhotrvajúce vzťahy s Ankarou a v autonómnom regióne Kurdistanu sa nachádzajú viaceré rozmiestnenia tureckej armády. Nrastajú však nezhody medzi Ankarou a Bagdadom o rozmiestnení viac ako 300 tureckých vojakov v Bašike blízko oblasti obsadenej IŠ na severe Iraku. Turecko opísalo toto rozmiestnenie ako bežné rutinné rotovanie určené na pomoc irakcým silám, ktoré dobýjajú mesto Mosul od džihádistov IŠ.

Iracká federálna vláda oznámila, že Turecko stiahne svojich vojakov, ktorí vstúpili do krajiny ilegálne bez dohody.

Davutoglu zotrváva na tom, že vojaci tu boli, aby rozbehli miestne boje proti IŠ a takisto, aby chránili svojich tureckých vojenských inštruktorov. „Nikto nemôže povedať, že títo vojaci sú prekvapením“, povedal Davutoglu zahraničným reportérom v Istanbule pred stretnutím s Barzáním v Ankare.

Davutoglu je očakávaný v Bagdade, čo má upokojiť napätia. Turecko oznámilo, že zastavilo umiestňovanie vojakov v oblasti Bašika, ale tiež oznámilo, že konečné stiahnutie nenastane.

„Naša prítomnosť blízko Mosulu bude pokračovať ako súčasť výcvikového programu“, povedal Erdoganov hovorca Ibrahim Kalin reportérom v Ankare.
Kalin hovoril, že záležitosť by sa mala vyriešiť dialógom s Irakom. Hlavná vec je podpora Iračanov v ich boji proti Daešu“, povedal. „Toto nemá nič do činenia s porušením práv suverenity krajiny.“

Vládni činitelia povedali, že turecká armáda trénuje miestnych Iračanov v Bašike od marca, poukazujúc na to, že vojaci neboli poslaní na bojovú misiu.

Na Twitteri napísal tento týždeň Brett McGurk, špeciálny vyslanec koalície proti Daešu, že „Washington nebude znášať rozmiestňovanie vojakov vnútri Iraku bez dohody s irackou vládou.“

Ankara uviedla, že sa zvyšujú hrozby zacielené na turecké firmy a tiež vyhlásenia nabádajúce k násiliu, únosom a útokom.
zdroj: Your Middle East

prezentačné foto: Your Middle East

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/ErdoganDavutoglu.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/ErdoganDavutoglu.jpgadminPolitikaBlízky Východ,USALíder irackých Kurdov MasúdBarzání sa stretol s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom na kľúčových rozhovoroch v stredu v Ankare. Hlavnou témou bolo zmierniť diplomatickô nevôľu Bagdadu kvôli tureckému rozmiestneniu jeho síl na severe Iraku. Premiér Ahmet Davutoglu, ktorý sa tiež stretol s Barzáním, bránil toto rozmiestnenie viacerých stoviek vojakov ako...