LíbyaHasič
Líbyjský hasič pred horiacim zásobníkom v centre rafinérie v Ras Lanouf po ofenzíve Daechu. foto: STRINGER/AFP

Medzinárodná intervencia proti Daechu v Líbyi končí vždy pred vytvorením národnej vlády. Preto sa Francúzsko neponáhľa pripravovať plány vojenskej kampane. Jean-Yves Le Drian pripomenul v nedeľu súrnosť ukončenia politického procesu pod dohľadom OSN.„Je to líbyjská vláda, ktorá nás o to žiadala“, zdôraznil minister obrany robiaci poplach hlavne kvôli „najväčšiemu riziku“, že uvidíme džihádistov prechádzať cez Európu od líbyjských brehov zamiešaných medzi utečencov.

Mandát pre zásah s výsledkom ustanovenia legitímnej líbyjskej vlády nemá byť formálne vynútený. Mal by dať právny rámec krajinám, hlavne európskym, ktoré chcú zasahovať. Mal by uľahčiť susedným karajinám podporu a teoreticky sa vyhnúť mnohým politickým a silovým frakciám, ktoré rozdeľujú krajinu. No sú, aj okrem jednotnej líbyjskej vlády, možné rôzne spúšte intervencie.

Po prvé, napredovanie síl IŠ, ktoré umožňuje po získaní domény Syrty rozširovať značne svoje územie na pobreží mora smerom k ropnému východu alebo silnému juhu.
Po druhé, najväčší teroristický atentát na európskej pôde, ktorý mal za následok založenie pobočky (IŠ) v Líbyi. Žiadna z týchto perspektív sa nanešťastie nedá odstrániť.

Napredovanie džihádu
Plány Paríža spočívajú na určitých danostiach posudzovaných ako “štrukturujúce” a počítajúce s komplexným a jediným líbyjským vyrovnaním. Vyhliadky na politickú dohodu sú považované v tomto štádiu ako pochybné. Hlavne v prípade zmluvy nebude ustanovenie
líbyjskej vlády isté. Predovšetkým, militanti z Daechu odhadovaní na 5000 osôb tvoria kritickú masu v rámci miestnych síl. Nakoniec, je potvrdené, že žiadne plánovanie alebo misie až do dneška nemohli odpovedať celoplošne na problematiku Daechu, ktorý sa zahniezďuje a rozširuje svoje metastázy práve v krehkých oblastiach.

Pokračujúc v nádeji v politickú dohodu prechádza francúzska politika do obranných línií, aby čelila džihádistom: silná bezpečnostná podpora v Tunisku, podpora Egyptu, rozšírenie vojenskej operácie “Barkhane” a spolupráca s Nigériou a Čadom, aby sa vyhlo záplavám v Saheli.

Zostávajú však mŕtve uhly: Alžírsko zostáva opatrné, Egypt sa znepokojuje kvôli Sinaju, sudánska hranica je problémová… Hlavná požiadavka je rozšírenie námornej línie obrany uskutočnením embarga. Málo účinné misie lodí, momentálne pod vlajkou EÚ, musia byť revidované. Desiatka týchto lodí bude potrebná na možnú kontrolu líbyjských brehov.

Paralelne s týmito úsiliami je tu podmienka vojenského obmedzenia. Podľa technického plánu takejto operácie proti Daechu na súši, ktorá je relatívne rovná, sa nejavia veľké ťažkosti, v každom prípade to nemá nič spoločné s afgánskymi údoliami alebo masívmi na severe Mali. Teoreticky, letecké údery, pechota a delostrelectvo by mali mať kombinovaný efekt v rámci priemere intenzívnej činnosti. Jedná sa o kampaň ľahšiu ako bola v Levante, mieni pozorovateľ. Musela by byť začatá činnosť aj líbyjských síl a nie je vylúčené, že koalícia proti Daechu by tiež udrela, aby chránila určité strategické body (letiská, centrálna banka).
Scenár pozostáva z využitia Špeciálnych západných jednotiek podporujúcich líbyjské, ako to bolo pri Misrate, kde urobili väčšinu práce na zemi.

Americké a britské čižmy na zemi
Napriek svojim poplašným vyhláseniam, tým vojenským, Západ váha zasiahnuť. Terén je pozorovaný z neba, americké a britské čižmy by boli na zemi. “Ale až doteraz sa len pohrávajú”, smeje sa expert. Videné Parížom, obmedzenie naznačené Talianskom, krajinou v prvom slede, je viac verbálne ako naozajstné. V krajnom prípade Rím, ale tiež EÚ, požiadajú NATO o vojenský zásah, kvôli čomu ale škrípu zubami v Paríži. Na americkej strane prijímajú obmedzené angažovanie v rámci antiteroristickej operácie, prioritou všetkých priorít je však pre Baracka Obamu pád Mosulu v Iraku.

Nič nie je formálne zablokované. Diplomatické a vojenské prípravy pokračujú. Kedy zasiahnu?
Francúzsko takisto ako západní spojenci očakáva oficiálnu zelenú od legitímnej líbyjskej authority. Ako? Tento aspekt je najdôležitejší. Jedná sa určite o čelenie Daechu v Líbyi. Ale táto bitka musí byť v rámci globálnejšej panorámy vojny vo svete, ktorá má byť nového druhu.
zdroj: Le Figaro
preklad redakcia SvP

Líbya: Francúzsko pripravuje plány ofenzívy proti Daechuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/LíbyaHasič-e1454437444733.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/LíbyaHasič-e1454437444733.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Francúzsko,NATO,Preklad z francúzštinyMedzinárodná intervencia proti Daechu v Líbyi končí vždy pred vytvorením národnej vlády. Preto sa Francúzsko neponáhľa pripravovať plány vojenskej kampane. Jean-Yves Le Drian pripomenul v nedeľu súrnosť ukončenia politického procesu pod dohľadom OSN.„Je to líbyjská vláda, ktorá nás o to žiadala“, zdôraznil minister obrany robiaci poplach hlavne kvôli „najväčšiemu...