Libra stále padá: Jamie Oliver kvôli brexitu zatvorí šesť reštaurácií

Britský celebritný reštauratér a propagátor zdravej stravy Jamie Oliver plánuje zatvoriť šesť talianskych reštaurácií v Británii. Produkty nakupované z Talianska sa stali príliš drahými po páde kurzu libry, čo môže spôsobiť neprimerané náklady na prevádzky jedální.

Patrí medzi ne aj jedna v írskom  Aberdeene, ďalej v Londýne, Exeteri, Cheltenhame, Richmonde a Tunbridge Wells. Toto oznámenie je najnovší signál, že na podnikanie v Spojenom kráľovstve je vyvíjaný veľký tlak zásluhou pádu kurzu libry sterlingov kvôli júnovému brexitu. Zvýšené náklady sa týkajú typických surovín potrebných pre prevádzku talianskej reštaurácie, ako je hlavne importovaný olivový olej.

„Ako každý majiteľ reštaurácie vie, toto je nepoddajný trh a postbrexitové tlaky naň ho robia ešte tvrdším,“  uviedol výkonný riaditeľ  Oliverovho impéria Simon Blagden.

Plánované zavorené reštauračné zariadenia predstavujú menej ako 5 % celej predajnej siete a zároveň  podielu jej zamestnancov.  Spoločnosť uviedla, že bude hľadať iné možnosi zamestnania 120 dotknutých pracovníkov vo vlastnej sieti.

Oliver napriek tejto nepríjemnosti plánuje otvoriť ďalších 22 reštaurácií mimo územia Spojeného kráľovstva ešte tento rok. Jedná sa o krajiny vrátane Austrálie, Brazílie a Ruskej federácie. Tiež chce otvoriť na domácej pôde dva nové steakhousy, ktoré budú podávať tradičné barbecue.

Obchody sú celkovo vo veľmi dobrom stave, hovorí  Blagden,  rok  2016 ukončili s rastúcim predajom a zvyšujúcim sa množstvom konzumentov.

Stavebníctvo a výroba budú pykať

Ostatné sektory podnikania majú tiež straty, nielen stravovanie. Výrazne je dotknuté stavebníctvo aj výroba. Firmy v Británii  majú obavy z toho, že budú musieť stláčať svoje náklady na úkor zisku a zvažovať, koľko z týchto nákladov budú prenášať do spotrebiteľských cien v roku 2017. Federácia stavebníkov uvádza, že 70 % z 232 stavebných spoločností je dotknutých  nárastom cien materiálov z dovozu po padaní libry od júna 2016.

Malé a stredné stavebné firmy oznamujú, že nákupy dreva a bridlíc stúpli o 20 % a 22%. Z nich je  štvrtina importovaná. To naznačuje, nakoľko je zraniteľná ekonomika britských firiem  pri klesaní kurzu.

Ekonómovia varujú pred ďalším zoskokom libry dolu po realizácii  článku 50 dohody, ktorá sa očakáva na konci marca 2017.

Čo sa týka poklesu kurzu libry, dnes sa hovorí už o jej páde. V pondelok sa zosunul  na najnižšiu doterajšiu úroveň. Sterling  stratil oproti doláru 1% a predáva sa za 1,2166 USD. Celkovo od odhlasovania brexitu prišiel o 18%  svojej hodnoty.

Najväčšiu jamu na grafe kurzu si „vykopala“  libra v prvej dekáde októbra. Libra utrpela straty aj voči euru, prišla asi o jeden cent, keď sa ocitla v kurzovej úrovni 1,155 €.

Proces odtrhnutia od EÚ môže vyvolať nielen významný pokles kurzu ale aj zároveň zvýšenie inflácie  z terajšej hodnoty 1,2% na 3%  medziročne.

Premiérka Theresa May na to reagovala dnešným vyhlásením, že sa nezaujímala ani trochu o udržanie členstva v EÚ, lebo toto bolo determinované kontrolou nad imigráciou z Európy. Vo svojom intervjú energicky odmietla akúkoľvek možnosť vrátiť sa naspäť do EÚ.

Podľa The Guardian to má byť signálom, že UK sa nebude po brexite zúčastňovať ani na jednotnom trhu na kontinente.

Analytici trhov sú si istí, že komentáre Theresy May v TV sú interpretované ako známka toho, že vláda Spojeného kráľovstva má prioritu kontroly imigrácie a nie prístupu na Jednotný trh.

Ešte väčšie komplikovanie situácie spôsobuje aktuálna neistota ako bude pôsobiť v celej záležitosti nová vláda Donalda Trumpa. Sú signály, že bude miešať karty na starom kontinente v onakvejšom štýle než doterajšia administratíva, čo sa považuje v Británii medzi podnikateľmi za ďalší rizikový faktor pre ich zisky.

zdroj: Bloomberg, The Guardian

 

Libra stále padá a čo to spôsobujehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/01/libra-818283_960_720-e1483953824357.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/01/libra-818283_960_720-e1483953824357.pngadminEkonomikaBrexit,EÚ,UKLibra stále padá: Jamie Oliver kvôli brexitu zatvorí šesť reštaurácií Britský celebritný reštauratér a propagátor zdravej stravy Jamie Oliver plánuje zatvoriť šesť talianskych reštaurácií v Británii. Produkty nakupované z Talianska sa stali príliš drahými po páde kurzu libry, čo môže spôsobiť neprimerané náklady na prevádzky jedální. Patrí medzi ne aj jedna v írskom  Aberdeene, ďalej...