Levotyroxín – nová forma lieku spôsobuje výrazné ťažkosti

Levotyroxín je u nás pre mnohých pacientov so zlou funkciou štítnej žľazy nevyhnutná existenčná podmienka pre normálne fungovanie v živote. V predošlom článku o tejto téme sú uvedené niektoré základné informácie, tu sa snažím ísť do detailov, aby sa zistilo, v čom je háčik.

Popis lieku starého a nového a ich porovnanie nám môže dať určité indície, prečo sa pacienti vo Francúzsku zrazu cítia zle približne od apríla tohto roku. V marci bol daný do obehu nový formát tabletiek levotyroxínu.

Podľa niektorých francúzskych zdravotníckych stránok je nová formula levotyroxínu zmenená v podporných zložkách, hormón sám zostal nezmenený. V pôvodnej forme sa nachádza napríklad laktóza, ktorá bola v novej formule odstránená a nahradená kyselinou citrónovou.

Prečo sa chcel nemecký výrobca Merck Sorano preorientovať na zmenené zloženie, nevieme, o tom sa nahlas nehovorí. Pravdepodobne kvôli nižším nákladom na výrobu. Tieto náklady pri použití kyseliny citrónovej činia cca 2,10 – 2,40 € za jeden kilogram kyseliny, čo je vyjadrenie v maloobchodnej cene.

Cena laktózy je v maloobchodnej cene s DPH 3,54 € za pol kilogramu. Laktóza sa nezískava syntetickou cestou, ale sa vyrába z vedľajšieho produktu mlieka srvátky.

Máme tu teda ľahko zistiteľný rozdiel v nákladoch na výrobu tabletiek levotyroxínu, ktorý môže znamenať významnú úsporu pri výrobe lieku pre milióny Európanov a tým aj vyššie zisky z predaja.

Úspora sa však zrejme prejavuje na vedľajších účinkoch syntetického hormónu, medzi ktoré patria pacientami uvádzané nadmerné potenie, svalové kŕče, vysoký tlak, nepravidelný rytmus srdca a iné symptómy.

Zaujímavé bude sledovať tieto príznaky aj počas chladnejšej časti roka a potom robiť konečné analýzy. Všetky tieto neželané prejavy môžu mať aj iné príčiny, čo treba odfiltrovať.

Súvisiaci článok:Škandál okolo novej formy lieku na štítnu žľazu levothyrox

©Ľudmila Balážová-Marešová

Levotyroxín a výrazné ťažkosti po užití. Načo je dobrá nová formula? | https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/08/SvetzLiekov-e1503751773345.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/08/SvetzLiekov-e1503751773345.pngadminVedaFrancúzsko,VedaLevotyroxín – nová forma lieku spôsobuje výrazné ťažkosti Levotyroxín je u nás pre mnohých pacientov so zlou funkciou štítnej žľazy nevyhnutná existenčná podmienka pre normálne fungovanie v živote. V predošlom článku o tejto téme sú uvedené niektoré základné informácie, tu sa snažím ísť do detailov, aby sa zistilo, v čom je háčik. Popis lieku starého a nového...