Antické dedičstvo v Líbyi je ohrozené
V telefóne znie alarmujúci hlas. Volajúci uprednostnil zostať v anonymite. Oznamuje: „Situácia je veľmi zlá. Ľudia nič nerobia pre svoje staroveké pamiatky, starajú sa o svoje domovy, svoju zem.
Daech kontroluje Sabratu. Je treba rýchlo zachraňovať líbyjskú kultúru. „ Tu sa tento telefonát prerušil. Odvtedy nikto viac neodpovedal a nenechal ani žiadne číslo telefónu lýbijských vedcov-odborníkov na antiku.

Ktoré sú najzaujímavejšie a najvzácnejšie historické pamiatky z doby gréckej a rímskej antiky v Líbyi?
Čo sa týka Kyréné, rozľahlého gréckeho mesta, ktorého chrám venovaný Diovi je väčší ako Parthenon v Aténach, mesta Leptis Magna – africký Rím, kde sa narodil cisár Septimus Severus, čo s nimi bude? Čo sa udeje s rímskym divadlom v Sabrate na západe Tripolisu?
Až do dnešných dní bývali antické pamiatky v Líbyi najlepšie chránenými objektami staroveku na celom pobreží Stredozemného mora. Do ich konzervovania sa vložili veľké finančné objemy. Pretrvajú aj naďalej?

Hatra - SamasMaran
Hatra – Samas Maran

Po zničení múzea v Mosule, antickej Ninive, Nimrudu a Hatry v Iraku a Palmýry v Sýrii sa ISIS preniesol do Líbye nachádzajúcej sa v celkovom chaose a určite bude chcieť zužitkovať hnuteľné fragmenty z pamiatok tohto rozpolteného štátneho útvaru.

Ak sa ISIS nainštaloval na severo-západe v Sabrate, na severe Syrty a na severo-východe v Derne, čo je 60 km od Kyrény, určite má v úmysle v prvom rade vyplieniť jej hnuteľné pamiatky a predávať ich na čiernom trhu via Egypt, Izrael a krajiny Zálivu. Jordánsko, Libanon a Turecko bývali tiež platformy, kde sa točil obchod s týmito kultúrno-historickými artefaktami.

Slávne a krásne pohrebné busty s cylindrami na účesoch alebo alebo busty bez tvárí, čo bolo typické pre tieto predmety a je to špecialita Kyréné, sú zvlášť vysoko cenené.
„Jeden kus z týchto vecí bol zaistený v Janove, štyri v Paríži, iný v Londýne“, povedal Vincent Michel riaditeľ francúzskej archeologickej misie pre antickú Líbyu (Cerla) . „Tri mozaiky boli aktuálne odkryté v Apollónii, veľkom prístave Kyrény. Je akútne súrne dať ich do trezoru“, alarmuje archeológ. „Situácia sa zhoršuje, je treba zachraňovať hnuteľnosti.“

Prvý „červený“ zoznam ohrozených líbyjských kultúrnych hodnôt bol rozšírený na internete v novembri 2014 „Medzinárodnou radou múzeí“, aby upozornil colnice, Interpol a trhy s umením. Vytvoril ho Vincent Michel. Zoznam je aj s typológiou miest v ohrození vo vzťahu k ich cene na čiernom trhu. Sú to reliéfy z vápenca, mramoru, štuky, bronzu, keramiky, peniaze, klenoty, stany, mozaiky, stavebné prvky – preklady.

Antické ruiny Kyrény. foto: Wikipedia Commons
Antické ruiny Kyrény.
foto: Wikipedia Commons

Záchranná archeológia
Francúzska a talianska misia sa nachádzajú v najvyššej aktivite čo sa týka mometálnej situácie ohrozenia pamiatok v Líbyi. No pracovať na miestach ohrozenia je pre vedcov nebezpečné. Po páde Kaddáfího režimu sa do regiónu vrátili prví Francúzi. Od apríla 2012 pracovali v Apollónii – prístave Kyréné, v Latrune, ktorý dnes okupuje al-Kajda a v Abú Tamse. Od júla 2012 boli v Leptis Magna, kde sú rímske kúpele. V októbri 2013 podnikli svoju poslednú cestu.

Je nevyhnutné reštaurovať hlavne mozaiky. Kaddáfí nedovoľoval národu postarať sa o svoje dedičstvo. História krajiny sa v líbyjských školách nevyučovala. Pamiatky zostávali nespoznané aj preto, že absentovala turistika, čo bolo tiež podľa vôle Kaddáfího. Jemu stačili príjmy z ropy, o turistiku a zdroj príjmu sa nezaujímal.

Ahmed Abdulkariem je riaditeľom pamiatok líbyjskej „vlády na Východe“ v Tobruku. Prišiel do Paríža 2. októbra žiadať o pomoc a vedecké stáže, hlavne čo sa týka reštaurácie mozaík. Pre Le Monde uviedol, že ISIS prítomná v Sabrate a Derne tam prevádzkuje výcvikové tábory a bojuje s al-Kajdou. ISIS chce pracovať s vodcami kmeňov, aby títo spolu s nimi „chránili“ miestne pamiatky. Je treba oboznámiť populáciu s tým, že teroristom nemožno veriť, uviedol Ahmed Abdulkariem.

„Ľudia bez povolenia stavajú na starovekých nekropolách, uviedol. Starobylé pozemky náležia do majetku rodín. Za Kaddáfího sa ich to netýkalo. Dnes ich lacno predávajú. Boli však spálené dokumenty vlastníctva nachádzajúce sa v Apollónii. Boli postavené dve nehnuteľnosti na pozemku s helénskou nekropolou v Apollónii a tiež jeden hotel. Z nekropoly boli exhumované aténske vázy, čo boli trofeje zo slávnostných hier venovaných bohyni Athéne a zo súťaží poézie.

Leptis Magna
Leptis Magna

Kyréna – mramorový sen
V Leptis Magne postavenej Rimanmi, ktorí tu zozbierali fenické pamiatky na jedno miesto, sa zorganizovali miestne milície a zabezpečujú asi 50 ha pozemkov pod pamiatkami. Kyréna a Leptis Magna sú najviac ohrozené nielen lúpiacimi teroristami ale aj urbanizáciou. Prístav Apollónia je navyše ohrozený aj morom, ktoré sčasti zalialo kolosálne ruiny. Bolo založené v 7. storočí pred Kr. Prístav sa rozširoval svojimi nábrežiami a ťažnými zariadeniami pre tridsaťmetrové amfory, svojimi farebnými ulicami a medenými kotevnými zariadeniami.

Riaditeľ múzea Antiky vo francúzskom departemente Arles Claude Sintès uskutočnil v Apollónii podmorské výskumy v rokoch 1983-2003. Zistené nálezy svedčia o bohatstve kolónie majúcej priamy kontakt s Peloponézom, kam sa privážali pšenica a silphium (odroda archangelily – aspirín Antiky ). Na obchodnej križovatke, ktorá tu vznikla, bola vybudovaná veľká a bohatá metropola. Apollónia sa nachádza 20 km od mora, dnes je vo výške 600 metrov nad morom na úrodnej plošine v troch stupňovitých úrovniach.

V Kyréné sú najspektakulárnejšie riuny v celom Stredomorí, veľmi dobre zachovalé, nezničené, nerecyklované. Arabskí nomádi prichádzajúci z Arábie a pokračujúci do Španielska nepotrebovali kamene. Táto pastierska civilizácia so spôsobom nomádskeho života nemala prístup k moru. Preto piesok zakonzervoval staroveké mesto veľmi dobre. Keď bol piesok odstránený či odviaty, bolo možno znovu uvidieť sen z mramoru“, vyjadril sa Claude Sintès.
Múzeum v Kyrenaike vlastní jednu z najbohatších zbierok sôch z helénskeho archaického obdobia, čo sú storočia 7. až 2. pred Kr.
Zdroj: Le Monde
Text: redakcia SvP

Kyréna v Líbyi – sen z mramoru je ohrozený https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Kyrénakyrenaika.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Kyrénakyrenaika.jpgadminHistorický krúžokBlízky Východ,historické,Umenie,Výtvarné umenieAntické dedičstvo v Líbyi je ohrozené V telefóne znie alarmujúci hlas. Volajúci uprednostnil zostať v anonymite. Oznamuje: „Situácia je veľmi zlá. Ľudia nič nerobia pre svoje staroveké pamiatky, starajú sa o svoje domovy, svoju zem. Daech kontroluje Sabratu. Je treba rýchlo zachraňovať líbyjskú kultúru. „ Tu sa tento telefonát prerušil. Odvtedy...