Potom, ako Európska komisia vydala propozície kvôli utečencom cez Stredozemné more, Francúzsko pokračuje v diskusiách o ich podmienkach. V tomto zmysle prebehla aj komunikácia v stredu 20. mája v rade ministrov.

V tejto téme sa objavili rozdiely v názoroch medzi Nemeckom a Francúzskom. V hlavných otázkach  ako je klíma, dohoda z Minska o Ukrajine či budúcnosť Grécka sa nevytvoril opozičný názor, no v otázke lodí utečencov z Afriky áno. V Berlíne sa 19. mája Hollande na tlačovej konferencii, ktorú mal spoločnú s Angelou Merkelovou, vyjadril takto: „Nie je otázkou, či by boli kvóty na imigrantov, pretože máme pravidlá“ na „kontrolu hraníc a politiky pre imigráciu“, zaklincoval tému. Šéf vlády Manuel Valls bránil v sobotu tú istú pozíciu. Francúzsko čelí „kvótam“, ktoré pripomínajú kvóty na mlieko v EÚ, hovorí sa v okolí francúzskeho premiéra.

Prečo vlastne ďalšie kvóty, keď už jedny sú?

Nelegálnych migrantov z lodí, ktorých zachytávajú v tábore na talianskom ostrove Lampedusa, sa objavuje pri brehoch Európy nečakane veľa. Orgány EÚ odhadli, že bude treba prerozdeliť medzi členov celkovo 20 000 osôb, ktoré utiekli zo svojich vlastí pred násilím a vojnou.

V tabuľke členov EÚ, ktorí majú prijať určené percentá figuruje na prvom mieste Nemecko, po ňom Francúzsko a na treťom mieste sa ocitlo Taliansko. Tieto percentá sú nadlimitné vo vzťahu ku doteraz dohodnutým počtom.

Je viac než isté, že väčšina európskych krajín sa bráni tomuto príjmu, ktorý môže spôsobiť aj zhoršenie bezpečnostnej situácie vo vzťahu k islamským hnutiam v Afrike. ISIS už dávnejšie vydal akýsi manifest, v ktorom sa vyhráža útokom na južnú Európu, hlavne Taliansko a mieni využiť práve imigrantov na lodiach mieriacich do Talianska z Lýbie.

Slovensko sa ocitlo medzi tými štátmi, ktoré sa bránia prídelom utečencov, čo je pochopiteľné. Ministerstvo obrany Slovenskej republiky dalo vyhlásenie, že je radšej za posilnenie Frontexu –  Európska agentúra pohraničnej polície. SR sa tým zaradila medzi tzv. egoistické štáty únie. V rámci limitu by sme mali prijať z celkovej sumy 20 000 osôb podiel 1,6%.

V tomto probléme sa vyskytuje zo strany európskeho lídra M. Schulza zaujímavo chybná argumentácia. Citujem Trend:

„Keď sa na to pozrieme bližšie, sú to teraz štyri krajiny, ktoré nesú hlavné bremeno. Myslím, že 90 percent všetkých utečencov prijme desiatka krajín. Zvyšných 18 nerobí vôbec nič,“ upozornil na neriešenie problémov M. Schulz. Dodal, že ľudia, ktorí sa chcú legálne prisťahovať do Európy, robia len to isté, čo Európania, ktorí odchádzajú napríklad do Austrálie alebo USA za prácou alebo len lepším životom.

Argument porovnania dnešných imigrantov z lodičiek z Lýbie s osídľovaním USA či Austrálie chce porovnávať dva rozdielne historické javy s celkom inými podmienkami. Navyše, rozhodnutie nevyužiť systém Frontex ale radšej si zvoliť bezpečnostné riziko, je v podstate málo pochopiteľný všetkým členom EÚ, no hlavne menším štátom so slabšou ekonomickou a vojenskou situáciou.

Zdroj a foto: Le Monde, Trend

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/HollandeMerkelcrop.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/HollandeMerkelcrop.jpgadminPolitikaBlízky Východ,EÚPotom, ako Európska komisia vydala propozície kvôli utečencom cez Stredozemné more, Francúzsko pokračuje v diskusiách o ich podmienkach. V tomto zmysle prebehla aj komunikácia v stredu 20. mája v rade ministrov. V tejto téme sa objavili rozdiely v názoroch medzi Nemeckom a Francúzskom. V hlavných otázkach  ako je klíma, dohoda z Minska o Ukrajine či budúcnosť Grécka sa nevytvoril opozičný...