Návšteva ropných polí znovu dobytých Kurdami od IŠ
„Väčšina získaných púmp naďalej nepracuje“, povedal ruský korešpondent Gazdiev. Región, ktorý je oslobodený od IŠ je teraz pod kontrolou kurdských milícií YPG.
Bohatstvo z ropy by Kurdi mohli mať, ale nemôžu ju predať. Územia na západe a juhu kontroluje IŠ. Irak je na severe najväčším producentom. Turecko na severe predstavuje pre Kurdov väčšiu hrozbu ako IŠ. Hlava sýrskeho ministerstva energie Sulejman Halef povedal pre Russia Today, že Turecko bolo vždy proti Kurdom už od začiatku. Blokovalo všetko, čo prechádzalo cez hranice: lieky, zdravotnú starostlivosť, potraviny, tovary.

Sýrski Kurdi sa museli o seba postarať celkom sami. Preto si postavili jednoduché rafinérie. Problém Kurdov je ten, že majú obmedzené kapacity rafinérie. Nemôžu vyrábať komplikované ropné produkty, len naftu a benzín nízkej kvality. YPG si myslí, že vytvorenie ropných polí rafinujúcich zvyšky je zlé pre životné prostredie, pretože takáto produkcia má odpady, ktoré sa už nedajú rafinovať a sú skladované nechránené vonku. Vzniká tu problém znečistenia.

„My len extrahujeme ropu z vrtov, ktoré majú dostatok plynu. Používame ho na dopravovanie pre naše mestá na čiastočné zásobenie. Uprednostňujeme základné spoločnosti, ako pekárne, nemocnice a školy.“, povedal Suleiman Halef, ktorý je výnimočným príkladom ropného ministra, čo nosí hodinky za päť dolárov…

YPG sa vrátilo k ropným vrtom a vyplo otáčajúce sa kolesá, no udržuje pumpy v pohotovosti.
Kurdskí vojaci v Sýrii sa považujú za najoperatívnejšiu silu v boji proti IŠ. Riadia teraz strategické územie v Sýrii na jej severe, kde rozvíjajú ropnú infraštruktúru. Kurdi pokračujú v boji proti džihádistom.

Niekoľko rokov dozadu vlastnili Kurdi asi 1000 ťažobných veží. Odvtedy bol počet získaných vrtov strojnásobený, keď ich postupne preberali spod kontroly IŠ.
Ilegálny obchod s ropou využíva na 43% IŠ, odhadom je to 80 mil. USD mesačných príjmov.
Teroristická skupina v Sýrii bola úspešne podkopaná ruským letectvom. Od začiatku leteckej operácie v Sýrii 30. septembra 2015, ruské bojové lietadlá uskutočnili asi 5240 vzletov. Medzi tisíckami zničených cieľov bolo odhadom 2000 zariadení infraštruktúry patriacich teroristom.
zdroj: RT
preklad: redakcia

Kurdi znovu dobyli ropné polia od IŠhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Kobane11_10-800x450.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Kobane11_10-300x300.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,RopaNávšteva ropných polí znovu dobytých Kurdami od IŠ „Väčšina získaných púmp naďalej nepracuje“, povedal ruský korešpondent Gazdiev. Región, ktorý je oslobodený od IŠ je teraz pod kontrolou kurdských milícií YPG. Bohatstvo z ropy by Kurdi mohli mať, ale nemôžu ju predať. Územia na západe a juhu kontroluje IŠ. Irak je na...