Aktuálna návšteva Françoisa Hollanda vyvolala debatu o možných ekonomických dohodách medzi Kubou a Francúzskom čo sa týka realitných obchodov a výstavby. Spolupráca v realitách s veľkým developerským trustom BTP je však z hľadiska Kuby komplikovaná, pretože nie sú rozvinuté infraštruktúry. Napriek tomu francúzski giganti Bouygues, Eiffage a Vinci vo Francúzsku plánujú v budúcnosti investovať do trhu s nehnuteľnosťami.

Kuba totiž oplýva príležitosťami pre založenie realitných agentúr, pretože od roku 2011 sa začal rozvíjať trh s nehnuteľnosťami. Vtedy vláda povolila obchodovať s bytmi a domami, ktoré vlastnia súkromné osoby, teda, týka sa to odydlí. Na Kube sa nachádza veľa obydlí, ktoré tu zanechali ľudia, čo odišli do exilu po nástupe moci Fidela Castra. Ďalším subjektom obchodovania by mohli byť aj reality, ktoré patrili americkým občanom a podľahli konfiškácii a teraz budú objektom vyrovnania. Preto sa ráta s mnohými reštitučnými konaniami, ktoré majú odškodniť pôvodných majiteľov.

Počas niekoľkých desaťročí boli predaje nehnuteľností zakázané, tolerovaný bol len výmenný obchod. Jeho výsledkom bol nelegálny rozkošatený systém nazvaný „permuta“. Všeobecne sa jednalo o výmeny majetku v dobrom stave za vlastníctvo potrebujúce opravy. Zároveň, nič neobmedzovalo výmenu majetku, ktorá spôsobovala nevyvážené transakcie.

Od roku 2011 preto bolo uzákonené predávanie a nakupovanie nehnuteľností, čím sa vytvoril základ pre trh. Vo februári 2015 publikovalo Radio Canada reportáž, v ktorej boli spomenuté dve realitné agentúry so sídlom v Havane. Jedna z nich eviduje 2300 nehnuteľností a už z nich predala osemsto v poslednom roku. Čo sa týka druhej umiestnenej v srdci hlavného mesta, tá sa špecializuje na prenajímanie bývania turistom.

Na kubánskom trhu teda zostáva dosť miesta na vytvorenie štrukturovanej siete realitných kancelárií, ktoré by sa mohli rozvíjať ako franšíza po celom ostrove. Zároveň sa vynára veľký problém so zásobovaním materiálom a stavebnými hmotami potrebnými na rekonštrukcie zastaralej bytovej štruktúry, ktorej je veľa. Francúzi si preto predstavujú, že umiestnenie konglomerátu BTP na Kube by mohlo uľahčiť celý proces rozvoja trhu s kubánskymi nehnuteľnosťami.

Zdroj a foto: Le Figaro

 

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/HavanaKubacopy.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/HavanaKubacopy-50x50.jpgadminEkonomikaFrancúzsko,KubaAktuálna návšteva Françoisa Hollanda vyvolala debatu o možných ekonomických dohodách medzi Kubou a Francúzskom čo sa týka realitných obchodov a výstavby. Spolupráca v realitách s veľkým developerským trustom BTP je však z hľadiska Kuby komplikovaná, pretože nie sú rozvinuté infraštruktúry. Napriek tomu francúzski giganti Bouygues, Eiffage a Vinci vo Francúzsku plánujú v budúcnosti investovať do trhu s nehnuteľnosťami. Kuba...