Na úvod sa len na chvíľu pozastavím nad vzťahmi a procesmi, ktoré roztáčali nástup skupiny Islamský štát k moci. Do jeho radov vstúpili rôzni vyznavači islamu, ktorí zároveň disponovali zapáchajúcim morálnym profilom z minula a ich história má aj celkom dobrodružný potenciál, podľa ktorého by sa dal natočiť thriller. Takéto príbehy je možné nájsť aj v ruskom denníku Rosbalt. Tento príbeh jasne naznačuje, čo je elementárnou chorobou Ruskej Federácie: má to diagnózu „korupcia“.

¤¤¤¤

Rusi ukončili vyšetrovanie prípadu vraždy vo Francúzsku, kde bol zabitý šéf fabriky Saratovstrojsteklo Michail Lanin. Pred súd sa teraz postaví podnikateľ Sultan Sigaurí. Všetrovatelia ho považujú za dôležitú postavu kauzy, pretože je bratom jedného z lídrov ISIS Aslana Sigaurího.

Ako povedal pre Rosbalt zdroj z rezortu spravodlivosti, na konci minulého týždňa vyšetrovatelia zostavili mapu pohybov osôb z prípadu a moment vykonania trestného činu.

V roku 2011 sa stretol Sultan Sigaurí v Moskve na nábreží Tarasa Ševčenka so svojím známym Ahmedom Hamidovom. Podľa verzie Vyšetrovacieho výboru sa tento posledný javil byť šéfom skupiny osôb, ktoré sa vydávali za predstaviteľov Kremľa ponúkajúcich pôžičky a výhodné zmluvy za milióny dolárov. Hamidov oznámil Sigaurímu, že musí nájsť človeka schopného dohodnúť sa s dvoma ľuďmi, s ktorými mal finančný spor.

Po vzájomnom dohovore sa Sultan stretol s čečenskou „autoritou“ Validom Lurachmajevom (prezývka Validol), ktorý tento kšeft zobral. Sigaurí zorganizoval stretnutie Lurachmajeva a Hamidova, ktoré sa udialo na parkovisku pri obchode „Vesna“ na Novom Arbate.

Ako predpokladajú vo ”Vyšetrovacom výbore”, v čase tohto rozhovoru Hamidov navrhol Validolovi za odmenu odstrániť dvoch ľudí. Prvou potenciálnou obeťou bol majiteľ “Saratovstrojstekla” Michail Lanin. Lanin osobne poznal Hamidova a v minulosti jemu a jeho skupine odovzdal značnú sumu 200 mil. rubľov za to, že Lanina a jeho syna vymenujú do rôznych funkcií v ústrednom aparáte MVD RF a vo firme “Olimpstroj”.

Tiež Lanin zoznámil Hamidova so svojím partnerom, ktorý za vymenovanie na vysoký post zložil v banke “Sudostroiteľnyj bank” v Moskve 2 mil. € a 38,5 mil. rubľov, no tieto peniaze sa ukázali byť pochádzajúce z lúpeže. Lanin začal podozrievať Hamidova a jeho skupinu – falošných činovníkov Kremľa,  že sú zlodeji a chcel tieto peniaze dostať naspäť.

Validol počas stretnutia na Novom Arbate bez problémov súhlasil urobiť túto “prácu” – odstrániť Lanina, no nečakane sa rozhodol uskutočniť vraždu za hranicami Ruska.

Druhou možnou obeťou, ktorú si želal Hamidov, bol Michail Ozirnyj. Bol dávnym priateľom muža číslo 2 v skupine zločincov – falošných kremeľských úradníkov. Volal sa Michail Korjaka a svojho času bol prostredníkom pri odovzdávaní 4,5 mil. € obchodníkom v Baškirsku, za čo dostal úrad viceprezidenta v OAO Transnefť.

Príčina, pre ktorú sa rozhodli zlikvidovať Ozirného doteraz nie je jasná. Vyšetrovatelia si nemyslia, že Ozirného chceli odstrániť ako nepohodlného svedka, ktorý poznal mená a priezviská skupiny mafiánov. Ozirnyj však zacítil nebezpečenstvo a utiekol z Ruska do Afriky, kde žil zo svojich podielov v drahých kameňoch a kovoch. Zdržiaval sa v Mali a v Kongu.

Keď sa Validol dozvedel od Hamidova, že jednu obeť treba odstrániť v Kongu, odmietol odcestovať. Preto sa nakoniec dohodli len na zavraždení Lanina.

Neskôr sa všetci účastníci dohôd stretli pri kine Strela, kde Hamidov odovzdal Validolovi balík so 100 tisícami €. Z nich dostal Sigaurí 10 tisíc za služby. Neskôr sa vyjasnilo, že to nebol celý honorár za vraždu Lanina – 100 tis. € dal Validol len vykonávateľom z Čečenska.

Lurachmajev potom odletel do Francúzska. Keď v tejto krajine bolo všetko pripravené k činu, zapojil sa Hamidov. Laninovi oznámil, že činovník z Kremľa je pripravený prepísať na Michaila Lanina rodinný dom v Nice. V marci 2011 osobný šofér Hamidova doviezol Laninovi a jeho občianskej manželke Jelene Pravoslavnovej letenky do Nice. Chceli si obzrieť vidiecku vilu. Muža aj ženu stretli na letisku vo Francúzsku niekoľkí Čečenci, ktorí ich posadili do auta a odviezli do mestečka Villepinte. V jednej zo slepých uličiek strelil jeden z vrahov z malorážnej pištole do hlavy Lanina a Pravoslavovnu. Obchodník zomrel na mieste. Žene sa darilo lepšie – guľka jej neprederavila lebku, len stratila vedomie. Vrah usúdil, že druhá obeť zomrela, preto spokojne aj so spolupáchateľom odišiel.

Pravoslavovna vedela opísať páchateľov a podľa jej údajov polícia zadržala Čečencov Jazida Arsalieva a Ruslana Bersanova, ktorí spolu s rodičmi odišli do Francúzska ešte vo veku desať rokov. Momentálne prebieha s nimi súdny proces.

Podľa SKR Validol s Hamidovom rozbehli celú operáciu až potom, ako dostali z Afriky Ozirného. Využili jeho záujem o miesto v Gazprome a zaplatili za to nie málo peňazí. V roku 2011 sa kontaktoval s Ozirným nejaký známy a povedal mu, že jeho žiadosť o vysokú funkciu v štátnej korporácii sa rieši. No buď Alexej Miller (šéf Gazpromu ) alebo niekto z jeho námestníkov sa chceli akože osobne zoznámiť s Ozirným v Turecku, kde sa uskutočňuje veľa spoločných projektov a podpisujú s rôzne kontrakty.

Ozirnyj skočil na háčik. Cez SAE priletel do Turecka, kde sa stretol s ľuďmi Validola a tí ho pozvali do nejakej rezidencie, kde ho mali čakať osoby z Gazpromu.

Ozirného nechali v hornej miestnosti, zastrelili ho a hlavu aj ruky poliali kyselinou. Identifikovali ho až po dlhom čase. Expertíza DNK potvrdila, že telo patrí Ozirnému.

Podľa zdroja Rosbaltu z prostredia justície budú vznesené obvinenia proti Sultanovi Sigaurímu. Hamidov a Lurachmajev budú súdení v osobitnom procese. Títo dvaja sa skrývali pred vyšetrovateľmi a objavil ich Interpol.

Za zmienku ešte stojí, že Sultana Sigaurího neraz navštívili členovia FSB. Ich záujem sa viazal na osobu Sultanovho brata Aslana Sigaurího. Svojho času bol zadržaný kontrarozviedkou za pokus organizovať výbuch budovy MGU. No uznali ho vinným len z nezákonného držania výbušnín. Aslan utiekol však z väzenskej kolónie a podľa údajov špeciálnych služieb v roku 2012 sa Aslan S. nachádzal vo Francúzsku. Odtiaľto odcestoval do Sýrie, kde sa stal členom skupiny Islamského štátu.

Podľa slov predstaviteľov špeciálnych služieb, v roku 2013 postúpil v hierarchii ISIS. V roku 2015 sa stal poľným veliteľom a manažérom ISIS. Zodpovedal za rad operácií v Iraku.

Záujem o Sultana Sigaurího zo strany FSB RF zanikol na jar 2015, kedy zabili jeho brata Aslana. Aslan riadil útok na rafinériu v irackom meste Bajdži v apríli 2015. Keď teroristi obsadili časť závodu, prišiel tam Sigaurí. Počas protiútoku na kombinát bol ranený do nohy z veľkokalibrového guľometu. Počas jeho evakuácie ich zlikvidoval raketami americký dron. Sigaurí a dvaja jeho telesní strážcovia padli. Pochovali ho na území Iraku. V Čečensku mu jeho príbuzní usporiadali rozlúčkovú ceremóniu.

Zdroj: Rosbalt, Лжечиновники Кремля сеяли смерть по всему миру, Jurij Veršov

©preklad: redakcia SvP

Kto bojoval v radoch ISIS: čečenské kriminálne podsvetie https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/pištoľ.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/pištoľ.jpgadminPolitikaislam,Migrácia v EÚ,RuskoNa úvod sa len na chvíľu pozastavím nad vzťahmi a procesmi, ktoré roztáčali nástup skupiny Islamský štát k moci. Do jeho radov vstúpili rôzni vyznavači islamu, ktorí zároveň disponovali zapáchajúcim morálnym profilom z minula a ich história má aj celkom dobrodružný potenciál, podľa ktorého by sa dal natočiť thriller....