Chorvátsko-srbská hranica
Chorvátsko-srbská hranica, foto: AP

Kancelárka Angela Merkelová čelí kritike vlastnej strany kresťanských demokratov (CDU), pretože otvorila dvere utečencom. Potom, ako strana získala väčšinu odštartovala parlamentnú iniciatívu, ktorá navrhuje vybudovať „Berlínsky múr“ na hraniciach Nemecka.

Kresťanskí demokrati to nazývajú „tajným plánom“, ktorý má zabrzdiť príliv migrantov  aktuálne dosahujúci 10 000 osôb denne, podľa novín Bild. V Bilde sa píše, že iniciatívu podporilo 188 hlasov z Merkelovej parlamentnej väčšiny 310 kresiel.

Ich návrhy zahŕňajú aj žiletkový drôt pozdĺž nemeckej východnej hranice, čo sa prirovnáva ku Berlínskemu múru v období studenej vojny. Kancelárka osobne však zamietla všetky žiadosti o nový Berlínsky múr na hranici v podobe plotu.

„Musíme stopnúť príliv utečencov. Netreba vytvárať tabu okolo iného vzhľadu pohraničného opevnenia“, povedal Christian von Stetten, vodca konzervatívcov, ktorí vedú iniciatívu. Povedal tiež, že plán by mal byť odhlasovaný do dvoch týždňov. Lobbisti von Stettena z konzervatívnej strany reprezentujú tzv. „Mittelstand“, čo je termín pre stredne veľké obchodné koncerny, ktoré sú považované za chrbtovú kosť nemeckej ekonomiky.

Predstaviteľ „plotových“ lobbistov vyjadril presvedčenie, že vláda premiérky Merkelovej príde s efektívnym plánom zastavenia momentálnej vlny utečencov do Nemecka, ktorí sa realisticky odhadujú na jeden milión za jeden rok.

Iniciatíva konzervatívcov je vážnym útokom proti politike A. Merkelovej, ktorú táto presadzuje od leta 2015. Vodca kresťanských demokratov vníma skôr rastúcu nechuť voči prichádzajúcim migrantom u svojich voličov aj poslancov. Merkelová získala povolenia od svojej vlastnej strany vytvoriť tzv. „tranzitné zóny“ pri hraniciach Nemecka, cez ktoré by mali byť ekonomickí migranti deportovaní naspäť do svojej vlasti. No nápad silno kritizovala koalícia sociálnych demokratov aj opozičných politikov, ktorí porovnali navrhnuté zóny s koncentračnými tábormi.

Tisíce utečencov strávili noc v daždi na chorvátskej a slovinskej hranici potom, ako Slovinsko vyhlásilo, že je ochromené krízou a chce znížiť počet migrantov prechádzajúcich cez jeho územie do Rakúska.
Zdroj: The Independent
Text: redakcia SvP

Kríza z migrácie: Merkelovej strana má tajný plánadminPolitikaBalkán,Migrácia v EÚKancelárka Angela Merkelová čelí kritike vlastnej strany kresťanských demokratov (CDU), pretože otvorila dvere utečencom. Potom, ako strana získala väčšinu odštartovala parlamentnú iniciatívu, ktorá navrhuje vybudovať „Berlínsky múr“ na hraniciach Nemecka. Kresťanskí demokrati to nazývajú „tajným plánom“, ktorý má zabrzdiť príliv migrantov  aktuálne dosahujúci 10 000 osôb denne, podľa novín Bild....