Kríza meny, ktorá otriasa Ruskom vyvoláva zvyšujúci sa nepokoj okolo francúzskych podnikov pôsobiacich v krajine. Ak žiadny ešte nedosiahol také extrémne rozmery ako Apple, ktorý zrušil svoj online predaj kvôli extrémnej fluktuácii rubľa, 400 francúzskych podnikov a ich pobočiek pôsobiacich na ruskom trhu sa znepokojujú.

Klik na grafy kurzov rubľa a eura


Bankový sektor v prvej línii
Podľa Daniéle Nouy, prezidentke rady pre dohľad Európskej Centrálnej Banky sa netreba báť nákazlivého efektu na európske banky. “Myslíme si, že vystavenie vplyvu na európske banky zo strany ruských podnikov, napríklad (…) , sú v takých rozmeroch, že nie je dôvod sa báť chaosu alebo ťažkostí, “ vysvetlila pre Europe 1.
Dôležité vyhlásenie pre francúzske banky, ktoré sú v Rusku podľa posledného hlásenia BRI (banky pre medzinárodné pravidlá) zo všetkých na svete najangažovanejšie. So 49 mld. USD pohľadávkami voči Rusku predbiehajú americké banky s 32 mld. pohľadávok.


Medzi veľkými bankami je Société générale najzapojenejšia: vlastní 99,4% Rosbank, čo je prvá súkromná banka krajiny a jej kapitál v krajine je 4,8 mld. €. Či sa situácia sťaží v momente, keď sa prezident Putin rozhodne znárodniť ruské aktíva v Sociéré générale, je málo pravdepodobný extrémny scenár podľa analytikov a je to maximálna suma, ktorú stratí.
Dobrá správa je tá, že ruská kríza nezbavuje banku zdrojov dôležitých príjmov. Analytici vidia Rosbank tak, že jej bilancia v roku 2014 utrpí. Hlavne čo sa týka poklesu rubľa, možné straty Rosbanky premenené na eurá nemusia mať ťažký dopad na zisky materskej banky.


V realite je nebezpečenstvo menšie, pretože Didier Haugel, zodpovedný za Rusko v Société générale neprestal za posledné mesiace redukovať financovanie Rosbanky z materskej banky pokračujúc v poskytovaní úverov miestnym investorom. Okrem iného, banka ako veľký špecialista na deriváty, pokrýva časť tohto záväzku.


Société générale na revanš, nemôže zvýšiť recesiu v Rusku, ktorá pokračuje fatálne poklesom aktivity a zvýšením rizík. Predvída, že Rusko musí odpísať 5% zo svojho zisku v roku 2016, čo vyzerá veľmi kompromisné.


Total, ropná spoločnosť veľmi zaujatá v Rusku
Total hrá veľkú úlohu na ruskom trhu, pretože tu zrealizoval v roku 2013 9% svojej produkcie uhľovodíkov a táto krajina sa má stať hlavným zdrojom jej produkcie v roku 2020. O ruskom trhu sa uvažuje ako o tom, ktorý má kompenzovať pokles výroby v regiónoch ako je Severné more.


Od 1991 dodnes v Rusku firma Total neprerušila svoj rozvoj. Hlavne v rope na náleziskách v Kariage na ďalekom severe. Tiež v plyne s účasťou súkromnej spoločnosti Novatek so 17% podielu,čo je druhá najväčšia plynárska spoločnosť v Rusku. Ich spoločná firma rozvíja veľký projekt so skvapalneným prírodným plynom na polostrove Jamal.


TOTAL rozvíja tiež projekt Jamal LNG (extrakcia a skvapalnenie plynu) spolu s ruským Novatekom – 60% – a čínskym CNPC – 20%. Projekt za 27 mld USD ktorý začína trpieť sankciami ako odpoveď za intervenciu Ruska v Ukrajine.


Renault je francúzska ťažká váha v tejto krajine. Skupina predala 175 000 áut od začiatku tohto roka s poklesom 8%, čo je lepšie ako svetový trh – ten mal -11,6% pokles. Rusko je jeho tretí najväčší trh po Francúzsku a Brazílii. S Avtogazom, ktorý sa spojil s Nissanom, Renault sa stal prvou skupinou na trhu a preto citlivou na ekonomické zdravie krajiny. So svojimi spojencami zaberá skupina Renault 30,7% podielu na trhu a odoláva lepšie ako jej menej dobre zavedená konkurencia.


PSA Peugeot Citroën je tiež menej ohrozená ako jej veľký francúzsky konkurent. V posledných rokoch sa stala krajina cieľom pre konštruktérov. V roku 2010 otvorila skupina spolu s Micubiši továreň v Kaluge, ktorú vlastní na 70%. Ale nikdy nevedela rentabilizovať túto investíciu. V roku 2013 PSA vyprodukovala len 20000 jednotiek, päťkrát menej ako plánovala. Dnes, aby pokryla svoje náklady na zmeny, PSA dlhodobo redukuje svoju deformáciu vďaka miestnej výrobe a dovozu.


Kríza inflácie dopadla na Danone
Danone je výnimočne zasiahnuté. Odkedy fúzovali s ruským Unimilk v roku 2010 v hodnote 1,3 mld. € , táto krajina sa stala prvým trhom potravinárskej firmy. V roku 2013 predstavovalo Rusko 11% z celkových 22 mld. € jej objemu obchodovania.
Skupina predáva svoje jogurty pod značkami Danone, Activia alebo Actimel ale tiež mliečne produkty ruských značiek veľmi známych, napríklad Prostokvašino. Ak to bude málo dotknuté embargom na potravinársky dovoz vyhláseným Moskvou, bude to zásluhou domácej konzumácie.


Ruskí spotrebitelia idú znižovať svoje výdavky
Už od októbra predvídal Bain& Co vo svojej štúdii o svetovom luxuse silný ústup 18 % na ruskom trhu. Kríza v Rusku a pád rubľa zavážili pri výdavkoch spotrebiteľov uskutočnených v Európe. Boli predvídané na tri percentá za rok. Brutálny prepad rubľa musel vážne prispieť k zníženiu predpovedí. Veľký počet podnikov s luxusným tovarom bude musieť znížiť exporty. To je prípad výrobcov bielizne Maison Lejaby, ktorý oznámil zníženie ziskov o 30% čo sa týka priamo predaja v Rusku a na Ukrajine.


ETI utrpela tiež
Tarkett figuruje tiež medzi krízou najdotknutejšími skupinami , ktoré obchodujú v Rusku a nielen za niekoľko posledných dní. Na burze francúzski výrobcovia bavlnených tkanín a kobercov stratili 35% hodnoty za šesť mesiacov. Prepad má súvis s nepokojom v zóne, v ktorej bývalý Sommer-Allibert realizuje okolo 20% svojich obchodov. „Aby sme kompenzovali devalváciu rubľa, zdvihli sme svoje ceny o 5% za rok“, vysvetlil na začiatku novembra Michel Giannuzzi, predseda predstavenstva. Naopak, skupina nezmôže nič proti spomaleniu ruského trhu bohužiaľ stagnujúcemu.
Zdroj: Le Monde – Économie
Preklad redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Dmitry_Medvedev_official_large_photo_-5-328x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Dmitry_Medvedev_official_large_photo_-5-300x300.jpgadminEkonomikaFrancúzsko,RuskoKríza meny, ktorá otriasa Ruskom vyvoláva zvyšujúci sa nepokoj okolo francúzskych podnikov pôsobiacich v krajine. Ak žiadny ešte nedosiahol také extrémne rozmery ako Apple, ktorý zrušil svoj online predaj kvôli extrémnej fluktuácii rubľa, 400 francúzskych podnikov a ich pobočiek pôsobiacich na ruskom trhu sa znepokojujú. Klik na grafy kurzov rubľa...