Lídri krajín Zálivu na čele s kráľom Salmanom zo Saudskej Arábie vyjadrili svoje rastúce znepokojenie v súvislosti s konaním Obamovej administratívy a začali hľadať cesty ako zaistiť svoju bezpečnosť. Mnohí pozorovatelia sú ustarostení, pretože dobré vzťahy krajín Zálivu s USA, ktoré slúžili desaťročia ako základný pilier regionálneho usporiadania, sú narušené dohodou s Iránom o jeho jadrovom potenciále. Krajiny Zálivu považujú Irán za svojho rivala a gresora.

Toto vedie ku kríze dôvery medzi národmi Zálivu, ktoré čelia blízkemu mítingu s Obamom v Camp Davide tento víkend.

Správa v The Sunday, že kráľ Salman zo Saudskej Arábie nepríde na toto stretnutie, hoci Biely dom oznámil, že áno, považujú viacerí za vyjadrenie jeho nízkych očakávaní. Saudský minister zahraničia sa vyjadril tento pondelok vo Washingtone, že rozhodnutie saudského kráľa neznamená neporozumenie medzi krajinami. Monarchovia z Bahrajnu, Spojených Arabských Emirátov a Ománu tiež nechcú prísť na míting a poslali svojich zástupcov. Prisľúbili sa len emirovia Kuvajtu a Kataru.

Je to určitá diplomatická správa, že SA neočakáva nič nové od Camp Davidu, povedal Abdullah al-Shammari, saudský politický analitik a bývalý diplomat. „Každý vie, že SA sa neteší z dohody o  nukleárnom programe Iránu.“

Al-Shammari tiež spomenul, že riešenie tohto problému pre Saudov závisí menej od USA a viacej od spolupráce s inými mocnosťami.

Saudovia však zostávajú naďalej silno prepojení s USA vzájomnou dlhoročnou diplomaciou. Saudskí piloti majú zmluvy s USA a lietajú na strojoch USA, ktoré bombardujú Jemen. V SA sa cvičia armádne sily, sily ministerstva vnútra a Národná Garda za pomoci amerických inštruktorov.

„Práve keď USA skúša znižovať svoju závislosť na saudskej rope, Saudovia skúšajú ako je len možné, aby oslabili svoje prepojenie s USA“, povedal al-Shammarí. Toto zmýšľanie sa posilňuje všade okolo Zálivu a v SA. Saudovia žiadali o pomoc Pakistan pre svoju kampaň proti šiitským rebelom v Jemene a Katar oznámil v predošlom týždni širokú vojenskú dohodu s Francúzskom.

Francúzske ohnivko v arabskej politike

Lídri Perzského zálivu ocenili francúzsku pevnú líniu v iránskych jadrových rozhovoroch, kde pozvali prezidenta Hollanda tento týždeň. Jednalo sa o Radu spolupráce Zálivu a Hollande tam bol ako prvý líder mimo tejto aliancie.

Analytici mienia, že sa stalo realitou, že štáty Zálivu sa posunuli týmto od závislosti na USA.

Jean-Francois Seznec, ktorý je profesorom a odborníkom na politickú ekonómiu štátov Zálivu na Škole pokročilých medzinárodných štúdií pri Hopkinsovej univerzite mieni, že SA minula okolo 500 miliárd USD na výzbroj armády za posledných 20 rokov. Okolo troch štvrtín tejto sumy odišlo do USA, čo je obrovský podiel.

Ďalším putom medzi SA a USA je, že obe krajiny majú medzi sebou pravidelnú výmenu spravodajských informácií o terorizme a iných hrozbách.

Je tu ešte ďalší paradox a to Pakistan, ktorému Saudi mohutne pomáhajú, no ktorého parlament však hlasoval proti tomu, aby Pakistan poslal vojsko do Jemenu, čo je zase priorita Saudov.

Egypt, ktorého vláda nechala odplávať miliardy dolárov pomoci od krajín Zálivu za posledné roky, tiež odmietol poslať vojenskú pomoc do Jemenu.

Doktor Seznec nakoniec uzavrel problém tým, že krajiny Zálivu sa ocitajú v rozpore medzi svojím starým protektorom USA a túžbou stáť v politike na vlastných nohách.

Zdroj: The New York Times

foto: Sudský kráľ Salman

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Kral-Salman.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Kral-Salman.jpgadminPolitikaFrancúzsko,Ukrajina,USALídri krajín Zálivu na čele s kráľom Salmanom zo Saudskej Arábie vyjadrili svoje rastúce znepokojenie v súvislosti s konaním Obamovej administratívy a začali hľadať cesty ako zaistiť svoju bezpečnosť. Mnohí pozorovatelia sú ustarostení, pretože dobré vzťahy krajín Zálivu s USA, ktoré slúžili desaťročia ako základný pilier regionálneho usporiadania, sú narušené dohodou s Iránom o jeho jadrovom...