5.3. 2016 pri hlasovacích urnách sa vyjavilo skutočné chcenie a zúfalstvo voličskej základne, ktorej sa doteraz nedostávalo pozornosti, ak hovorila o svojich potrebách. Prítomnosť Ľudovej strany Nové Slovensko v parlamente môže znamenať možno nie až tak veľké okamžité potiaže vo vnútornej politike, pretože nemá potrebnú prevahu kresiel. No môže znamenať zhoršenie imidžu voči zahraničiu a menovite voči silám v únii, ktoré vyvolali a zavinili migračnú vlnu v Európe spolu s rôznymi jej nepríjemnými následkami na bezpečnostné situácie členských štátov EÚ.

Pozícia Slovenska v únii nie je na vrcholku medzi veľmocami, no mali sme si ju upevniť významným spôsobom práve počas tohto predsedníctva, ktorého polročný mandát môže byť znehodnotený.

Zhnednutie mapy Slovenskej republiky však v realite značí len odkrytie jej skutočného stavu a názorov voličskej základne.

Nemalú úlohu zohrala aj netransparentná politika medzi stranami, ktoré slabou kampaňou v týchto voľbách uvoľnili voličov pre kotlebovcov. Boli to menovite Kresťansko-demokratická strana a strana Sieť, ktorých predstavitelia sa popriznávali hneď po vyhlásení výsledkov, že asi narobili v kampaniach chyby. Predseda KDH Figeľ sa ani tak veľmi netváril skrúšene, ako by sa patrilo na jeho situáciu. Prepojenia medzi stranami krajnej pravice, do ktorých prúdi krv v podobe finančnej podpory oficiálne nevedno odkiaľ, sú však známe. A v zákulisí sa mohlo udiať aj to, že si strany jedna druhej prepustili čisto neoficiálne svoju voličskú základňu. No táto špekulatívna teória nemusí byť jediná.

Dôležitou je nálada voliča, ktorý vidí nedostatky hraničiace s rozkladaním štátu a ničením potenciálu pracovnej sily, ktorá napriek zlým mikroekonomickým podmienkam zatína zuby a pracuje a platí dane a odvody. Migračná kríza netýkajúca sa v danom momente Slovenska nijako vážne sa môže zhoršiť s príchodom teplejších dní, keď utečenci začínajú pochody a táborenie na balkánskej trase.

Migrácia nie je riešiteľná za pomoci krajne pravicových bojoviek, napríklad strany Kotleba… . Migračnú vlnu môže zastaviť Európska komisia diplomaciou a financiami. A tu potrebuje Slovensko neporušený politický profil, aby mohlo čosi v Bruseli aj dokázať v súvislosti so zablokovaním valiacich sa ekonomických migrantov cez Egejské more.

©Ľudmila Balážová-Marešová

Kotleba a migračná kríza /komentár/ https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/SVP00-e1466899159774.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/SVP00-e1466899159774.pngadminKomentárePolitika5.3. 2016 pri hlasovacích urnách sa vyjavilo skutočné chcenie a zúfalstvo voličskej základne, ktorej sa doteraz nedostávalo pozornosti, ak hovorila o svojich potrebách. Prítomnosť Ľudovej strany Nové Slovensko v parlamente môže znamenať možno nie až tak veľké okamžité potiaže vo vnútornej politike, pretože nemá potrebnú prevahu kresiel. No môže...