Islam ako viera aj ako ľudská civilizácia nie sú také jednoduché, ako sa západniarom v priemere zdá. Obávam sa, že na začiatku histórie islamu v Európe sa narobili chyby, ktoré sa nabaľovali ako snehová guľa, až je z nej veľká lavína. Dvojmiliónová. Tak sa zdá, že parížsku demonštráciu málokto vníma rovnako, väčšinou sa zdá, že priam prvoplánovo.

Toto dvojmiliónové disciplinované protestovanie je ukážka toho, kam až dospela západná civilizácia vo vývoji myslenia a sociálneho chovania. Je to pozitívny pohľad, na ten dav. Ľudia mierumilovne vyjadrujú svoj názor. Poviem to úprimne, takéto chovanie by kdekoľvek v arabskom svete nebolo možné. Arabi majú inú mentalitu a celkom iný temperament. Tak, toto je kladná strana mince problému islamskej imigrácie.

Európa nerozhodná, Európa zle a zložito sa integrujúca a Európa strácajúca vplyv vo svetovom meradle, únia riadená byrokratmi s hlavami v piesku – toto je opačná strana mince.

Čítam už dlho francúzsku tlač a konfrontujem si na problémoch francúzskej multi-kulti pripálenej kaše rozhodnutia EÚ. Tieto rozhodnutia boli doteraz naozaj nešťastím pre zachovanie mieru na Európskom kontinente.

Čo sa týka mnou spomenutej arabskej civilizácie, ktorá nie je jednoduchá, chcem zdôrazniť, že tu nastal veľký rozpor medzi priamočarejším chovaním Západu a zložitými zákrutami duše vyznavačov proroka Mohameda.  Arabské myslenie sa málo rešpektovalo a rešpektuje. Západu nezostane nič iné, len sa prispôsobiť metodike myšlienkových postupov, ktorú používajú riadiaci imámovia, mulláhovia  a ich rôzni verbovači v Európe. Múdrejší ustúpi. To áno, otázka je však kam a ako ďaleko.

Prvoplánovosť však v udalostiach nehľadám, lebo tam nie je. Charlie Hebdo je nešťastný koniec nešťastného provokovania komplikovanej duše muslima, ktorý je navyše provokovaný aj vlastnými fanatikmi. Celý čas sa vedelo o sieti saláfistických centier a o úlohe viacerých mešít ako miest, kde sa verbujú a cvičia militanti. Pozeralo sa na to a čakalo, kedy to praskne, kedy sa niečo stane, aby európske elity mali argument na zmenu postoja. Tento postoj demonštrovali dnes v Paríži na dvojmiliónovom pochode republikánov proti násiliu. Je to naozaj demonštrácia proti násiliu? Nie je to náhodou vypovedanie vojny celému svetu muslimov? Aj takto to môže vnímať typický muslim.

Myslím, že máme už len meter pred štartovacou čiarou k niečomu oveľa horšiemu, niečomu, čo sme si nepriali ani vo sne. Musíme to zastaviť a konať konsezuálne spolu s umiernenými vodcami islamskej imigrácie.

Ľudmila Balážová-Marešová

Redaktorka (zatiaľ jediná) Svet v preklade

foto: Le Monde

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/4553767_6_15d3_les-chefs-d-etat-et-de-gouvernement-rassembles_0eafd215bc7a2f27aa5de990600b0538.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/4553767_6_15d3_les-chefs-d-etat-et-de-gouvernement-rassembles_0eafd215bc7a2f27aa5de990600b0538-300x300.pngadminPolitikaFrancúzsko,islamIslam ako viera aj ako ľudská civilizácia nie sú také jednoduché, ako sa západniarom v priemere zdá. Obávam sa, že na začiatku histórie islamu v Európe sa narobili chyby, ktoré sa nabaľovali ako snehová guľa, až je z nej veľká lavína. Dvojmiliónová. Tak sa zdá, že parížsku demonštráciu málokto...